Real: nagybevásárlás

Utolsóként Európa négy kiemelt labdarúgó-bajnoksága közül a spanyol Primera División is megkezdődik a hét végén. A tekintetben nincs változás az előző évekhez képest, hogy a Barcelona és a Real Madrid az aranyérem legfőbb várományosa. Inkább az a kérdés, hogy a csillagászati összegű kiadások, több mint 250 millió euró árán megerősített keretével a Real megdönti-e a szinte változatlan játékosállományú Barca tavalyi egyeduralmát.

2009. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Győztes csapaton ne változtass! – így hangzik a labdarúgó egyszeregy egyik alapszabálya. Josep Guardiolának ilyen alapon nem volt oka, hogy megbolygassa a Barcelona keretét, hiszen a csapata tavaly mindent megnyert, amit lehetett: a Bajnokok Ligáját, a spanyol bajnokságot és a kupát is. A katalánok vezetőedzője azonban úgy gondolkozott, és ezt nem is tagadta, fiainak szüksége van új ingerre. Ezért Eto’ót elcserélte Ibrahimovicra. Ugyan minden érintett igyekezett nagyon óvatosan és udvariasan fogalmazni, egyaránt azt hangoztatva, milyen jól járt az adásvétellel, ám a számok nem hazudnak. Ibrahimovicért 68 millió eurót fizetett a Barcelona, Eto’óért viszont csak 20 milliót kapott. Nem mernénk kijelenteni, hogy a két futballista között ekkora különbség van, a számok inkább azt jelzik, melyik fél erőltette a cserét. Az ügylet keretében a Barca 4,5 millió euróért Maxwellt is megszerezte az Intertől, s ezzel lényegében le is zárhatjuk új játékosainak a listáját. A katalánok ugyan 14 millió euróért megvették a brazil Keirrisont, ám azzal a lendülettel mindjárt kölcsön is adták a Benficának. A távozási oldalon meghatározó ember nincs, az ismertebbek közül Hlebet (Stuttgart), Sylvinhót (Manchester City) és Cácerest (Juventus) említhetjük.
A Real Madridnál sokkal nagyobb volt a jövés-menés. Ki ne hallott volna Cristiano Ronaldo és Kaká megszerzéséről? Előbbiért a Manchester Unitednek 94, utóbbiért a Milannak 65 millió eurót fizetett a királyi klub. Xabi Alonsót (Liverpool, 35,4 millió euró) és Benzemát (Lyon, 35) emlegetik még a nagy fogások között, rajtuk kívül további öt játékos érkezett, csupán azért bánkódnak Madridban, hogy Ribéryt nem sikerült megszerezni a Bayerntől. A két klub mégis üzletelt, tegnap Robben Münchenbe igazolt; ha már nem jött Ribéry, furcsa, hogy a blancók nem számítottak rá. A távozók között illik megemlíteni Heinzét (Marseille), Saviolát (Benfica), Cannavarót (Juventus), Salgadót (Blackburn), Huntelaart (Milan) és Sneijdert (Internazionale). A klub egyenlege egészen döbbenetes: 257,4 millió eurót fizetett új játékosokért, a bevételi oldalon viszont csak 61,5 millió szerepel.
S hogy ez mire lesz elég a gyakorlatban? Ibrahimovic a rá jellemző stílusban így fogalmazott: „A Real Madrid azzal a céllal vásárolt össze játékosokat, hogy megpróbáljon nyerni, én viszont a győztes csapathoz érkeztem.”
A Real költekezése sem volt elég ahhoz, hogy a Primera División teljes kiadása (447 millió euró) meghaladja a Premier League-ét (496). A Serie A-ban 432 milliót költöttek új labdarúgókra, míg a Bundesliga klubjai ezúttal is takarékosak voltak (187). Az pedig szinte magától értetődő, hogy mind a négy liga egyenlege negatív. A válság szele tehát legfeljebb meglegyintette az európai futballüzletet.
Visszatérve a spanyol bajnoksághoz, a többi klub ügyletei eltörpülnek a Real kiadásai mellett, nem is a játékosmozgásokat érdemes kiemelni, hanem azt, hogy a Valencia David Villát, az Atlético Madrid pedig Forlánt meg tudta tartani. S ez szinte önmagában garancia lehet arra, hogy a két csapat harcban lesz a dobogóért.
Primera División, 1. forduló, szombat: Real Madrid–Deportivo, Zaragoza–Tenerife; vasárnap: Bilbao–Espanyol, Málaga–Atlético Madrid, Mallorca–Xerez, Osasuna–Villarreal, Santander–Getafe, Valencia–Sevilla, Almería–Valladolid; hétfő: Barcelona–Gijon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.