Görög–német hecckampány

Diplomáciai, sajtó- és kereskedelmi háború kezd kibontakozni Németország és Görögország között a görög pénzügyi válság nyomán. A berlini és athéni politikusok szópárbaja után a két ország neves lapjai is beszálltak a vitába, és a történelmi sérelmek is a felszínre kerültek.

2010. 03. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyköveti sajnálkozás. A Financial Times Deutschland jegyzetében olvasható, hogy a német politikusok hevesen ellenzik egy olyan ország kimentését a válságból, amelyben burjánzik a korrupció, az egykori köztisztviselők pedig nagyon magas nyugdíjat kapnak. A sajtóháború kirobbanását követően az athéni német nagykövet, Wolfgang Schultheiss közölte a görög kormány képviselőivel: Berlin Görögország oldalán áll, és sajnálja, hogy a német sajtó megsértette a görögöket.


Németországból származó termékek és német tulajdonban lévő üzletek bojkottjára szólította fel a görögöket tegnap a dél-európai ország egyik fogyasztóvédelmi csoportja. Athén központjában többek között a Media Markt áruházlánc egyik üzlete előtt osztogattak szórólapokat. A bojkottra való felhívás a legújabb fejezete annak a párbajnak, amely napokkal ezelőtt robbant ki Németország és Görögország között, s amelynek hatására a Financial Times Deutschland pénzügyi napilap szerint rendkívül feszültté vált a két uniós tagország kapcsolata.
A vita azzal kezdődött, hogy berlini politikusok kifejtették, uniós tagállamként nem kívánnak német adófizetők pénzét felhasználni az óriási költségvetési hiánynyal küzdő Görögország megsegítésére. (Az Európai Unió a költségvetési hiány lefaragását rendelte el, az athéni kormány ezt megszorító intézkedésekkel próbálja elérni, amelynek hatására Görögországban nagyszabású sztrájkok vették kezdetét.) A napokban közzétett felmérésekből kitűnik, hogy maguk a német állampolgárok is hasonló álláspontot képviselnek, mint politikusaik.
A görög miniszterelnök-helyettes visszautasította hazája eladósodásának berlini bírálatát, mondván, a nácik a II. világháborúban Görögország megszállásával tönkretették az állam gazdaságát, és több százezer embert megöltek. „Önök elvitték a görög nemzeti bank aranyát, és rengeteg pénzt is, amelyet soha nem szolgáltattak vissza” – hangoztatta Teodorosz Pangalosz. A német kormány viszszautasította Pangalosz szavait, és utalt az 1960-as jóvátételi megállapodásra, amikor az NSZK 115 millió márkát fizetett Athénnak.
A vitába bekapcsolódott a sajtó is: a Focus német magazin legutóbbi számának címlapján fotómontázst közölt a középső ujját felmutató milói Vénuszról Csaló az eurócsaládban címmel, arra utalva, hogy Görögország félrevezette az EU-t, éveken keresztül meghamisította pénzügyi mérlegét. Az Eleftherosz Typosz görög újság válaszul szintén montázzsal indította címlapját, amelyen a berlini győzelmi oszlop, Viktória szobra egy horogkeresztet tart. A mellékelt szöveg szerint a pénzügyi nemzetiszocializmus fenyegeti Európát és „elég abból, hogy az országot megrágalmazzák a németek”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.