Athén az utcákra hívhatja Európát

A nemzetközi sajtó pusztító vírushoz hasonlítja a Görögországból az eurózóna és az Európai Unió más tagállamaiba átterjedő gazdasági válságot. A „görög fertőzés” lassan átterjed Spanyolországra, Portugáliára, Írországra, de drasztikus megszorító intézkedésekre készül Románia, Bulgária és Olaszország is. A közalkalmazotti fizetéseket és nyugdíjakat csökkentő, adót emelő kormányok egyre népszerűtlenebbek, az emberek tüntetésekkel, sztrájkokkal válaszolnak, követelve a felelőtlenül költekező politikusok felelősségre vonását.

2010. 05. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elemzők szerint a görögöt követő drasztikus spanyol és portugál megszorítások arra sarkallják a kevésbé nehéz gazdasági helyzetben lévő európai uniós országokat, így Olaszországot, Franciaországot és Nagy-Britanniát is, hogy maguk is meghúzzák a nadrágszíjat.
A 9,4 százalékos portugál vagy a 11,2 százalékos spanyol költségvetési deficithez képest az 5,3 százalékos olasz nem tűnik magasnak, Róma mégis úgy döntött a múlt héten, hogy 20 helyett 25 milliárd eurót kell megtakarítania ahhoz, hogy 2012-re 2,7 százalékra csökkentse a hiányt. A Silvio Berlusconi vezette jobbközép kormány egy évig befagyasztaná a közalkalmazotti fizetéseket, drasztikusan csökkentené a minisztériumok költségvetését, és keményebben fellépne az adófizetést elkerülőkkel szemben. Roberto Calderoli, a törvényalkotás egyszerűsítéséért felelős miniszter pénteken úgy nyilatkozott, hogy a kormánytagok és a törvényhozók legalább ötszázalékos bércsökkenését fogja javasolni.
Portugália miniszterelnöke, José Sócrates csütörtökön jelentette be, hogy a költségvetési deficit megfelezése érdekében megemelik az áfát, a nagyvállalatokra kivetett adónemeket, a kormányzati tisztviselők fizetését pedig öt százalékkal csökkentik. Előző nap José Luis Rodríguez Zapatero spanyol kormányfő tudatta, hogy a 20 százalékos munkanélküliségi rátával küszködő országban tizenöt százalékkal csökkentik a kormánytagok, öttel a közalkalmazottak fizetését, amelyeket jövőre befagyasztanak, felfüggesztik a nyugdíjak inflációkövető emelését, valamint visszafogják a beruházásokat és a regionális kormányzatok finanszírozását. Írországban is kiadáscsökkentést tervez a kormány, Francois Fillon francia kormányfő a közkiadások három évre szóló befagyasztását jelentette be, eközben Nagy-Britanniában az új kormány is tagjainak ötszázalékos fizetéscsökkentését, illetve vészköltségvetést vázolt fel, mi több, az előző munkáspárti kormány felelőtlen kiadási döntéseit is kivizsgálja.
A „görög fertőzés” Kelet-Közép-Európát sem kíméli. A bukaresti kormány például 15 százalékkal csökkenti a nyugdíjakat és a munkanélküli-segélyeket, 25 százalékkal a közalkalmazottak béralapját. Traian Basescu államfő szerint a román állam 2013-ban jutna Görögország sorsára, ha most nem csökkentik drasztikusan a közkiadásokat. Bulgáriában is húsz százalékkal csökkentik a közkiadásokat, de a csehekre is nadrágszíjhúzás vár.
A görögországihoz hasonló méretű sztrájkok, tüntetések, zavargások – amelyek során többen életüket vesztették – hamar elérhetik a többi uniós tagállamot is. Nyugdíjasok ezrei tüntettek múlt héten a román nagyvárosokban Traian Basescu lemondását követelve. Gyermekeiket babakocsiban toló kismamák demonstráltak hétfőn szintén Romániában a munkaügyi minisztérium előtt a gyermekgondozási segély tervezett csökkentése miatt. A tiltakozó akciók ma érik el csúcspontjukat, amikor várhatóan több tízezer ember fog tüntetni a kormány épülete előtt. Június elején kezdenek nagyszabású sztrájkokat Spanyolországban a szakszervezetek is.
Továbbiak a 12. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.