Volt egyszer egy MDF

Balavány György
2010. 03. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Somogyi háttérmunkájára utal az a körülmény is, hogy 2004-ben Dávid Ibolya rendszeresen állította „független elemzőcégre” hivatkozva: pártja a tízszázalékos népszerűséghez közelít. E cég a Somogyi tulajdonában álló Capital Research volt, amely a többi közvélemény-kutató adatainak többszörösére taksálta az MDF népszerűségét


Soha nem voltam MDF-es, de már alig bírom nézni e politikai képződmény agóniáját. Mindarra még legyinthetünk, hogy választási csalás gyanúja miatt épp nyomozás indul a soproni jelöltjük ellen, s hogy kampány közepén nyolc kerületi szervezet önfeloszlatásra készül. De hogy egy állítólag jobboldali-konzervatív, ellenzéki párt az elmúlt években aszszisztált az országot romba döntő kormányzati ámokfutáshoz – erre mit lehet mondani? S arra, hogy Bokros Lajost futtatja? S hogy a párt két vezetőjét csak a mentelmi jog óvja a zsarolás, fenyegetés, jogosulatlan adatkezelés gyanúja miatti számadástól?
A helyzet megértése végett érdemes tudatosítanunk, mi az MDF valójában. Társaságjogi szempontból kétségtelenül párt, de valójában nem az. Nincs specifikus programja, amely a választók egy csoportjának meggyőződését tükrözné; nincs társadalmi bázisa. Az MDF lobbicsoport, amely évekig volt a politikai snapszer adu ásza. Bár Dávid Ibolya – maszkmesterét és tanácsadóját, a Political Capital egykori igazgatóját, Somogyi Zoltánt követve – minduntalan hangoztatja semlegességét, valahogy mindig a balliberális hatalmat sikerült előnyösebb pozícióba juttatnia.
A helyzet kulcsa Somogyi Zoltán. Vázoljuk fel néhány vonással az érdemdús férfiú ideológiai profilját: ő alakította meg annak idején Seres László újságíróval és Szabados Krisztián SZDSZ-es sajtófőnökkel a tiszavirág-életű Hayek, illetve Magyar Neokonzervatív Társaságot. Rendszeresen nyilatkoztak arról, hogy a korlátlan szabadpiaci, neoliberális szemlélet meghonosításán fáradoznak a magyar politikában. Szemléletük hangsúlyozottan globalista. Gúnyosan fordultak szembe minden „nemzeti”, „protekcionista”, szerintük végső soron „balos” törekvéssel, keményen támadták a Fidesz lokálpatriotizmusát. Somogyi 2008 októberében helyreigazítást kért a Magyar Nemzettől, mondván, hogy valótlanságot állítunk, ha személyét az MDF-fel összefüggésbe hozzuk, hiszen semmi köze a párt belső ügyeihez.
Valójában Antall Péter, az Antall-alapítvány igazgatója már 2005-ben több ízben nyilatkozta, hogy a Political Capital szállít „közvélemény-kutatásokat és politikai ajánlásokat” a pártvezetésnek. Hadd idézzem egy fedett forrásunkat: „Az Antall-alapítványon keresztül jöttek a pénzek, és valahogy mindig elegendőnek bizonyultak a PC projektjeire. A Sygma nevű PR-céggel kellett végeztetni a kampánymunkát, horrorösszegért.” A 2004-es EP-kampányban már Somogyi fogalmazta a Fórum üzeneteit, s később – több egykori MDF-es emlékei szerint – úgy viselkedett a pártban, akár egy cégvezető.
A Somogyi érkezését követő kommunikációs fordulat első jele az úgynevezett 70:30-as teória volt. A klasszikus összeesküvés-elméletek mintájára kidolgozott tézis lényege, hogy a Fidesz és az MSZP 70:30 százalékban osztozik a közpénzeken, amelyeket saját klientúrájuknak csurgatnak ki, s létezik közöttük valamiféle megegyezés. Somogyi háttérmunkájára utal az a körülmény is, hogy 2004-ben Dávid Ibolya rendszeresen állította „független elemző- cégre” hivatkozva: pártja a tízszázalékos népszerűséghez közelít. E cég történetesen a Somogyi tulajdonában álló Capital Research volt, amely a többi közvélemény-kutató adatainak három-négyszeresére taksálta az MDF népszerűségét. (A Medián kettő, a Gallup négy százalékot mért; végül a párt éppen hogy átlépte az ötszázalékos parlamenti küszöböt.)
