Már a vizsgálati szakaszban megszüntette a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) azt az eljárást, amit májusban az élelmiszer etikai kódexet aláíró szervezetek ellen indított. A hivatal tegnapi közlése szerint ugyanis a korábbi gyanúval szemben a kódex mégsem korlátozza a piaci versenyt, mivel júliusban nem lépett hatályba, s emiatt érzékelhető hatást sem fejtett ki a piacon.
A GVH korábban amiatt vette górcső alá a kódexet, mert álláspontja szerint főként a magyar gazdák és a hazai áruk védelmét szolgáló közös szabályok ütköztek a hazai és az uniós versenytörvénnyel. Mindezt azután közölte a hivatal, hogy a kódex áprilisi aláírását több mint fél évig húzódó nyilvános tárgyalássorozat előzte meg, amit az agrártárca vezényelt. A kódex ez év júliusától többek között előírta volna azt is, hogy a boltok polcain 80 százalékos arányban legyenek jelen a magyar élelmiszerek. A GVH álláspontja szerint viszont ez nagymértékben akadályozta volna az importtermékek magyarországi piacra jutását, ezért ha az aláírók tagvállalatai mégis alkalmazták volna a gyakorlatban, az mindenképpen törvénysértő lett volna.
A helyzet a vizsgálat során alapvetően megváltozott – magyarázza közleményében a versenyhatóság. Így például kiderült, hogy az aláíró szervezeteket tagjaik nem is hatalmazták fel arra, hogy nevükben kötelezettséget vállaljanak. Ráadásul a szervezetek a vizsgálat hírére még a júliusi bevezetés előtt közölték, hogy nem alkalmazzák a kódexet, amíg nem születik meg a GVH döntése. A vizsgálatra és a parlament által elfogadott, ám a köztársasági elnök által visszaküldött, hasonló témájú törvénytervezetre hivatkozva az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) időközben végérvényesen elállt a kódex alkalmazásától. Így az etikai megállapodás a gyakorlatban sehol nem lépett hatályba és a jövőben sem fog, mivel az a GVH szerint már aggályos lenne.
A kereskedők továbbra is az agrártárcát teszik felelőssé a történtek miatt. Szerintük Gráf József miniszter félrevezette a tárgyaló feleket, amikor azt ígérte, hogy törvény nem, csupán kódex készül a témában – mondta lapunknak Vámos György, az OKSZ főtitkára, aki hozzátette: a kódex alkalmazását azért mondták vissza, mert a gazdasági válság közepén túl nagy anyagi terhet róna a kereskedőkre az előírások alkalmazása.
Botrányos viselkedése miatt több mint 14 millióra büntették Gyurcsányt