Adósságcsapda, IMF-felügyelet

Latorcai János
2009. 09. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországnak van veszítenivalója, és folytatni kell a válságkezelést, közölte az MSZP-frakcióval megejtett költségvetési bemelegítő vita után a miniszterelnök. Amit komoly figyelmeztetésnek szánt a kormányfő, az evidencia. Üres mondat, érdemi közlés nélkül. Az érdeminek sejthető kiszivárogtatások és bejelentések sajnos keresztülhúzzák a „felelős kormányfői” bejelentést. Marad minden a régiben, az új költségvetés ugyanabban a rossz körben forog, mint a szocialisták az ország mélypontját hozó gazdaságpolitikája, immár évtizedek óta. Nehéz helyzetünkben minden nap számít, amit rossz pályán tesz meg a magyar gazdaság, ezért nem haszontalan összefoglalni, melyek a nemzet érdekeit szolgáló, valóban előrevivő kormányzati politika – és költségvetés – fő ismérvei.
Mindenekelőtt a válság lényegét kell pontosan diagnosztizálnunk. Magyarország minden bajának gyökere az erkölcsi válsággal súlyosbított demográfiai válság. Soha nem fogunk emelkedő pályára állni, ha nem születik meg a demográfiai egyensúlyt (sőt fejlődést) biztosító számú gyermek. Az elöregedő magyarság nem lesz képes véget vetni a leépülésnek, amely mind nagyobb térségek elöregedésében, kiürülésében, kisebb és nagyobb alrendszerek zavaraiban testesül meg.
Tudomásul kell vennie mindenkinek, hogy az együttélési normák tűzön-vízen át betartandók, és a szabályszegés fölött nem lehet szemet hunyni. Az erkölcs nem luxus! Ki kell mondani, hogy a lustaság, a hanyag munkavégzés, a mások nyakán élősködés, az adócsalás, a korrupció, és nem utolsósorban a lopás (amelyet esetenként privatizációnak is neveznek) a közösséget súlyosan sértő deviancia, és most már a szimpla túlélésünk érdekében is keményen föl kell lépni ellene.
Az erkölcs általánosan kötelező! Különösen érvényes ez a pénz világában. Strenge Rechnung, gute Freundschaft! – mondja a német. A szigorú elszámolás a jó barátság alapja, mindenekelőtt a közpénzek körül, no meg a bankok háza táján! Válságunk okai közt dobogós helyen áll a közpénzek lenyúlása. A botrányos közbeszerzési rendszer és bicskanyitogató eredményei, az értelmetlen állami megrendelések, a homályos privatizációs ügyletek világában erős kézzel kell rendet tenni. Gyorsan, és minél több elcsaklizott pénzt és vagyont vissza kell szerezni jogos tulajdonosa, a magyar társadalom számára. A korrekt elszámolás kötelező a bankoknak is. Az állam kötelezettsége kétirányú ebben. Szavatolni kell a pénzintézetek nemzetközi normák szerinti működését – csakhogy mostanában a nemzetközileg elvárt normákat éppen a bankok negligálják. Márpedig az nem járja, hogy olyan előnytelen szerződéses feltételeket kényszerítenek a magyar hitelfelvevőkre, amilyenekkel sehol az EU-ban próbálkozni sem mernének. Az elmúlt hetekben kiderült, hogy a kormány erőtlen a bankokkal szemben. A nemzetközi pénzvilággal szembeni gyengeség az MSZP–SZDSZ-kormányok egyik nagy fogyatékossága, aminek levét a magyar állampolgárok isszák meg.
A tények vádiratnak is beillenek: a bruttó hazai termék (GDP) az idei második negyedévben 7,4 százalékkal lett alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Az ipari termelés júliusban 19,4 százalékkal volt kisebb a 2008. júliusinál, az első héthavi termelés volumene pedig 22,1 százalékkal maradt el a tavalyi év azonos időszakáétól. Miközben egyetértünk azzal a kormányzati üzenettel, hogy nincs vesztegetnivaló időnk, és a válságon mielőbb úrrá kell lenni, ragaszkodunk ahhoz, hogy meg kell nevezni a bajok okozóit. Magyarország válsága nem pusztán holmi nemzetközi válság begyűrűzése. Ezt mondani a felelősök elhárító gesztusa! Érdemes lesz megfigyelni, hogy ha majd mutatkozik valamiféle enyhülés, a mostani hárítók rögtön elfelejtkeznek majd a „nemzetközi okokról”, és a saját intézkedéseiknek tudják be a javulást.
