Nézettségi háború

Dúl a háború a legnagyobb amerikai televíziós társaságok között a nézők meghódításáért. Az ABC csatorna Christiane Amanpour legendás külpolitikai tudósítót csábította el a CNN hírtelevíziótól, hogy belpolitikai vitaműsorát népszerűsítse vele. Az NBC pedig ismét Jay Leno humoristát kérte fel, hogy vezesse késő esti show-műsorát – mindezt a nézettségi adatok növelése érdekében. Mindkét döntés ésszerűségét megkérdőjelezik a szakértők.

2010. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ABC This Week című vasárnapi közéleti-politikai műsorát nyártól Christiane Amanpour vezeti, aki 27 év után távozik a CNN-től. Az ABC vezetőségének nyilvánvaló célja, hogy az egyik legismertebb televíziós újságíróval népszerűsítse műsorát, Amanpour pedig új szerepben próbálhatja ki magát, nem mellesleg bankszámláján is meglátszik majd, hogy állást váltott. A londoni születésű Amanpour – aki iráni apa és brit anya gyermeke, az angol mellett folyékonyan beszél perzsául és franciául – 1983-ban kezdett dolgozni a CNN-nél, 1990-ben lett a hírtelevízió külföldi tudósítója, s az 1991-es öbölháború idején vált nemzetközileg is ismertté. Tudósított éhínségek és természeti katasztrófák helyszíneiről, riportokat készített a balkáni konfliktusról, az iraki megszállásról, az afganisztáni háborúról, interjút készített a világ legbefolyásosabb vezetőivel.
Szakmai tekintélyét senki sem vitatja, azonban mind az ABC-n belül, mind újságírói körökben sokakat meglepett, hogy elvállalta a This Week vezetését, amely elsősorban belpolitikai témákkal foglalkozik. A Washington Post napilap egyik írása emlékeztet arra, hogy amikor a CNN elnök- és kongresszusi választások vagy pártkonvenciók előestéjén szinte egész szakmai stábját mozgósította, Amanpour – talán nem véletlenül – mindig a háttérben maradt. Elemzők rámutatnak arra is, hogy az amerikai nézők számára a vasárnap reggelek egyet jelentenek a kemény belpolitikai csatározásokkal – a This Week riválisai, a Face the Nation, a Meet the Press és a Fox News Sunday mind a washingtoni döntéshozók lépéseit elemzik –, s nem lesznek kíváncsiak a diplomáciára vagy a globalizációra. A külső bírálatok mellett Amanpour barátságtalan fogadtatásra számíthat az ABC újságírói részéről is. A csatorna dallasi tudósítója az elbocsátásokra utalva Facebook-bejegyzésében gúnyosan megjegyezte: „Üdvözlünk, Christiane! Örülünk, hogy csapatunk tagja leszel. Egyébként értesz a kamerákhoz, és vágni is tudsz?”
Hasonló szembenállás alakult ki az NBC tévécsatorna döntése körül, miszerint az 1950-es évek óta futó The Tonight Show késő esti beszélgetős műsor vezetésére ismét Jay Leno népszerű humoristát kérte fel. Az idén hatvanéves Leno 1992-től tavaly júniusig vezette a műsort, majd átadta a stafétabotot a fiatalabb Conan O’Briennek. O’Brien azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a műsor nézettsége csökkenni kezdett, s amikor az NBC vezetősége későbbi időpontra, éjfél utánra kívánta áttenni a The Tonight Show-t, O’Brien fellázadt az ötlet ellen, s közös megegyezéssel szerződést bontott a csatornával. Néhány hete ismét Jay Leno vezeti a műsort. Szakértők szerint azonban a változások súlyosan ártottak a barátságos és szerény emberként ismert Leno megítélésének, akit több fiatal néző felelőssé tesz O’Brien kipenderítéséért. Másrészt az NBC – amely a késő esti műsorok nézettségi versenyében egyre rosszabb helyet foglal el – nem tudott alkalmazkodni az új médiumok jelentette kihívásoknak, ahogyan a rivális csatornákon Jon Stewart vagy Stephen Colbert (akiről majdnem hidat neveztek el Budapesten).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.