Kisöpörheti a magyar árukat a Tesco

A friss élelmiszereken kívül szinte minden más terméket külföldről vásárolna jövőre a Tesco Globál Áruházak Zrt. A multinacionális vállalat elképzelései szerint 2011-től honfitársaink helyett szlovák beszállítók látják majd el iparcikkekkel a lánc magyar egységeit is – tudta meg lapunk piaci forrásból. Emiatt idehaza több száz kis- és közepes vállalkozás kerülhet csődbe.

2010. 03. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétszázmilliárdos veszteség. Nem a válság tizedelte meg a hazai kereskedelmet, hanem sokkal inkább a 2006 ősze óta zajló kormányzati megszorítások. Ez az oka ugyanis annak, hogy a lakosság fogyasztása a kényszerű spórolás miatt negyedik éve folyamatosan zuhan – állapította meg az OKSZ főtitkára a tegnap megjelent 2009. évi kereskedelmi statisztikák alapján. Vámos György lapunk érdeklődésére rámutatott: tavaly 710 milliárd forintnyi veszteséget könyvelhettek el a kereskedők, s a boltok forgalma már 2006 óta siralmas képet mutat. Nincs olyan termékkör, amelyben ne csökkent volna az eladott áru mennyisége, ráadásul már élelmiszerre is kevesebb pénzük jut a magyaroknak. Tavaly húszezer alkalmazott került utcára a boltokból, s mintegy 1300 üzlet szűnt meg.


Nem kíméli a Tesco Globál Áruházak Zrt. a jövőben a magyar beszállítóit: lapunk piaci forrásból úgy értesült, hogy a brit tulajdonú multivállalat a válságban elszenvedett veszteségei ellensúlyozása érdekében jövőre inkább Szlovákiából hozatna be a friss napi élelmiszereken kívül minden más terméket a magyarországi áruházakba. Vagyis az itteni áruházak áruellátását 2011-től már nem Magyarországról, hanem a Tesco szlovákiai központjából, helyi vállalkozók bevonásával intézik majd.
Úgy tudjuk, a kiszervezés egyelőre az élelmiszertermékeket nem érinti, legalábbis a napi friss árucikkek esetén bonyolult és költséges volna a szállítás Szlovákiából Magyarországra. Nem így van ez az úgynevezett nem élelmiszer kategóriában. Ide sorolható minden más, több ezernyi iparcikk, amelyek megtalálhatók a Tesco polcain – így például vegyi és háztartási termékek, irodaszerek, műszaki cikkek, játékok, kisebb bútorok.
A hazai beszállítók körében jóformán kész tényként kezelt váltás következményeként több száz magyar kis- és közepes vállalkozás – szlovák versenytársaik térnyerése miatt – megrendelés, ezáltal megélhetés nélkül marad. A magyar költségvetés pedig súlyos bevételektől esik majd el, hiszen azok a hazai beszállítók, akik partnerei maradnak a Tescónak, az adózási szabályok szerint nem idehaza fizetik majd meg forgalmuk után az áfát.
Ez a gyakorlat egyébként nem idegen a Tesco Globál Zrt.-nél. A lakóházak közvetlen közelében országszerte gombamód szaporodó, kis alapterületű Tesco Expressz elnevezésű áruházak árubeszerzéseit már manapság sem a Tesco itteni központja, hanem a szlovák beszerzés fogja össze. Ezt a lánc beszerzési egységénél dolgozó egyik informátorunk árulta el lapunknak, ahogy azt is: egyre több szlovák beszállító jelenik meg a Tesco áruházakban, bár egyelőre zömmel csak árajánlatokkal. Ráadásul a magyar forgalmazókkal azonos termékeket kínálnak, csakhogy az itteninél általában kedvezőbb feltételekkel. Ráadásul a szlovák beszállítók többféle előnyt is élveznek a magyar versenytársakkal szemben, mert Szlovákiában nem kell annyi visszatérítést fizetniük a kereskedő felé, ha a polcra akarnak kerülni, és nem kötelezik őket arra sem, hogy a megmaradó árut a Tescótól viszszavegyék. Ez is az oka annak, hogy a magyar cégeknél sokkal kedvezőbb árajánlatot tudnak adni.
A legnagyobb forgalmú hazai lánc 101 hipermarket mellett már több mint húsz Tesco Expressz áruházat működtet a városok belső részeiben. Szlovákiában 79 Tesco üzlet működik, s az idén újabb tizenöt áruházzal és több logisztikai központtal bővül a hálózat. Megkerestük a Tescót a kiszervezés okaival kapcsolatban, a lánctól azonban – ígéretük ellenére – lapzártáig nem kaptunk kérdéseinkre választ.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára ugyanakkor érdeklődésünkre vázolta: a multinacionális láncokra egyre jellemzőbb az úgynevezett központosított ellátási lánc kialakítása, vagyis hogy egy-egy, több országot egybefogó régiót egyazon beszerzés alapján látnak el termékekkel. Vámos György szerint a költségek lefaragása állhat a Tesco döntésének hátterében, azonban a magyarországi áruellátás Szlovákiába költöztetése nem feltétlenül jelenti a magyar termékek, illetve cégek vereségét, noha ez a lépés a versenyben kétségtelenül megnehezíti a régiós szinten komoly hátrányban lévő magyar beszállítók helyzetét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.