Érdektelenségbe fulladt Ausztriában a vasárnap rendezett elnökválasztás. Heinz Fischer hivatalban lévő államfő gyakorlatilag komoly ellenfél nélkül győzött a szavazatok 79 százalékának megszerzésével. A második helyen Barbara Rosenkranz, a radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) jelöltje végzett a voksok 15,5 százalékának megszerzésével, a harmadik 5,5 százalékos eredménnyel a Keresztény Párt színeiben induló Rudolf Gehring lett.
A választási részvétel minden korábbitól elmaradt, a 6,3 millió választópolgár 49 százaléka járult az urnákhoz. Az előző alkalommal, 2004-ben a választásra jogosultak 71,6 százaléka vett részt a szavazáson. Elemzők azzal indokolják az érdektelenséget, hogy az egykor a szociáldemokraták színeiben politizáló Heinz Fischer ellenfeléül nem állított jelöltet a konzervatív Osztrák Néppárt, másrészt Fischer várható fölényes győzelme eltántorította az embereket attól, hogy az urnák elé járuljanak. Egyúttal ez volt az első elnökválasztás azóta, hogy eltörölték Ausztriában a kötelező részvételt – írta az MTI.
Az FPÖ ugyanakkor jobb eredményre számított, szakértők szerint a pártnak nem sikerült mozgósítania szavazóit. Az eredmény különösen alacsonynak tűnik abban a tekintetben, hogy a 2008-as parlamenti választásokon a két radikális jobboldali párt, az FPÖ és a Szövetség Ausztria Jövőjéért a szavazatok csaknem 30 százalékát megszerezte. Rosenkranz népszerűsége egyébként a kampány alatt 20 százalékról 15 százalék körülire esett az után, hogy értelmetlennek nevezte az osztrák holokauszttagadó törvényt, illetve megkérdőjelezte a gázkamrák létezését. Rosenkranz az eredmény közlése után úgy vélte, boszorkányüldözés áldozata lett.
Egyes sajtókommentárok az otthon maradókat és az érvénytelenül szavazókat nyilvánították a választás győztesének.

Ferenc pápa: A magyar nyelvet csak a Mennyországban beszélik, mert örökké tart megtanulni