Részben az állam, részben a kereskedelmi pénzintézetek tulajdonában lévő bankot állítana fel a Fidesz a turisztikai vállalkozások speciális igényeinek kielégítésére, a fejlesztési elképzelések kedvezményes támogatására. A párt szakemberei szerint a turisztikai pénzintézet azon évek óta fennálló problémákat oldaná meg, amelyek főként a tőkeszegény kis- és középvállalkozásokat sújtják, régiós szinten komoly versenyhátrányt okozva a magyar cégeknek. – Ausztriában sikerrel működik az úgynevezett turizmusbank, amely kifejezetten kkv-k támogatására alakult, s a turisztikai fejlesztésekhez nyújt segítséget. Úgy véljük, itthon is bevezethető a rendszer – indokolta az elképzelés létjogosultságát Bánki Erik Fidesz-szakpolitikus. Az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának elnöke leszögezte: égetően fontos lenne végre megoldani azt a problémát, miszerint idehaza a cégek gyakran nem tudnak élni a részükre megítélt uniós támogatással, mert a kereskedelmi bankok nem biztosítják hozzá az önrészt.
A Fidesz elképzelései szerint a turizmusbank a Magyar Fejlesztési Bankoz hasonlítana, s másképp működne, mint a hagyományos kereskedelmi bankok. Például jóval kedvezőbb kamatozású hiteleket nyújtana, emellett működése olyan állami korlátok között zajlana, amelyek segítségével a kkv-k nem válnának kiszolgáltatottá, mint például a mai lakáshitelesek. – A turizmusbank a kockázatitőke-kihelyezés mellett az uniós pénzek elbírálásával, folyósításával is foglalkozna, s az állam nevében tulajdonosi képviseletet is ellátna bizonyos, támogatott beruházásoknál. Az elképzelés részletei jelenleg is körvonalazódnak – mondta Bánki Erik.
Befürödtek a fürdők is. Tavaly 5–12 százalékkal esett a gyógyfürdők látogatottsága, a 2010-es kilátások ennél is sötétebbek, a visszaesés húszszázalékos is lehet – jelentette ki a Magyar Fürdőszövetség. A fürdők már 2007 óta csökkenő látogatószámot regisztrálnak, mivel a betegek az alapáron felül a pénzbe kerülő szolgáltatásokra már alig áldoznak. Az OEP által támogatott kezelések száma 9-10 százalékkal esett tavaly, mert a 2008. decemberi ártárgyalás és megállapodás ellenére sem változott az fürdőkezelések állami támogatása. A rendelet ellenére a szaktárca nem lépett, noha a terápiák közfinanszírozási díjának fajtától függően így is csupán 85, 70, 50 százalékát téríti a biztosító – szögezi le a szövetség. Az idén több fürdőben már a vagyonfelélés folyik, s egyre több átmeneti bezárásról hallani.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!