Vesztésre állnak a hazai beszállítók

A magát a magyar beszállítók legnagyobb partnereként számon tartó Tesco hipermarketlánc jelenleg olyan átszervezéseket hajt végre, amelynek eredményeként a jövőben nem csupán az iparcikkek érkeznek majd ide Szlovákián keresztül, hanem az élelmiszertermékek java része is. Lapunk a multivállalat belső köreiből megtudta: az árubeszerzések központosítása miatt eddig több mint húsz embert küldtek el a Tescótól.

2010. 04. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem csupán a műszaki cikkek, a háztartási eszközök, a papíráruk, a sajátmárkás termékek és a ruhaneműk érkeznek a magyarországi Tesco áruházakba Szlovákián keresztül a jövőben, hanem a jelenleg is zajló átszervezések nyomán idővel az élelmiszertermékek jelentős része is. Ezt a brit tulajdonú multinacionális hipermarketlánc egyik alkalmazottja árulta el lapunknak, akitől megtudtuk: eddig több mint húsz dolgozónak mondtak fel a Tescónál az átszervezésre hivatkozva.
A hipermarketláncnak jelenleg három nagy raktárközpontja van hazánkban, ezekből szállítják a termékeket az áruházakba. Egyikben a friss, gyorsan romló élelmiszereket tárolják, mint például a húst, a tejtermékeket és a zöldséget, másikban a szárazárut (ilyen például a tartóstészta vagy a konzervek), a harmadikban pedig a fagyasztott árucikkek várják a kiszállítást. Informátorunk szerint azonban egy ideje több kisebb raktár építésébe kezdett a Tesco Magyarországon, amelyekből a jövőben kizárólag a gyorsan romló árucikkeket szállítják az áruházakba, az iparcikkeken kívül pedig az összes többi élelmiszertermék jelentős részét is a szlovákiai raktárbázisról juttatják majd el az üzletekbe.
A kelet-közép-európai régióban Magyarországon, Szlovákiában, Csehországban és Lengyelországban működnek a lánc egységei. Ezek közös ellátása zajlik a szlovákiai áruközpontból, a lánc beszerzési politikáját ugyanakkor az anyaországban, vagyis Nagy-Britanniában határozzák meg. – Ha árelőnyhöz jut a Tesco, gondolkodás nélkül lecseréli egy-egy terméke beszállítóját más országbeli beszállítóra, és a beszerzés központosítása mögött is a költségek csökkentése áll – vázolta a bennfentes. Szerinte azért jelent mindez óriási hátrányt a magyar vállalkozásoknak, mert a szlovák központból történő áruellátással az is jár, hogy az egyes árucsoportokban a négy ország beszállítóit egyszerre fogják versenyeztetni, s amelyikük a legkedvezőbb ajánlatot adja, függetlenül attól, melyik országbeli beszállítóról van szó, elnyeri az egész régió ellátásának a jogát is. Márpedig a magyar termelőket sokkal kevésbé támogatja az állam, mint a szomszédos országok beszállítóit, ily módon versenyhátrányból indulnak, és rosszabb ajánlattal futnak neki egy-egy kiírásnak is. Ráadásul idehaza a multilánc is kihasználja a kicsik kiszolgáltatott helyzetét, a Tesco például a marketingköltségekbe bújtatva a forgalma mintegy 20-25 százalékát kéri vissza a beszállítótól – szögezte le az informátor.
A Tesco lapunknak azt állítja, megalapozatlanok a beszerzés átszervezéséről szóló híresztelések. – Vállalatunk a magyar beszállítók legnagyobb partnere, csaknem 800 magyar beszállítóval állunk üzleti kapcsolatban – közölte a cég. Az üzletlánc termékeinek jelenleg 80-85 százaléka a magyarországi beszerzésből származik, a fennmaradó rész az, ami a regionális és nemzetközi csatornákon keresztül kerül a boltokba. A Tesco állítja, a globális beszerzés nem élelmiszerekre, hanem főleg a Távol-Keletről származó textíliákra, ruházati termékekre és elektronikai cikkekre vonatkozik. Ennek a központja található Szlovákiában, ahol az iparcikkeket raktározzák és osztják el.

Arzénos ásványvizek? Legfrissebb, áprilisi számában az Interpress Magazin (IPM) arról számolt be, hogy több mint kétszeresen meghaladja az egészségügyi határértéket az Auchan üzletlánc mindhárom forgalomban lévő sajátmárkás ásványvizének arzéntartalma, egyik vize esetében pedig a határértéket meghaladó higanyt is találtak. A magazin előző havi számában számolt be arról, hogy a lap felkérésére elvégzett vizsgálatok során a szénsavban dús Auchan Super Aqua vízben a határértéket 40 százalékkal meghaladó arzént talált a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) laboratóriuma. A távirati irodának viszont Oravecz Márton, az MGSZH élelmiszer- és takarmánybiztonsági igazgatóságának igazgatója tegnap tagadta, hogy a hatóság végezte volna az IPM-ben megjelent vizsgálatot. Elmondása szerint az MGSZH az IPM cikke nyomán kezdte vizsgálni az érintett ásványvizek arzéntartalmát. Hozzátette: előzetes eredmények alapján megfelelnek az előírásoknak, de végleges eredmény csak a húsvéti ünnepek után várható.
Az Auchan arról számolt be, hogy személyiségi jog megsértése miatt polgári pert indított az IPM főszerkesztője és a lap kiadásáért felelős Word Communications Kft. ellen, továbbá rágalmazás miatt büntetőfeljelentést tett az IPM ellen. Kifogásolták, hogy a szerző cikkeiben egyetlen alkalommal sem adja meg a vizsgálatot végző laboratórium nevét, és egyszer sem mutatja be vagy csatolja a vizsgálati eredményeket.
Megkerestük Varga Miklóst, az Interpress Magazin főszerkesztőjét, a cikk íróját, aki megerősítette, hogy az első vizsgálatot kérésükre az MGSZH laboratóriuma végezte el, s rendelkezik az általuk kiadott dokumentációval is. Tájékoztatott arról is, hogy az áprilisi számukban közölt újabb vizsgálatokat a Bálint Analitika Kft. nevű akkreditált laboratórium végezte. (D. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.