Intés Obamának

Barack Obama elnöksége alatt látványos hangsúlyváltás történt az amerikai külpolitikában, s ezt az utóbbi napok kijelentései is alátámasztják. Míg Washington és Peking egymást méltatta, a George W. Bushsal korábban baráti kapcsolatot ápoló Nicolas Sarkozy Obama politikáját bírálta New Yorkban.

2010. 04. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb leszerelési javaslat. Washington tárgyalni szeretne Oroszországgal a harcászati nukleáris fegyverek esetleges csökkentéséről – közölte Ellen Tauscher nemzetközi biztonsági ügyekkel foglalkozó amerikai külügyi államtitkár. Barack Obama és Dmitrij Medvegyev nemrég megállapodott a hadászati nukleáris támadó fegyverek csökkentéséről szóló új START-szerződés utolsó részleteiről. A harcászati fegyverek csaták eldöntésére alkalmasak, a hadászati fegyverek egy egész háború menetét meghatározzák. (MTI)


Sokan szeretnek a világban, de sokat el is várnak tőled – szólította meg az amerikai elnököt Nicolas Sarkozy hétfőn a New York-i Columbia Egyetemen tartott előadásában, egy nappal azelőtt, hogy találkozott Barack Obamával a Fehér Házban. A francia államfő közölte, Amerika nem hallgat eléggé arra, amit a világ többi része mondani akar, s nagyobb figyelmet kell fordítania a külvilágra. – A világnak egy nyitott, nagylelkű Amerikára van szüksége, amely utat mutat, és hallgat másokra – fogalmazott a francia elnök. Sarkozy kiemelte, hogy a kapitalista rendszert nem lehet tovább szabályok nélkül fenntartani, s az amerikai népnek meg kell értenie, hogy szabályok nélkül szabadságuk is elvész. Sürgette az Egyesült Államokat, hogy járjon elöl a pénzügyi szféra ellenőrzésének szigorításában.
A két elnök tegnapi tárgyalásának napirendjén Irán, Afganisztán és a Közel-Kelet is szerepelt. Obama célja, hogy meggyőzze Sarkozyt: Franciaország küldjön még több katonát Afganisztánba. Sarkozy azonban tisztában van azzal, hazájában népszerűtlen a háború, hétfői beszédében ennek ellenére közölte, országa vállvetve harcol Amerikával a terrorizmus ellen.
Obama hétfőn Kína új washingtoni nagykövetével beszélgetett, s a találkozó után kiadott közlemény szerint az Egyesült Államok a Kínával való konstruktív kapcsolatok további fejlesztését szorgalmazza. Washington továbbra is az „egy Kína” politikát folytatja, azaz, Tajvant nem tekinti külön országnak. Kína nagyra értékeli Barack Obama pozitív megnyilatkozásait – közölte a kínai külügyi szóvivő. A két ország között az elmúlt hónapokban nézeteltérések keletkeztek, például a Tajvannak eladott amerikai fegyverek miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.