Álom maradhat Ciprus egyesülése

Nem egyértelműen Ciprus újraegyesítése ellen voksoltak a ciprusi törökök a vasárnap rendezett észak-ciprusi elnökválasztáson – elemzők szerint a jelenlegi elnök sikertelen egyesítési tárgyalásai csalódottságot keltettek sok választóban, akik ezért „megbüntették” őt. Az eredmény ellenére az európai uniós csatlakozásra váró Törökország is a tárgyalások folytatásában bízik.

2010. 04. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megbukott a vasárnapi észak-ciprusi elnökválasztás első fordulójának eredményeként a jelenlegi elnök, Mehmet Ali Talat, aki a szavazatok 42,3 százalékát tudta megszerezni. Legfőbb kihívója, a jelenlegi miniszterelnök, Dervis Eroglu viszont a voksok 50,4 százalékát kapta meg, így második fordulót nem rendeznek. Az első nemzetközi elemzések arról szóltak tegnap, hogy Mehmet Ali Talat vereségével kútba estek a görög és török közösség Ciprus újraegyesítéséről szóló tárgyalásai, mondván: míg a jelenlegi észak-ciprusi elnök az egyesítés és az Európai Unióval kialakított szorosabb kapcsolatok híve volt, addig a választáson győztes kormányfő két külön állam laza partneri kapcsolatában gondolkodik. A szigetország déli részén élő ciprusi görögök elfogadhatatlannak tartják Eroglu álláspontját, a ciprusi kormányszóvivő pedig negatív fejleménynek nevezte megválasztását.
Első nyilatkozatában Eroglu úgy vélte, hogy „együttműködve Törökországgal folytatom a tárgyalásokat, mert békét akarok, jobban, mint azok, akik szerint nem erre törekszem”. „Senki se gondolja azt, hogy felállok a tárgyalóasztaltól. A tárgyalások folytatódnak” – mondta Eroglu. Közölte, olyan megoldást keres, amely a realitásokon alapul.
Elemzők szerint Eroglu győzelme a ciprusi törökök csalódottságát tükrözi, akik szerint Talat nem váltotta be ígéreteit Ciprus újraegyesítéséről, ezért most megbüntették.
Az eddigi egyesítési tárgyalásokon megállapodás született arról, hogy Ciprus két állam szövetségéből áll majd. Törökország kormányfője tegnap bejelentette, szeretné, ha még az idén rendeznék Ciprus etnikai megosztottságát. Amennyiben nem sikerül megállapodásra jutni, akkor a szigetország déli része megvétózza Törökország uniós csatlakozását.
Ciprus 1974-ben szakadt ketté, amikor Törökország megszállta a sziget északi részét. Ciprus 2004-ben csatlakozott az EU-hoz, egy héttel azt követően, hogy a ciprusi török közösség megszavazta a szigetország egyesítéséről kidolgozott ENSZ-tervet, amelyet azonban a görögök elutasítottak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.