Elégedetlenek Ashtonnal

Mindössze két és fél hónapja kezdte meg munkáját az Európai Unió külügyi főképviselőjeként Catherine Ashton, ám brüsszeli berkekben máris rengeteg kritika éri a brit politikust tapasztalatlansága és határozatlansága miatt.

2010. 02. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Túszejtés. Vihart kavart az EU-ban Líbia hétfői döntése, hogy felfüggesztette a beutazási vízumok kibocsátását a schengeni övezethez tartozó 25 európai ország állampolgárainak. Tripoli arra reagált, hogy Svájc – a schengeni övezet tagjaként – megtiltotta 188 líbiai állampolgár, köztük Moammar Kadhafi elnök beutazását. Franco Frattini olasz külügyminiszter szerint Svájc tévesen alkalmazta a schengeni egyezményt, és „túszul ejtette” annak részeseit. (MN)


Noha a 2009. december 1-jén életbe lépett lisszaboni szerződéssel és az azzal egyidejűleg létrehozott uniós „külügyminiszteri” poszttal az európai közösség vezetői az EU súlyát szerették volna növelni a világban, törekvésüket már az komolyan korlátozta, hogy az új külügyi főképviselőnek mindenképpen nőnek, britnek és baloldali pártkötődésűnek kellett lennie. A nagyobb EU-tagállamok vezetői, illetve José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke ugyanis ragaszkodtak ahhoz, hogy az EU állandó elnökének megválasztott belga Herman Van Rompuy ismérveit – kereszténydemokrata, férfi – ellensúlyozni kell.
A brüsszeli gépezet irányítói ezáltal elszalasztották a lehetőséget, hogy egy tapasztalt, a nagyhatalmak által nagyra becsült személyiséget tegyenek meg az EU diplomáciai vezetőjévé. A The Independent brit napilapnak nyilatkozó brüsszeli diplomaták szerint az 53 éves Ashton nagyon határozatlan, amikor az EU külügyminisztereinek találkozóit kell vezetnie. Kabinetjében dolgozó munkatársai szerint a politikus konkrétumok helyett általánosságokról beszél, Miguel Ángel Moratinos, a soros uniós elnök Spanyolország külügyminisztere pedig többször is kikelt Ashton ellen, aki szerinte nem lép elődje, Javier Solana nyomdokaiba.
Francia diplomaták kemény támadást indítottak nemrég Ashton ellen, amikor a haiti katasztrófa után nem a karibi országba, hanem családjához utazott Nagy-Britanniába. Jellegtelenségéről írt nemrég az európai sajtó, amikor washingtoni látogatása alkalmával az amerikai média meg sem említette ott-tartózkodását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.