Hatalmi harc az uniós intézmények között

Szinte példa nélkül álló módon, egységesen utasította vissza az Európai Parlament (EP) összes frakciója Nicolas Sarkozy és Angela Merkel tervét egy európai gazdasági kormány felállításáról. A parlamenti képviselők azon háborodtak fel, hogy szerintük az uniós tagállamok állam- és kormányfőit magába foglaló Európai Tanács kívánja átvenni a vezető szerepet a gazdasági döntések meghozatalában, figyelmen kívül hagyva az EP és az Európai Bizottság jogait.

2010. 06. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ellenzi az európai gazdasági kormány tervét az Európai Parlament és az Európai Bizottság. A tervvel Nicolas Sarkozy francia elnök állt elő, és megnyerte hozzá a német kancellár, Angela Merkel támogatását is. A tagállamok gazdaságpolitikáinak összehangolása az Európai Tanács márciusi ülésén, a görög válság kirobbanása, az euró destabilizációja után merült fel. A pénzügypolitika koordinálását és a válságkezelést menedzselni hivatott európai gazdasági kormány javaslatát a francia államfő néhány héttel ezelőtt vetette fel, mégpedig azzal az elképzeléssel, hogy az az euróövezet 16 tagállamát foglalná magában. Angela Merkel kezdetben ellenezte a tervet, később azonban hozzájárulását adta azzal a kikötéssel, hogy az említett európai gazdasági kormánynak az unió mind a 27 tagállamát magában kell foglalnia. Sarkozy és Merkel a hét elején tartott berlini találkozón végül ezt az álláspontot fogadta el – emlékeztetett az MTI.
Az Európai Parlamentben azonban valamennyi frakció a szóban forgó intézmény ellen foglalt állást. A parlamenti képviselők azt a nézetet fogalmazták meg, hogy nincs szükség új intézményre, az egyes kormányok intézkedéseit a nemzeti parlamenteknek kell jóváhagyniuk, a döntésbe az Európai Parlamentet is be kell vonni, a gazdaságpolitika felügyeletét pedig az Európai Bizottságra kell bízni. Az EP-pártszövetségek kifogásolják azt, hogy az Európai Tanács szerintük egyre inkább egy európai kormány szerepét ölti magára, benne Franciaország és Németország határozza meg az irányelveket. Joseph Daul, az Európai Néppárt frakciójának vezetője szerint az EU-nak nem lenne szabad továbbra is úgy viselkednie, mintha semmi sem változott volna, utalva arra, hogy a bizottságnak és az EP-nek is bővültek a jogkörei a lisszaboni szerződés életbe lépésével.
Hasonló véleményt fogalmazott meg José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, szerinte Európa gazdasági kormánya az Európai Bizottság. „Egyes országok nem olvasták a vonatkozó szerződéseket” – érvelt Barroso. A Financial Times Deutschland szerint az üzenet súlyát alátámasztja, hogy azt a ma kezdődő EU-csúcsértekezlet előtt fogalmazták meg.

Megfelelő Orbán akcióterve. Az Európai Néppárt elnöksége olyan ajánlásokat fogalmazott meg a néppárti miniszterelnököknek a gazdasági program tekintetében, amelyek azonos irányba mutatnak az Orbán Viktor magyar kormányfő által előterjesztett 29 pontos gazdasági akciótervvel – közölte tegnap Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője Brüsszelben, ahol Orbán Viktor részt vett az európai néppárti vezetők találkozóján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.