Megküldte a rendőrségnek a Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV) Zrt. a 2003 óta kötött tanácsadói szerződések teljes dokumentációját, és azok büntetőjogi átvizsgálását kéri – közölte tegnap a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK). A nyomozó hatóság egy magánszemély feljelentése alapján hűtlen kezelés megalapozott gyanúja miatt még április 21-én rendelt el nyomozást. – A nyár folyamán a nyomozók tanúként hallgatták ki több, a szerződéskötésben érintett cég vezetőit és alkalmazottait, akik információval rendelkezhettek a tanácsadói szerződésekben foglaltakkal kapcsolatban. A napokban megkezdődik a közlekedési társaságnál dolgozók tanúkénti kihallgatása is. A sok milliárd forintos megbízások ügyében egyébként hat szerződés miatt a Fidesz már korábban a legfőbb ügyészhez fordult, akárcsak a BKV volt humánpolitikai igazgatója, Szalainé Szilágyi Eleonóra ügyében. Az ellenzéki párt azt is bejelentette, hogy a feljelentések sora folytatódik, jogászaik folyamatosan vizsgálják az évekig titokszobában őrzött anyagokat.
Vitézy Dávid, a BKV felügyelő- bizottságának tagja bejelentette: a testület szintén további büntetőeljárásokat kezdeményezhet a végkielégítések azon listája miatt, amelyet lapunk még a múlt héten nyilvánosságra hozott.
*
– Bár tegnap áttekintettük a jelentést, az csak szeptember 30-án lesz végleges, de már most megállapítható, hogy nemcsak Szalainé, hanem több BKV-vezető is tovább dolgozhatott a cégnél a számukra kiutalt végkielégítés dacára. A 96 személy végkielégítését tartalmazó belső jelentés alapján az is gyanítható, hogy közöttük szintén többeket nyugdíjazásuk mellett foglalkoztattak, továbbá a jelenlegi menedzsment szerződései is rendkívül aggályosak – fogalmazott Vitézy.
Kocsis István vezérigazgató ugyanakkor közölte: ő nem lát kivetnivalót abban, hogy az ő szerződése is tartalmazza a több tíz millió forintos végkielégítés, rekordösszegű prémiumok lehetőségét. – A BKV tulajdonosa, a főváros szabta ezt meg számomra – emelte ki.
Székely Gábor, a felügyelőbizottság SZDSZ-es elnöke, aki a testület tegnapi ülésének szünetében szabályszerűen menekült az újságírók elől, végül elmondta: a tulajdonos, azaz a fővárosi önkormányzat MSZP–SZDSZ-es vezetőinek mindenről tudniuk kellett. A politikus, aki egyben a fővárosi gazdasági bizottság alelnöki posztját is betölti, leszögezte: a végkielégítések 96 fős listája közül egyet sem lehet aggályosnak tekinteni. – Következtetéseket szeptember 30-án vonhatunk le, amikor már az adatok mellé egyénenként megkapjuk, hogy kinek milyen pontok szerint fizettek juttatást, és akkor megtesszük javaslatainkat is – magyarázta. A felügyelőbizottság lapzártakor is tárgyalt a már említett tanácsadói szerződések ügyében is.
Az úgynevezett főpolgármesteri kabinet tegnapi összejövetelén szóba sem kerültek azok a lépések, amelyeket a korábban Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes által felügyelt terület botrányai miatt Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármester is bejelentett. – A Fővárosi Közgyűlés szeptember 21-re meghirdetett rendkívüli üléséig nem biztos, hogy elkészül az új szabályozás, és addig várhatóan a BKV igazgatóságát és felügyelőbizottságát sem tudjuk lecserélni – mondta lapunknak Horváth Csaba, a területet egy hete felügyelő szocialista főpolgármester-helyettes. Szerinte abban sincs ellentmondás, hogy pártja fővárosi vezetői vasárnap még többpárti vizsgálatot kezdeményeztek az összes közműcégnél, tegnap pedig már fel sem vetették azokat.
Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes a Moody’s hitelminősítő intézet szeptemberi jelentését ismertetve közölte, Budapest minősítése nem romlik tovább: negatív kilátásokkal, a BKV pénzügyi helyzete a legkockázatosabb. – A Moody’s szerint a városvezetés stabilitása hozzájárul a költségvetési célok eléréséhez, és megemlíti, hogy a főpolgármestert negyedszerre is újraválasztották a legutóbbi választások során. Azonban a 2010 őszén esedékes önkormányzati választások jelentős változásokat eredményezhetnek, amelyeknek komoly hatásuk lehet Budapest fiskális politikájára – olvasható a Főpolgármesteri Hivatal közleményében.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint a városvezetés ismét félrevezetheti a közvéleményt, ellenkező esetben a magyar belpolitikába történt beavatkozásért a hitelminősítő számíthat perekre. – Az MSZP–SZDSZ-es koalíció azok után szorgalmazza a vizsgálatokat, hogy a Fidesz megtette első feljelentését – húzta alá az ellenzéki politikus.
Ismét veszélyben a 4-es metró? Továbbra sincs független ellenőrző mérnöke a 4-es metró beruházásának, és ez megint veszélyezteti a csaknem 60 milliárd forinttal már megkurtított EU-támogatás kifizetését – közölte tegnap Vitézy Dávid. A BKV felügyelőbizottsága a helyzet sürgős rendezésére szólította fel a fővárost.
Mindenszentek - Fokozott óvatosságra intenek a mentők