Kisebbségben vannak a magyar cégek

Osztrák mintára önálló turizmusbank létrehozását tervezi a Fidesz. Az elképzelés szerint a részben állami tulajdonú pénzintézet felügyelné az uniós támogatások elosztását is, amelyhez többek között önerőt biztosítana a tőkeszegény vállalkozásoknak.

2010. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Részben az állam, részben a kereskedelmi pénzintézetek tulajdonában lévő bankot állítana fel a Fidesz a turisztikai vállalkozások speciális igényeinek kielégítésére, a fejlesztési elképzelések kedvezményes támogatására. A párt szakemberei szerint a turisztikai pénzintézet azon évek óta fennálló problémákat oldaná meg, amelyek főként a tőkeszegény kis- és középvállalkozásokat sújtják, régiós szinten komoly versenyhátrányt okozva a magyar cégeknek. – Ausztriában sikerrel működik az úgynevezett turizmusbank, amely kifejezetten kkv-k támogatására alakult, s a turisztikai fejlesztésekhez nyújt segítséget. Úgy véljük, itthon is bevezethető a rendszer – indokolta az elképzelés létjogosultságát Bánki Erik Fidesz-szakpolitikus. Az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának elnöke leszögezte: égetően fontos lenne végre megoldani azt a problémát, miszerint idehaza a cégek gyakran nem tudnak élni a részükre megítélt uniós támogatással, mert a kereskedelmi bankok nem biztosítják hozzá az önrészt.
A Fidesz elképzelései szerint a turizmusbank a Magyar Fejlesztési Bankoz hasonlítana, s másképp működne, mint a hagyományos kereskedelmi bankok. Például jóval kedvezőbb kamatozású hiteleket nyújtana, emellett működése olyan állami korlátok között zajlana, amelyek segítségével a kkv-k nem válnának kiszolgáltatottá, mint például a mai lakáshitelesek. – A turizmusbank a kockázatitőke-kihelyezés mellett az uniós pénzek elbírálásával, folyósításával is foglalkozna, s az állam nevében tulajdonosi képviseletet is ellátna bizonyos, támogatott beruházásoknál. Az elképzelés részletei jelenleg is körvonalazódnak – mondta Bánki Erik.

Befürödtek a fürdők is. Tavaly 5–12 százalékkal esett a gyógyfürdők látogatottsága, a 2010-es kilátások ennél is sötétebbek, a visszaesés húszszázalékos is lehet – jelentette ki a Magyar Fürdőszövetség. A fürdők már 2007 óta csökkenő látogatószámot regisztrálnak, mivel a betegek az alapáron felül a pénzbe kerülő szolgáltatásokra már alig áldoznak. Az OEP által támogatott kezelések száma 9-10 százalékkal esett tavaly, mert a 2008. decemberi ártárgyalás és megállapodás ellenére sem változott az fürdőkezelések állami támogatása. A rendelet ellenére a szaktárca nem lépett, noha a terápiák közfinanszírozási díjának fajtától függően így is csupán 85, 70, 50 százalékát téríti a biztosító – szögezi le a szövetség. Az idén több fürdőben már a vagyonfelélés folyik, s egyre több átmeneti bezárásról hallani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.