Elzárt hajléktalanok, betiltott köpködés

A nemzetközi sportesemények megszervezése és lebonyolítása megtisztelő, ám nem könnyű feladat. Rengeteg teendőt jelent a rendező város vagy ország számára, és számos elvárásnak kell megfelelni. Stadionokat, szállodákat, utakat kell építeni és felújítani, tömegközlekedési hálózatokat kiépíteni, a helyieket jó modorra nevelni, a hajléktalanokat pedig az utcákról eltávolítani – ilyen és ehhez hasonló intézkedéseket léptetnek életbe Indiában és Dél-Afrikában, amikor a világ figyelme e két országra irányul.

2010. 04. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

KÍNAI MALŐR. Elkerülnék a nézeteltéréseket a sanghaji hatóságok, akik a kínai városban tartandó, május 1-jétől október 31-ig látogatható világkiállításra készülnek. A kínaiak tavaly húszoldalas tájékoztató füzetet adtak ki a helyi szervek számára, hogy az angol nyelvű feliratok mindenhol egységesek legyenek. Kínában gyakoriak az olyan hibásan fordított feliratok, mint a csúszós padlóra figyelmeztető Slip carefully! (Csússz óvatosan!) (MN)


Nyilvános helyeken tilos köpködni és vizelni! – hívják fel a helyi lakosok figyelmét az újdelhi hatóságok. Az indiai főváros kormányzata jó modorra nevelné polgárait, mielőtt októberben turisták ezrei lepik el a nemzetközösségi játékokat rendező Újdelhit. Októberben előreláthatólag több mint százezer külföldi vendéget fogad Újdelhi, s a város első minisztere nemrégiben kijelentette: „Azt szeretnénk, ha a turisták azzal a benyomással térnének haza, hogy Újdelhi kifinomult város.” „Arra szeretnénk rávenni Újdelhi lakosait, hogy változtassanak viselkedésükön, legyenek udvariasabbak egymással és a vendégekkel egyaránt” – közölte Sila Diksit. E nemes cél elérése érdekében a kormányzat brosúrát készített a helyiek számára, hogy tisztában legyenek azzal, melyek az elvárt és a nemkívánatos viselkedési formák. Az üzenet velejét – mely szerint a férfiaknak nyilvános helyeken nem illik köpködniük és könnyíteniük magukon – utcai plakátokon és az interneten közvetítik, emellett háromszáz új nyilvános vécét építtet a kormányzat gyorséttermek közreműködésével, és illemhelytérképeket is osztogatnak. „A lakosokat felszólítjuk, hogy ne vizeljenek nyilvánosan, ne köpködjenek, tartsák rendben házaikat, üzleteiket, és legyen biztonságos a tömegközlekedés” – mondta Rina Rej, Újdelhi turisztikai hivatalának vezetője.
A helyi tudósítások szerint Indiában kevés a nyilvános vécé, ezért fordul elő gyakran, hogy a férfiak az utcán vizelnek. A múltban több indiai állam is igyekezett korlátozni ezt – a BBC beszámolója szerint egyes városokban istenek és istennők szobrainak felállításával próbálták ettől eltántorítani az embereket –, de az eddigi próbálkozások kevés sikerrel jártak. P. Csidambaram belügyminiszter tavaly szeptemberi nyilatkozatában durváknak, hangosaknak és udvariatlanoknak nevezte Újdelhi lakosait.
Indiában azonban nem csupán a helyieket kell jó modorra nevelni. Öt évvel ezelőtt több olyan eset történt az északnyugati Rádzsasztán államban, amely cselekvésre késztette a hatóságokat: a turistákat húszoldalas füzetben kezdték el tájékoztatni a helyi szokásokról. A külföldről érkező vendégeket arra kérték, tartsák tiszteletben a helyiek kultúráját, nyilvános helyeken legyenek szívesek nem ölelkezni, csókolózni, dohányozni vagy alkoholt fogyasztani. Az útmutató felhívta a férfiak figyelmét, hogy nyilvánosan ne érintkezzenek nőkkel. A tájékoztatót azután tették közzé, hogy egy izraeli pár egy hindu esküvőn csókolózott, egy finn nő pedig meztelenül sétálgatott az utcán.
A dél-afrikai hatóságok is igyekeznek jó oldaláról bemutatni országukat, hiszen két hónap múlva rendezik meg a világ legjobban figyelemmel kísért sporteseményét, a labdarúgó-világbajnokságot. Több dél-afrikai lap is beszámolt a helyi segélyszervezetek felháborodásáról, amelyek azt kifogásolják: a hatóságok eltávolítják a nagyvárosok utcáiról a hajléktalanokat, hogy a szegénység mértéke ne keltsen feltűnést. Johannesburgból – ahol összesen tizenöt mérkőzést rendeznek, köztük a világbajnoki döntőt – állítólag nyolcszáz hajléktalant, kéregetőt és utcagyereket távolítottak el nemrégiben, s több kilométerre lévő elzárt településeken helyezték el őket. Hasonló a helyzet Fokvárosban, ahonnan mintegy háromszáz embert költöztettek át a Blikkiesdorp-táborba. „Takarítsd ki a házadat, mielőtt vendégeket fogadsz. Nincs ezzel semmi baj” – reagált a bírálatokra Sipho Masigo johannesburgi tanácsos. Sajtójelentések szerint Rustenburgban – amelynek stadionja szintén vb-mérkőzések helyszíne lesz – hasonló lépéseket foganatosítanak nemsokára, s különösen a turisták által látogatott városrészeket mentesítik a hajléktalanoktól. Dél-Afrika kínosan ügyel arra, hogy negatív bűnözési statisztikái, droghasználati és HIV-válsága ellenére jó fényben tűnjön fel, miközben több százezer futballszurkolót vár a világ minden tájáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.