Nehezen tudják felvenni a versenyt a műkincsvadászat leleplezésére szakosodott romániai nyomozók az újabbnál újabb módszereket alkalmazó illegális régészekkel. Ez az iparág elsősorban a dél-erdélyi megyékben, a Szászvárosi-hegységben található egykori dák erődítményeket, az itt zajló ásatásokat veszi célba, ahol illetéktelenek évről évre jelentős mennyiségű archeológiai értékre tesznek szert. A kincskeresők immár nem elégszenek meg azzal, hogy kihasználják, a román államnak, illetve a helyi önkormányzatoknak nincs pénzük az UNESCO által a világörökség részévé nyilvánított dák várak védelmére. Augustin Lazar,
a gyulafehérvári táblabírósági ügyészség helyettes főügyésze feltárta, hogy a kincskeresők tetemes összegeket költenek olyan korszerű műszerek beszerezésére, amelyek alkalmasak a régiségek felfedezésére, s amelyeket a régészek is megirigyelhetnek. Ezen túlmenően például azzal próbálják kijátszani a hatóságok éberségét, hogy juhnyájat vásárolnak, amelyet a feltehetőleg értékes leletekben gazdag vidékeken legeltetnek, a juhászat ürügyén aztán illegális ásatásokat folytatnak.
A tolvajok egyébként már eddig is felbecsülhetetlen károkat okoztak a román nemzeti örökségnek. Tíz évvel ezelőtt huszonnégy darab, a Krisztus előtti 2. század és a Krisztus utáni 1. század között fennállt géta–dák korszakból származó arany karkötőt csempésztek ki Romániából. Egész pontosan a dák uralkodók fővárosának számító, az erdélyi Hunyad megyében fekvő Sarmisegetuzán található régészeti lelőhelyekről. A román hatóságok példátlan nyomozást indítottak a több millió euró értékűre becsült műkincsekért, és a karkötők utáni kutakodásba bevonták a titkosszolgálatot, valamint 15 európai ország és az Egyesült Államok nyomozó szerveit is. Az elmúlt években a műtárgyak mindössze felét sikerült visszaszerezni. Megtörtént, hogy a román állam amerikai gyűjtőtől vásárolta vissza az egy kilogrammos, színaranyból vert karkötőt, miután megállapították, hogy a gyűjtő törvényesen jutott a spirál alakú ékszer birtokába, más esetben elkobozták a dák királyok kincsét. A napokban Gyulafehérváron közszemlére bocsátott 12 karkötő kiállítása apropóján a helyi ügyészség közölte: ugyanennyi műkincs után továbbra is az Interpol segítségével nyomoznak, és reményeik szerint idén legkevesebb egy visszakerülhet az országba. A román igazságszolgáltatásnak eddig nyolc műkincstolvajt és -csempészt sikerült azonosítania, ám a négy éve zajló pernek még mindig nincs vége. A Hunyad megyei törvényszék tavaly decemberben másodfokon hét és tizenkét év közötti szabadságvesztéssel sújtotta a vádlottakat, többek között a dák karkötők külföldre csempészéséért, romániai és külföldi vagyonukat pedig lefoglalták.
Holnap jön az igazi tél!