Szórták a közpénzt a bankoknak

K. Tóth László
2010. 02. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európában a világméretű válságban megingott pénzügyi szféra stabilizálásban 2008-hoz hasonlóan tavaly is az államok játszották a legfontosabb szerepet – áll a PricewaterhouseCoopers (PwC) szakmai tanácsadó cég felmérésében. A kontinens kormányai 2009-ben összesen 39 milliárd euró (közel 11 ezer milliárd forint) közpénzért vásároltak részesedést pénzintézetekben – közölte a távirati iroda a PwC-jelentés alapján. Ez elmarad a válság eddigi legkeményebb évében, 2008-ban erre a célra fordított 104 milliárd eurótól, de a piac is kevésbé volt élénk, így valamennyi tranzakciót figyelembe véve az állami felvásárlások aránya nem esett vissza lényegesen: ötven százalékra csökkent az egy évvel korábbi 58 százalékról.
A PwC a 25 millió eurónál nagyobb értékű, tulajdonosi szerkezetváltozást eredményező üzleteket vizsgálta meg. A tíz legnagyobb értékű ügylet közül nyolc esetben kormányok állnak a vevői oldalon. A legaktívabb a német és a brit kabinet volt, a listát a berlini szövetségi kormány vezeti.
A PwC elemzése szerint nem várható, hogy az európai államok a közeli jövőben eladják a válság miatt segítségre szorult bankokban és egyéb pénzügyi szolgáltató társaságokban szerzett tulajdonrészeket.
A tőkeinjekcióra szoruló bankok ugyanakkor nem fogták viszsza magukat a költekezésben. Botrányt váltott ki például, hogy a pénzintézetek óriási prémiumokat osztogattak a vezető munkatársaiknak. A Los Angeles Times tegnap arról számolt be, hogy a nyolc legnagyobb amerikai bank és pénzintézet tavaly 29,8 millió dollárt költött a washingtoni törvényhozásban való lobbizásra, 12 százalékkal több pénzt, mint a megelőző évben. A legtöbbet, 6,2 millió dollárt a JPMorgan Chase fordította a kongresszusi folyamatok befolyásolására, a bank érdekeiben több mint harminc lobbista járt el a Capitoliumon. A Wells Fargo ez irányú kiadásai 27 százalékkal növekedtek, a Morgan Stanley 16 százalékkal költött többet, mint 2008-ban. A lap rámutatott: a lobbizás döntő mértékben nyilván a banki szféra szabályozásának tervezett szigorítása ellen folyt. A bankok lobbiköltségei alapvetően az év utolsó három hónapjában nőttek, amikor a kongresszusban szavazások zajlottak a pénzügyi reformcsomagról.
A Los Angeles Times szerint a bankoknak egyre nagyobb befolyásuk van, jóllehet, a közvélemény szemében csökkent a hitelük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.