Gáza, a „nagy szabadtéri börtön”

Nincs humanitárius válság Gázában – jelentette ki pénteken Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter. A nemzetközi segélyszervezetek és az ENSZ utóbbi években készített jelentései azonban éppen ennek ellenkezőjéről tanúskodnak. A 2007-ben életbe lépett izraeli blokád miatt az övezetben egyre nagyobb a szegénység, az emberek a túlélésért küzdenek.

2010. 06. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy szabadtéri börtönné vált a Gázai övezet az izraeli blokád miatt – ezekkel a szavakkal jellemezte március elején a mindössze 360 négyzetkilométer alapterületű, másfél milliós lakosú övezetet az ENSZ-főtitkár humanitárius ügyekkel foglalkozó helyettese, John Holmes. Néhány héttel később Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is látogatást tett Gázában, ahol levonta a következtetést: „elfogadhatatlan szenvedést okoz az izraeli blokád”.
A Gázai övezet az 1967-es arab–izraeli háború idején került izraeli fennhatóság alá. 2005-ben Izrael ugyan kivonta a csapatait, de továbbra is irányítása alatt tartja az övezet vizeit és légterét, határainak nagy részét. Tel-Aviv 2007-ben úgy döntött, lezárja az övezet összes határátkelőjét, miután a Hamász radikális palesztin mozgalom ellenőrzése alá vonta a területet. Azóta csak korlátozott mennyiségben engednek be az övezetbe humanitárius segélyt az izraeli hatóságok, a blokád a palesztinok életkörülményeinek jelentős romlásához vezetett. A 2008 decemberében indított, 1300 palesztin életét kioltó izraeli offenzíva pedig tovább rontotta a helyzetet.
A Gázai övezetben a munkaképes lakosság fele állástalan, élelmiszerhiány és szegénység van. Noha a lakosság 85 százaléka nemzetközi segélyekre szorul, az izraeliek csak korlátozott mennyiségben engednek be segélyszállítmányokat, ezért is indult útjára a tegnap feltartóztatott flottilla. Izrael célja a blokáddal a Hamász gyengítése, az Izrael ellen irányuló rakétatámadások leállítása, de mint Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa 2009-es jelentésében fogalmazott, a blokád a kollektív bűnösség elve alapján bünteti a palesztinokat.
Izrael tiltja többek között építőanyagok bevitelét, ami miatt sárból építik házaikat a gázaiak. Minden olyan áru bevitelét tiltják – például acélcsövek vagy műtrágya –, amelyek alkalmasak lehetnek fegyverek előállítására. Előfordult korábban, hogy villanykörték, könyvek, gyufák, ruházat, kávé vagy éppen tea került tiltólistára. Mivel a húsáruk és a friss élelmiszer bevitelét is korlátozzák, egyre több az alultáplált ember, az Egészségügyi Világszervezet szerint az öt éven aluli gyermekek harmada vérszegény. A Nemzetközi Vöröskereszt 2008-as jelentése szerint a blokád miatt a lakosság 61 százaléka bizonytalanul táplálkozik, de hiány van a legalapvetőbb gyógyszerekből is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.