Egy folyékony ammónia tárolására szolgáló, kiürült tartályt kellett leszerelnie az amerikai Dicovery űrrepülőgép asztronautáinak a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) tegnapi első űrsétájukon. Nicole Stott és Danny Olivas ezen- kívül egy tavaly installált műszert is eltávolított a Columbus űrlaboratóriumból, hogy az abban tárolt adatok eljuthassanak a Földre. Ez utóbbi feladat nem volt könnyű, a tavaly rögzített csavarokat csak nagy erőfeszítéssel tudták kilazítani. A súlytalanság állapotában viszont játszi könnyedséggel emelgették a csaknem hatszáz kilogrammos ammóniatartályt, amíg az állomás robotkarja átvette tőlük a terhet – írta a Space.com.
A hat és fél órás űrséta ennek ellenére nem volt zökkenőmentes. A földi átjátszóállomás térségében vihar kerekedett a munkálatok idején, ezért a Discovery fél órára elveszítette a rádiókapcsolatot a földi irányítókkal. A tennivalókat az állomás belsejéből figyelemmel kísérő Patrick Forrester hangját sem hallhatták.
Az űrszerelők megőrizték nyugalmukat, a holtidőt fényképezéssel töltötték el. Később Olivas munka közben megsérült védőkesztyűje, majd az okozott fennakadást, hogy az egyik érzékelő magas szén-dioxid-szintet mutatott a szkafanderében. A NASA szakértői a kesztyű hibáját végül nem ítélték veszélyesnek, s az is kiderült, hogy nem a szén-dioxid-szintje volt magas, hanem a szenzor jelzett rosszul.
Zelenszkij ellen lázadás készül?
