A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) nem tágít attól a szakmai állásfoglalástól, amely a múlt héten háborította fel a kereskedőket. Mint megírtuk, a beszállítók védelmében tavaly októberben született törvény értelmezése miatt az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) az Alkotmánybírósághoz és az Európai Bizottsághoz fordul, mert szerintük az MgSzH a jogszabály február elsejei hatálybalépése előtt két nappal a korábbi egyeztetésekkel és az uniós szabályokkal merőben ellentétes iránymutatást tett közzé. Ez az üzletláncok szerint ellehetetleníti a kereskedők és a beszállítók törvényes működését, ráadásul veszélyezteti a passzus eredeti küldetését.
Az MgSzH tegnap lapunkkal közölte: meglepődött a kereskedők kifogásain, hiszen eleve nem gyakorlata a hivatalnak, hogy szakmai állásfoglalással segítse a piaci szereplők munkáját. Ennek ellenére az iránymutatásban figyelembe vették az előzetes tárgyalásokon elhangzott véleményeket, noha a boltosok december óta nem jelezték, hogy félreértések lennének a törvény kapcsán. Az MgSzH azt is közölte: a törvény alkalmazása minden érintettnek a saját felelőssége és független a hatósági állásfoglalástól, egyúttal kikérte magának, hogy az OKSZ hatásköri túllépéssel vádolta meg.
– Márpedig egymásnak ellentmondó állításokat fogalmaz meg a hivatal a törvény kapcsán, ráadásul egyik pillanatról a másikra változtatja álláspontját – reagált lapunknak az OKSZ főtitkára. Vámos György azzal érvelt, hogy nem csupán a láncok, hanem a gyártók is elégedetlenek az MgSzH munkájával. Példaként említette a termékek szállításáért fizetendő úgynevezett logisztikai díjat, amelynek szerződésben való rögzítését eddig támogatta a hatóság, január végi állásfoglalásában azonban egyértelműen nem. Holott a logisztikai díjak alkalmazását a Gazdasági Versenyhivatal sem kifogásolta korábban. – Például emiatt utólag kellene több ezer szerződést újratárgyalni, miközben valamennyi üzletlánc határidőre elkészült a feladattal. Az új értelmezés miatt jelenleg mindenki kivár – mondta Vámos, hozzátéve: változatlanul az alkotmánybíráktól és az Európai Bizottságtól várják, hogy az ügyben igazságot tegyenek.
Lapunknak egy nagy láncoknak beszállító hazai élelmiszer-vállalkozás vezetője neve elhallgatását kérve megjegyezte: félő, hogy a kereskedők túl sajátosan, a maguk érdekei szerint értelmezik a törvényt, amelynek az az egyik nagy hibája, hogy csak néhány pontban fogalmaz vitathatatlanul egyértelműen.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás