Nagy szabadtéri börtönné vált a Gázai övezet az izraeli blokád miatt – ezekkel a szavakkal jellemezte március elején a mindössze 360 négyzetkilométer alapterületű, másfél milliós lakosú övezetet az ENSZ-főtitkár humanitárius ügyekkel foglalkozó helyettese, John Holmes. Néhány héttel később Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is látogatást tett Gázában, ahol levonta a következtetést: „elfogadhatatlan szenvedést okoz az izraeli blokád”.
A Gázai övezet az 1967-es arab–izraeli háború idején került izraeli fennhatóság alá. 2005-ben Izrael ugyan kivonta a csapatait, de továbbra is irányítása alatt tartja az övezet vizeit és légterét, határainak nagy részét. Tel-Aviv 2007-ben úgy döntött, lezárja az övezet összes határátkelőjét, miután a Hamász radikális palesztin mozgalom ellenőrzése alá vonta a területet. Azóta csak korlátozott mennyiségben engednek be az övezetbe humanitárius segélyt az izraeli hatóságok, a blokád a palesztinok életkörülményeinek jelentős romlásához vezetett. A 2008 decemberében indított, 1300 palesztin életét kioltó izraeli offenzíva pedig tovább rontotta a helyzetet.
A Gázai övezetben a munkaképes lakosság fele állástalan, élelmiszerhiány és szegénység van. Noha a lakosság 85 százaléka nemzetközi segélyekre szorul, az izraeliek csak korlátozott mennyiségben engednek be segélyszállítmányokat, ezért is indult útjára a tegnap feltartóztatott flottilla. Izrael célja a blokáddal a Hamász gyengítése, az Izrael ellen irányuló rakétatámadások leállítása, de mint Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa 2009-es jelentésében fogalmazott, a blokád a kollektív bűnösség elve alapján bünteti a palesztinokat.
Izrael tiltja többek között építőanyagok bevitelét, ami miatt sárból építik házaikat a gázaiak. Minden olyan áru bevitelét tiltják – például acélcsövek vagy műtrágya –, amelyek alkalmasak lehetnek fegyverek előállítására. Előfordult korábban, hogy villanykörték, könyvek, gyufák, ruházat, kávé vagy éppen tea került tiltólistára. Mivel a húsáruk és a friss élelmiszer bevitelét is korlátozzák, egyre több az alultáplált ember, az Egészségügyi Világszervezet szerint az öt éven aluli gyermekek harmada vérszegény. A Nemzetközi Vöröskereszt 2008-as jelentése szerint a blokád miatt a lakosság 61 százaléka bizonytalanul táplálkozik, de hiány van a legalapvetőbb gyógyszerekből is.

Ilyen idő lesz húsvét után