Somogyi szerepe egyrészt az MDF kapitalista-konzervatív imázsának erősítése, másrészt az MSZP–SZDSZ-kormányhoz való csatlakoztatása volt. Az ő nyomására alakult az MDF stratégiája a 2006-os választások két fordulója között is. Emlékszünk, Dávid akkor úgy döntött: elutasítja a Fidesz óvatos közeledését, nem lépteti vissza jelöltjeit. S bár a pártelnök hangoztatta, hogy sem Gyurcsányt, sem Orbánt nem kívánja támogatni, e lépéssel a baloldal győzelméhez járult hozzá. A Republikon Intézet tavalyi elemzése szerint az „ellenzéki” Dávid Ibolya a parlamenti munkában gyakran a távolmaradás stratégiai eszközével segítette a kormányt. Hol tartózkodott a határon túli magyarok kettős állampolgárságáról szóló népszavazáskor? A kies Ausztráliában. Részt vett a 2007. márciusi vizitdíjas népszavazás kampányában? Nem vett részt. S mióta az MSZP egyedül kormányoz, a parlamenti interpellációk során jóval több támogatást kapott az MDF-től, mint az SZDSZ-től. Gyurcsány Ferenc posztja 2008-ban megerősödött azzal a szavazással, amelyet a fórum kezdeményezett. Ekkor már politológusok, politikusok is utaltak az MDF–MSZP-összjátékra (például Wéber Attila szociológus, illetve Kóka János). De a mélypont az UD Zrt. nevével összekapcsolódott tavalyi megfigyelési ügy volt, e bizarr politikai dráma. Érdemes gyors pillantást vetni az előzményekre: 2008 szeptemberében már a szocialisták közül is sokan vitatták a kisebbségi kormány életképességét. Ingott a miniszterelnöki szék, közelgett az októberi kongresszus sötét árnya. Tudvalevő volt, ha Gyurcsány bukik, sokan vele buknak, hiszen kemény hatalomkoncentrációt hajtott végre. Irányítása alá vonta a titkosszolgálatokat is: a nemzetbiztonsági feladatokat bizalmi emberére, Szilvásy Györgyre bízta. Szilvásy pedig – bárhogy tiltakozott ez ellen a parlament illetékes bizottsága – az NBH igazgatói székébe ültette a 2000 előtt ismeretlen múltú, viszont Moszkvában, a KGB egyetemén tanult Laborc Sándort.
Ugyanakkor Dávid Ibolya is alulról szagolta a népszerűségi indexet, s Almássy Kornél személyében komoly kihívója akadt. Úgy tűnt, az MSZP elvesztheti erős szövetségesét. Növekedett az előre hozott választás esélye. Erre mi történt? Laborc Sándor szeptember 10-én feljelentette a Fidesz közelinek tartott UD Zrt. vezetőit. Rendőrök tucatjai rohanják meg a cég irodaházát. Két nap múlva Dávid sajtótájékoztatót tartott. Egy CD-t mutatott fel magánszemélyek telefonbeszélgetésével, amellyel demonstrálni vélte, hogy a Fidesz őt lehallgatja. Olyan kifejezéseket használt, mint „politikai alvilág”, illetve „árnyék-titkosszolgálat”. Szilvásy, a titokminiszter nyilatkozataiban szintén e szavakat használta, mintha ugyanaz lenne a tanácsadójuk. S nocsak, tényleg ugyanaz volt: Somogyi, akinek akkori cége körülbelül kétszázmilliót kapott az NBH-tól. Később kiderült: sem Dávid, sem Laborc, sem Szilvásy nem tudta bizonyítani állításait. A botrány azonban átmenetileg Dávidnak és Gyurcsánynak kedvezett: Almássy és összes támogatója visszalépett és lemondott. Az állítólagos Fidesz-polip elleni harc újra egy táborba rendezte a szocialistákat. Dávid bizalmi szavazást kezdeményezett a kormány ellen, így Gyurcsány megkapta az SZDSZ és az MSZP támogatását. Az októberi MSZP-kongresszuson bizalmi kérdések már nem kerültek szóba.
Bár az ügyészség szerint Dávid és Herényi ellen bűncselekmények gyanúja merült fel, a parlament szocialista többségű mentelmi bizottsága megakadályozta a kihallgatásukat. Számos jel mutatja, hogy az eseményekben fontos szerepe volt Somogyinak is. A CD-t, amely a hatósági állásfoglalás szerint személyes adatot tartalmazott, először az ő közreműködésével hallgatták meg Dávid Ibolya lakásán. Somogyi egy júliusi Népszabadság-interjúban így szólt: „Amellett voltam, hogy ha már hozzá [ti. Dávidhoz] került a CD, ismertesse meg a nyilvánossággal.” Keresztes Imre főügyész lapunknak adott nyilatkozata szerint Somogyi e mondata egy esetleges eljárás során adatként figyelembe vehető; ha Dávid és Herényi mentelmi jogát esetleg felfüggeszti a parlament, lehetőség nyílik tüzetesebben vizsgálni a tanácsadó szerepét is.
Hát adassék lehetőség. Az MDF-fel – amelynek utolsó pár éve a magyar demokráciatörténet legsötétebb fejezete – történjék, amit érdemel: lökje végképp süllyesztőbe a választói akarat. Mentelmi jogoknak annyi. Sokat tisztulhatna így a közélet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.