Felerősödött az utalványháború

Egymásnak estek a kereskedők és a vendéglősök, miután az adóhatóság nemrég azt közölte: súlyos tízezrekkel bünteti azokat az élelmiszerüzleteket, ahol a kedvezményesen adózó melegétkezési utalványokat meleg ételen kívül másra is beváltják.

2010. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly összeggel, százezer forinttal büntethető az a kereskedő, aki a kedvezményes adózású melegétkezési utalványt a rendeltetésén kívül másra is beváltja – közölte az adóhatóság. A boltoknak ugyanis az úgynevezett hidegétkezési utalványt szánták a kafetériarendszerben, ezekért elvileg bármit vásárolhatnak a munkavállalók valamennyi élelmiszerüzletben. A melegutalvány küldetése viszont értelemszerűen az, hogy a dolgozók meleg ételért fizessenek vele, mégpedig a konyhával ellátott vendéglátóhelyeken, a munkahelyi étkezdékben, valamint a közkonyhákon.
A múlt héten kiadott hatósági állásfoglalás alaposan kiverte a biztosítékot a kereskedők körében, noha a szigorítás eddig is érvényben volt, csak éppen nem járt érte büntetés. Ki is használták a kiskaput a kereskedők, mivel az eddigi gyakorlat szerint többségük nem csupán a grillpultnál kapható készételekért fogadta el a készpénz-helyettesítő eszközt, hanem például élvezeti cikkekért, alkoholért, sőt műszaki eszközökért cserébe is.
Csakhogy 2010-től megváltozott az utalványok adózása: a hidegétkezési utalványt 96 százalékos, míg a melegutalványt „csupán” 25 százalékos adó sújtja. Ez azt jelenti, hogy számos munkáltató idén már a kedvezőbb adózású utalványt vásárolja dolgozóinak, míg a drágább „hidegjegy” a kereskedők szerint el fog tűnni a süllyesztőben – súlyos veszteséget okozva a kasszában. A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének közleménye szerint emiatt több millió ember kerülhet bajba, mert nem kapnak majd melegétel-utalványt a munkáltatójuktól. A szakszervezetek levelet írtak a pénzügyminiszternek és a társadalompolitikai miniszternek, kérve, hogy az adóhatóság vonja vissza büntető szándékát, vagy legyen alacsonyabb a hidegutalvány magas adókulcsa.
– A legrászorultabb családok járnak rosszul ezzel a rendelkezéssel, mert a magas adó miatt a munkáltatók nem támogatják majd őket hidegutalvánnyal. Holott ez az a készpénz-helyettesítő eszköz, amellyel bármit, a legalapvetőbb élelmiszereket is megvehetik a boltokban. Ráadásul az üzletek forgalmának mintegy tíz százalékát ezek a csekkek tették eddig ki – mondta lapunknak a CBA kommunikációs vezetője. Fodor Attila úgy látja, az adóhatóság most rákényszeríti a kispénzű családokat, hogy a boltoknál jóval drágább éttermekben váltsák be a melegétel-utalványokat, ami a válságos időkben nem túl jó társadalompolitikai lépés.
Nem ért ezzel egyet a Magyar Vendéglátók Ipartestülete. A lakossági spórolás miatt tavaly 38-40 milliárd forintos veszteséget elszenvedő éttermeknél ugyanis jelentős bevételt jelentenek a meleg- utalványok. – Többéves csatáról van szó, amelyben az élelmiszerboltok forgalmuk növelése és elfekvő készleteik értékesítése érdekében kibújtak a rendelet alól azzal, hogy pecsenye- és grillpultokat létesítettek, és közben a melegétkezési utalványokért iparcikkeket is árultak – vázolta Háber Tamás. A vendéglátók szakmai szervezetének elnöke hangsúlyozta: az utalvány nem csupán pénzhelyettesítő eszköz, a meleg étkezésnek nélkülözhetetlen népegészségügyi szerepe is van. – Sokan csak ezeknek a bonoknak a segítségével tudják megoldani, hogy főtt ételt fogyasszanak – mondta Háber Tamás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.