Nyugati módon élnek a „kannibálok”

Rosszul sült el az a kannibálos vicc, amelyet nemrégiben mondott az új-zélandi miniszterelnök, és amelynek köszönhetően az egész világ felfigyelt az országban kisebbségben élő őshonos maori törzsekre. A maorik egykoron emberevéssel próbálták elrettenteni ellenségeiket, mára azonban beleszoktak abba a társadalmi rendbe, amit az Európából érkezett telepesek hoztak magukkal.

2010. 06. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Félelmetes tánc. A maori kultúra egyik jellegzetes ismertetőjegye az úgynevezett kapa haka, egy hagyományos táncelőadás, amelyet többek között az „All Blacks” új-zélandi rögbiválogatott tagjai minden mérkőzés előtt eljárnak az ellenfél megfélemlítésére. Az új-zélandi és dél-afrikai nemzeti rögbiszövetségek a napokban közös közleményükben bocsánatot kértek, amiért az apartheidkorszak idején az új-zélandi válogatottból annak 1928-as, 1949-es és 1960-as dél-afrikai fellépése során kihagyták a maori játékosokat, akikkel a fehér dél-afrikaiak nem voltak hajlandók megmérkőzni. (K. Z.)


John Key miniszterelnök, miután egy őshonos maori törzs vezetőivel vacsorázott, azt találta mondani: „Szerencsére a ngati porou csoport tagjaival és nem a velük szomszédos tuhoe törzzsel vacsoráztam, akik bizonyára engem szolgáltak volna fel vacsoraként.” A kormányfő megjegyzése egyesekben derültséget váltott ki, de a kormánnyal amúgy is haragban álló tuhoe csoport vezetői bocsánatkérésre szólították fel a maorik évszázadokkal ezelőtti emberevési gyakorlatára utaló miniszterelnököt. Egy maori törvényhozó, Te Ururoa Flavell úgy vélte, a tuhoe népcsoport várhatóan még inkább úgy fogja érezni, hogy igazságtalanul bánnak velük.
A tuhoe törzs azzal vádolja a miniszterelnököt, hogy – egy korábbi megállapodást megszegve – nem adta vissza a népcsoportnak a telepeskormány által másfél évszázaddal ezelőtt elkobzott földterületeket, a szigetország északi szigetének keleti részén található Te Urewera földeket. A földvita 1840-ig nyúlik vissza, ekkor írták alá a brit korona képviselői és különböző maori törzsfőnökök a waitangi szerződést, amely létrehozta a brit kormányzó posztját Új-Zélandon. A szerződés maori szövegezése azonban különbözik az angol nyelvű változattól, így a mai napig nincs egyetértés a maori törzsek és az új-zélandi kormány között abban, hogy a felek miről is állapodtak meg, kit, illetve kiket illetnek meg a szóban forgó földterületek. A maorik azóta követelik területeik visszaszolgáltatását, eddig több száz millió dolláros kártérítést és bocsánatkérést kaptak csupán. A kormányon lévő Nemzeti Párt 2014-re ígéri a földvita rendezését.
A 270 ezer négyzetkilométer alapterületű, 4,3 millió lakosú gazdag csendes-óceáni országot elsősorban a XIX. században idetelepült európaiak leszármazottai, illetve a kisebbségben lévő maorik lakják, akiknek polinéziai felmenőik mintegy ezer évvel korábban (800 körül) érkeztek a szigetekre. A maori törzsek életét feldúlták, kultúrájukat alapjaiban változtatták meg a XIX. században érkező európai telepesek. Megindult a maori társadalom hanyatlása, ami csak a XX. században kapott ismét erőre. Míg 1840-ben százezer maori és kétezer európai élt Új-Zélandon, addig az 1896-os népszámlálás alapján ez az arány a XIX. század végére 42-700 ezerre változott az európaiak javára.
Ma már nem igazán lehet beszélni a maorik diszkriminálásáról, saját pártjuk van a wellingtoni törvényhozásban, a maori a második hivatalos nyelv az angol mellett, a népkeveredés miatt pedig egyes maorikat meg sem lehet különböztetni az „átlagos” új-zélandiaktól. A maorik életére is hatást gyakorolt a nyugati kultúra: a fiatalok hip-hop zenét hallgatnak, népszerű a breaktánc, egyre többen élnek városban, a régi hagyományokkal keveset törődnek. A kannibalizmus is ezen hagyományok közé tartozott kétszáz évvel ezelőtt: a maori törzsek gyakran támadtak egymásra, olykor kannibál lakomákat is tartottak, hogy megfélemlítsék ellenségeiket. Az emberevésre utaló egyik elhíresült eset az úgynevezett Boyd-mészárlás volt: 1809-ben a John Thompson kapitány parancsnoksága alatt álló angol hajó, a Boyd 70 fős legénységének majdnem egészét meggyilkolták. Történt ugyanis, hogy Tarát, a legénység egyik angolul beszélő maori tagját ismeretlen okokból – talán azért, mert lopáson kapták – megkorbácsolták. Amikor Tara megalázása kitudódott, az Új-Zélandon partot vetett hajó legénységét – négy ember kivételével – a helyi maorik lemészárolták, néhányukat meg is ették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.