Válságunk közvetlen oka a 2002-ben kormányzati szintre emelkedett felelőtlenség. Amikor a sikeres, eredményekben gazdag polgári kormány megbuktatására nem riadtak vissza a gátlástalan gyalázkodástól és a ma bőszen szidott „populizmustól” sem, akkor „Jóléti rendszerváltást!” hirdettek, azt ígérték, hogy „Több pénzt az embereknek!” meg „Több pénzt az önkormányzatoknak!”, és amikor ezekkel a hangzatos, felelőtlen ígéretekkel is csak gyanúsan kicsinyke győzelmet arattak, akkor népszerűségvásárlásba fogtak. Fedezet nélküli béremelésre kényszerítették az önkormányzatokat, adósságcsapdába kergetve őket. A hazugságok a 2006-os választásban csúcsosodtak, és a seb elmérgesedett, amikor az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése után elmaradt a konzekvencia levonása: a lemondás. Az MSZP és az SZDSZ 2006-ban hazugságot vetett, aztán gondosan védte-ápolta, mostanra pedig itt az eredmény. Ki mint vet, úgy arat. A mostani aratás neve: adósságcsapda, kamatrabszolgaság, IMF-felügyelet. Az, hogy nyögnünk kell a törlesztés terhét, csupán csak a mérleg egyik serpenyője. A másikban az adóztatás igazságtalansága, a megszorítások értelmetlensége és erkölcstelensége van.
Az MSZP–SZDSZ (és az MDF?) támogatásával összeálló 2010. évi költségvetés nem ígérkezik többnek, mint egy szűk fél évre készülő gazdasági fércműnek. A szent teheneket nem vágják le, a legnagyobb pénzszivattyúk gőzerővel dolgoznak még jövőre is, elvégre az árnyékban meghúzódó haszonélvezők érdekei sérthetetlenek. Viszont a kicsik, a gyámolításra szorulók megrövidítésében tovább jeleskedik a kormányzat. A tűzoltóságok elsorvasztásával, a fogyatékosügy csonkolásával, a hittanárok bérének elvonásával akarják „megmenteni” a hazát, miközben az országnak tíz-húsz, sőt nemritkán harminc-ötven évre hátrányos üzleteket ütnek nyélbe, rossz lelkiismerettel, többnyire titokban. Hagyják megfulladni a magyar kis- és középvállalkozásokat, miközben homályos tulajdonosi hátterű offshore cégek extraprofitos szerződéseket kapnak a kormányzattól.
Az elmúlt 12 hónapban 25 százalékkal nőtt a munkanélküliség, a foglalkoztatottság 38 százalékos, döbbenetesen csekély. A költségvetés belső logikája szerint a postás kétszer csenget: az elmaradó bevételekből kiadási kötelezettség keletkezik, például a tízszázalékos munkanélküliség a segélyezés nagyfokú növekedését kényszeríti ki, miközben kiesik több tíz milliárd forintnyi szja-bevétel, és csökken a lakossági fogyasztás, tehát az áfabevétel is. A szűkülő fogyasztás aztán tovább sorvasztja a gazdaságot. Egészséges költségvetéshez az összlakosság mintegy 50-55 százalékának, az aktív korúak 60-65 százalékának a foglalkoztatottsága elengedhetetlenül szükséges.
A mostani költségvetési tervezet a kardinális kérdésekre rossz válaszokat ad, a pénzügyminiszter „örömhíre” mindössze annyi, hogy újabb hiteleket vehetünk fel. Ez olyasféle „jó hír”, mintha egy összeomló kórházban közölnék a betegekkel, hogy nincs komoly baj, a szomszéd patika működik, aki meg akarja magát operálni, ott vásárolhat érzéstelenítőt. Olyan költségvetés kell az országnak, amelyik az igazságosság, az erkölcs, a hatékonyság, a szorgalom növekedését szolgálja. Ezzel a vezetéssel nincs esélyünk ilyenre. Az emelkedés előfeltétele a demokratikus kormányváltás, de mielőbb.

A szerző országgyűlési képviselő (KDNP)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.