Iskolabezárás a H1N1 miatt

Munkatársunktól
2009. 11. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bezárták kedden a Baranya megyei Szederkény általános iskoláját, mert az intézmény 206 tanulójából hatvan gyerek fertőződött meg az újinfluenza-vírustól – tájékoztatta a távirati irodát Schäffer Károly, az Állami Népegészségügy és Tisztiorvosi Szolgálat dél-dunántúli regionális tiszti főorvosa. A diákok mindegyike influenzaszerű tünetekkel betegedett meg, ezért az iskola vezetője jelentette a tömeges megbetegedést, két gyermektől mintát vettek, s mindkettejük szervezetében kimutatták a H1N1-vírust.
Közben bizonyossá vált, hogy a nemrégiben elhunyt 15 éves fiú halálában valóban közrejátszott a vírusfertőzés. Sélleiné Márki Mária, a szolnoki Hetényi kórház főigazgatója tegnap közölte, hogy az intézményben november elsején elhunyt 15 éves betegnél a H1N1-vírust diagnosztizálták, a fiú halála összefüggésbe hozható a vírusfertőzéssel. A kimutatott H1N1-vírus a betegnél tüdőgyulladást okozott, ennek szövődményeként a teljes tüdőszövetre kiterjedő elváltozás alakult ki. Ezt követően a fiúnál egyre fokozódó légzési elégtelenség jelentkezett, amely a súlyos alapbetegségek mellett szívelégtelenséget idézett elő, és ez vezetett a beteg halálához – tudatta a főigazgató.
Székely Tamás egészségügyi miniszter közlése szerint eddig kétmillió H1N1 elleni vakcinát szállítottak ki a patikáknak és a háziorvosoknak. A tárcavezető arról tájékoztatott, hogy ebből kétszázezer ampullát kaptak a patikák, a fennmaradó részt szállították a háziorvosoknak. Még négymillió vakcina kiadására van szükség, mielőtt exportra kerülhet az oltóanyag. Székely állítása szerint ugyan a patikák ellátása biztosított, de – ismerte el a tárcavezető – ez nem jelenti azt, hogy a nyitvatartási idő alatt mindig, mindenhol kapható az oltóanyag. Ennek oka elmondása szerint az, hogy az árusítóhelyek különböző mennyiségeket tartanak, a „vásárlási kedv pedig ingadozó”.

Több ezer beteg. Több mint ezer ember betegedett meg Romániában az új vírus következtében. Bukarestben, illetve az ország több más városában középiskolákat zártak be. Az egészségügyi hatóságok a november végi oltási kampányig fokozott óvatosságra intik a lakosságot; kifejezetten veszélyesnek tartják az utazást a szomszédos Moldovába, Ukrajnába és Bulgáriába. A vírus már megjelent a székelyföldi Hargita megyében is, ahol hétfő óta négyen betegedtek meg. Eközben már a második ember halt meg az új típusú influenzában Horvátországban, a H1N1-vírussal megfertőződöttek száma pedig meghaladta az ezerötszázat – vált ismertté kedden hivatalos forrásból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.