Ki a torkos, a vendég vagy az állam?

Tegnap meghirdették a torkos csütörtök nevű féláras akciót: február 18-án a programhoz országszerte csatlakozott csaknem ezer étteremben ötvenszázalékos árengedménnyel fogadják a vendégeket. Szakértők szerint ha a féláras napon tele is lesznek a vendéglők, az már nem menti meg a csőd szélén lavírozó vállalkozásokat a bedőléstől.

2010. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavalyi bakik. A Travelline.hu szakmai híroldal gyűjtése szerint tavaly nem volt minden zökkenőmentes a torkos csütörtök akcióban részt vevő éttermekben. Olvasóik több neves fővárosi üzletben például azt tapasztalták, hogy a kedvezményesen kínált ételek adagját arra a napra az eredeti mennyiség felére csökkentették, vagy az eredeti árukat emelték meg annyira, hogy azokat megérje 50 százalékos kedvezménnyel kínálni. Volt, ahol a busás bevétel reményében megszabták, hogy egy torkoskodó vendég mennyi ideig ülhet az asztalnál, illetve a legtöbb helyen nem a teljes étlapról, csupán szűkített választékból lehetett akciósan étkezni.


Hol vannak már azok az idők, amikor vasárnaponként divat volt az étteremben elköltött családi ebéd? Egyelőre nem úgy néz ki, hogy újraéled e polgári hagyomány, mert a háztartások nagy részének már alapvető élelmiszerekre is alig futja – panaszolta lapunknak egy fővárosi vendéglős, aki csatlakozott a tegnap meghirdetett torkos csütörtök akcióhoz. Az immár hagyományosnak mondható féláras napon – idén február 18-án – csaknem ezer étteremben torkoskodhatnak országszerte a vendégek, akik a számla végösszegéből 50 százalékos kedvezményt kapnak. Szakértők szerint azonban jó néhány üzletnek ez lesz az utolsó telt házas napja, mivel az évek óta apadó lakossági fogyasztás és a túlzott adóterhek miatt idén a legtöbb bedőlés a vendéglátóiparban várható.
Ezt a Dun & Bradstreet kockázatkezelési szakértő állapította meg nemrég, vagyis hogy 2010-ben a legkockázatosabb iparágak közül az első helyre lépett elő a szálláshely-szolgáltatás, illetve a vendéglátás. Tavaly a több mint ötvenezer vendéglátó-vállalkozás csaknem négy százaléka, azaz kétezernél is több cég vált fizetésképtelenné, s számítások szerint idén még többen húzzák le kényszerűen a rolót. Ennek okai a vállalkozók szerint az idehaza jellemző, régiós szinten aránytalanul magas adóterhek, valamint az, hogy az állam évek óta 25-30 féle jogcímen „torkoskodik” a vendéglősök kárára. Vagyis európai viszonylatban hazánkban sújtja a legtöbb sarc az éttermi szektort.
– Csak a tavaly évközi áfaemelés miatt a vendéglők 16-17 milliárd forintot veszítettek a bevételükből, míg a válság és a kormány arra adott sikertelen válaszlépései miatt mostanra éves szinten elvesztették összes forgalmuk 20-25 százalékát, azaz durván 38-40 milliárd forintot – vázolta lapunknak a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke. Háber Tamástól megtudtuk: nem csupán a vidéki, alacsonyabb vásárlóerővel bíró térségek vendéglátóhelyei bukdácsolnak manapság, hanem a fővárosban működő felső kategóriás éttermek is súlyos forgalomkiesésről számolnak be.
Mivel a piac fogyasztóereje évek óta csökken, az érdekvédők már tavaly év elején felhívták a pénzügyi kormányzat figyelmét arra, hogy a lakosságot sújtó megszorításokkal tovább süllyed a gazdaság a válságban, s az olyan szolgáltatási ágazatokból, mint amilyen a vendéglátás, tömegesen kerülnek majd ki a csődbe ment vállalkozások.
A központi intézkedések hatására az MVI becslése szerint idén az éttermek 17-18 százaléka tűnhet el a palettáról, ami országosan 35-40 ezer munkavállalót érint. Noha a statisztikák szerint átlagosan 6,4 százalékos volt tavaly az áremelkedés a vendéglőkben, ám ennél jóval nagyobb arányban, 7,5-8 százalékban nőttek a működési költségek.
– Idén ráadásul az üdülési csekk és az étkezési utalványok megadóztatása is visszaveti a forgalmat, arról nem beszélve, hogy immár nem elismert költség a vállalatoknál az úgynevezett reprezentáció. Ez azzal jár majd, hogy az eddiginél is kevesebb üzleti megrendelés, céges rendezvény járul hozzá 2010-ben az éttermek talpon maradásához – mondta Háber.
Az MVI tapasztalatai szerint összességében az adó- és járulékemelések mostanra teljesíthetetlen terheket jelentenek a vendéglátók számára. – A kormány öngólt rúg magának, amikor saját bevételeit azzal próbálja növelni, hogy újabb terheket ró „üzlettársaira”, vagyis a magyar vállalkozásokra. Ha ezeket a terheket a cégek nem tudják a piac felé érvényesíteni, vagyis képtelenek árat emelni, akkor az állam telhetetlensége miatt a vállalkozások teljesítőképessége csökken, és összeomlik a rendszer – vetítette előre az elnök, megjegyezve: a kormány olyan pályára állította a gazdaságot, amit sem a cégek, sem a lakosság nem tud tovább viselni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.