Európában a világméretű válságban megingott pénzügyi szféra stabilizálásban 2008-hoz hasonlóan tavaly is az államok játszották a legfontosabb szerepet – áll a PricewaterhouseCoopers (PwC) szakmai tanácsadó cég felmérésében. A kontinens kormányai 2009-ben összesen 39 milliárd euró (közel 11 ezer milliárd forint) közpénzért vásároltak részesedést pénzintézetekben – közölte a távirati iroda a PwC-jelentés alapján. Ez elmarad a válság eddigi legkeményebb évében, 2008-ban erre a célra fordított 104 milliárd eurótól, de a piac is kevésbé volt élénk, így valamennyi tranzakciót figyelembe véve az állami felvásárlások aránya nem esett vissza lényegesen: ötven százalékra csökkent az egy évvel korábbi 58 százalékról.
A PwC a 25 millió eurónál nagyobb értékű, tulajdonosi szerkezetváltozást eredményező üzleteket vizsgálta meg. A tíz legnagyobb értékű ügylet közül nyolc esetben kormányok állnak a vevői oldalon. A legaktívabb a német és a brit kabinet volt, a listát a berlini szövetségi kormány vezeti.
A PwC elemzése szerint nem várható, hogy az európai államok a közeli jövőben eladják a válság miatt segítségre szorult bankokban és egyéb pénzügyi szolgáltató társaságokban szerzett tulajdonrészeket.
A tőkeinjekcióra szoruló bankok ugyanakkor nem fogták viszsza magukat a költekezésben. Botrányt váltott ki például, hogy a pénzintézetek óriási prémiumokat osztogattak a vezető munkatársaiknak. A Los Angeles Times tegnap arról számolt be, hogy a nyolc legnagyobb amerikai bank és pénzintézet tavaly 29,8 millió dollárt költött a washingtoni törvényhozásban való lobbizásra, 12 százalékkal több pénzt, mint a megelőző évben. A legtöbbet, 6,2 millió dollárt a JPMorgan Chase fordította a kongresszusi folyamatok befolyásolására, a bank érdekeiben több mint harminc lobbista járt el a Capitoliumon. A Wells Fargo ez irányú kiadásai 27 százalékkal növekedtek, a Morgan Stanley 16 százalékkal költött többet, mint 2008-ban. A lap rámutatott: a lobbizás döntő mértékben nyilván a banki szféra szabályozásának tervezett szigorítása ellen folyt. A bankok lobbiköltségei alapvetően az év utolsó három hónapjában nőttek, amikor a kongresszusban szavazások zajlottak a pénzügyi reformcsomagról.
A Los Angeles Times szerint a bankoknak egyre nagyobb befolyásuk van, jóllehet, a közvélemény szemében csökkent a hitelük.

Zivatar, felhőszakadás és lehűlés jön