Zagyvaróna gótikus temploma

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2009. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fotó: Tóth Tibor„ title=”Fotó: Tóth Tibor„ hspace=”4„ width=”240„ height=”160„ align=”left„ />Ünnepnek számít, amikor egy-egy öreg műemlék épületünk felújítása során feltárulnak és megmutatkoznak rejtőzködő részletei, hogy azután gondosan restaurálva – remélhetőleg – sokáig láthatók maradjanak. Különösen indokolt az öröm északi iparvárosaink – Miskolc, Diósgyőr, Ózd, Salgótarján – körzeteiben, ahol a török hódítást megsínylett templomoknak a vörös korszak alatt újabb fél évszázadot kellett átvészelniük, most pedig a gazdasági és társadalmi változások fenyegetik a kis alvófalvak múltját (és jövőjét. Ilyen emlékünk a Salgótarjánhoz tartozó, Árpád-kori alapítású Zagyvaróna temploma, amelynek középkori maradványai nemrég kerültek napvilágra.
Zagyvaróna neve – Ronna alakban – első ízben egy 1341-ből ismert királyi oklevélben szerepel, a Zagyva forrásának közelében található település alapítása azonban legkésőbb a XII–XIII. században megtörtént. Róna egyike a királyi földekből a Kacsics nemzetség birtokává lett nógrádi településeknek, Tarján földesurai a Kacsics nembeli Szécsényiek voltak, s a királyhű Szécsényi Tamás a XIV. század első harmadában már az ország egyik zászlósúri rangjára emelkedett. Róna északi határában a tatárjárás utáni évtizedekben vár épült, ahonnan a – szintén Kacsics-származék – Zagyvafői család címezte eredetét. A 423 méter magas Várhegy erődítménye a XIV. században a Rátót lovagoké lett, majd tulajdonjoga visszaszállt a koronára. Luxemburgi Zsigmond uralkodása idején, az 1420-as években romos volt, húsz évvel később a cseh husziták fészkelték be magukat a „rátóti várba”, és építették újjá maguknak. 1461 nyarán Hunyadi Mátyás személyesen vezette a Giskra rablóvezér elleni hadjáratot – egy forrás szerint a király Zagyvafő ostrománál megsebesült –, tényszerű adat, hogy 1478-ban a vár birtokai közt találjuk Róna falut. A község földesura 1548-ban Zagyvai Simon; nem sokkal később a település török kézre került. Sorsa azonos volt a hatvani szandzsák többi elpusztult, elnéptelenedett településével. 1715-ben és 1720-ban Róna nemes községként szerepel az összeírásokban, a XVIII. század közepén azonban megint jobbágyfalu a Bulyovszky család birtokában. 1770-ben Radvánszky Erzsébet, a XIX. század első felében báró Prónay Lajos volt a földesura. A XX. század elején 2200 fős települést 1973-ban csatolták a nógrádi megyeszékhelyhez.
Zagyvaróna Szent András apostol titulusú templomának első szakszerű vizsgálatára az 1954-ben megjelent Nógrád megyei műemlék-monográfia előkészítésekor került sor. E szerint a XIII. századi félköríves szentélyű épületet gótikus stílusban megnagyobbították, apszisát egyenes záródásúvá alakították át, és keresztboltozattal fedték be. 1731-ben sérült állapotban, szalmával fedve találta az egyházmegyei látogató, az 1755. évi vizitáció jegyzőkönyve boltozott szentélyét, sekrestyéjét említi. Fa harangtornya helyett 1896-ban építettek téglatornyot nyugati homlokzata elé, hajója öt ablakát szintén neoromán stílusban renoválták. A nemrég történt – példamutatóan jól sikerült – műemléki felújítás során feltárták, tisztázták és bemutatták a templom eredeti épületrészeit: a román kori diadalívet, a XIII. és XIV. századi ablak-, kapu- és falrészleteket, sarokarmírozásokat. „Salgótarján” gyönyörű középkori látnivalóval gazdagodott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.