Brown távozik, jönnek a liberálisok?

Bejelentette távozási szándékát a Munkáspárt éléről tegnap Gordon Brown brit kormányfő, közölve egyben, hogy a párt hivatalos koalíciós tárgyalásokat kezd a liberális demokratákkal. Az eredményt nem hozó liberális-konzervatív egyezkedésekről Gálik Zoltán szakértő lapunknak azt nyilatkozta, hogy egy ilyen új kormánykoalíció ingatag lehet, hiszen sokkal több az ellentét, mint a közös pont a tárgyalófelek között.

2010. 05. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brown, aki 2007 óta áll a Labour és a kormány élén, a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal előtt újságírókkal közölte: Nick Clegg, a liberálisok vezetője tájékoztatta őt, hogy tárgyalásokat szeretne kezdeni a Munkáspárttal a kormányzati együttműködésről. Brown szerint ha egyértelművé válik, hogy az ország érdekeit egy „progresszív kormánykoalíció” szolgálhatja a legjobban, akkor ő eleget tesz az e kormány megalakításával kapcsolatos kötelezettségeinek, de nem kíván tisztségében maradni a szükségesnél hosszabb ideig, és szeretné, ha legkésőbb a Labour ősszel esedékes éves kongresszusáig már új vezető állna a párt – és így a kormány – élén.
Tegnap reggel még a legtöbb mandátumot szerzett konzervatív David Cameron és Nick Clegg fél órát beszéltek telefonon, majd utóbbi kijelentette: a tárgyalások elhúzódhatnak, mert egy elsietett döntés nem állja ki az idő próbáját.
A liberális demokraták minden bizonnyal csak abban az esetben hajlandók együttműködni valamelyik riválisukkal, ha ígéretet kapnak arra, hogy a közeljövőben népszavazás lesz a választási rendszer módosításáról. Azt szeretnék, ha a parlamenti mandátumok száma jobban tükrözné a pártokra leadott szavazatok számát. Noha a Munkáspárt referendumot ígért az ügyben, John Major volt miniszterelnök szerint a jelenlegi kormánypárt ugyanúgy elveti egy új választási rendszer bevezetését, mint a konzervatívok.
Gálik Zoltán, a Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa lapunknak elmondta, amennyiben meg is egyeznek Cameronék Clegg-gékkel, ingatag lehet az együttműködés, amelynek eredménye egy előre hozott választás lehet. A múltban a kisebbségi kormányok csak rövid ideig tudtak működni. A konzervatívok és liberális demokraták között ráadásul sokkal több az ellentét, mint a közös pont. Utóbbiak közé tartoznak a kisebb államról szóló elképzelések. A konzervatívok ugyanakkor szigorúbb bevándorláspolitikát akarnak, jobban elzárkóznának az Európai Uniótól és minden jövőben uniós szerződésről népszavazást rendeznének. Gálik Zoltán szerint az idei választásoknak csak vesztesei vannak, és a patthelyzet annak az eredménye, hogy túl sokan tolakodnak középen, a választók pedig nehezen tudják megkülönböztetni egymástól a pártokat. A Munkáspárt például eltávolodott a baloldalról, és tulajdonképpen megtartotta Margaret Thatcherék gazdasági modelljét, amelyet saját programjukkal egészítettek ki az 1990-es évek közepén. A Munkáspártnak most az tenne jót, ha hátrább lépne, és megvárná, mi lesz a kimenetele a konzervatív–liberális demokrata küszködésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.