Együtt léptek Laborcék

A Nemzetbiztonsági Hivataltól (NBH) a vezető beosztású munkatársak csaknem 85 százaléka távozott akkor, amikor a lehallgatási botrányba kevert UD Zrt. elleni feljelentés kudarca miatt Laborc Sándor volt főigazgató is benyújtotta nyugdíjazási kérelmét – értesült lapunk titkosszolgálati forrásokból. Informátorunk szerint ez is elhangzott a parlament nemzetbiztonsági bizottságának keddi ülésén, ahol a polgári titkosszolgálatok főigazgatói ismertették az általuk vezetett szervezetek elmúlt évi tevékenységét. Úgy tudjuk, az egyes igazgatók, valamint több főosztályvezető és osztályvezető jórészt azonos azokkal a tisztekkel, akiket a nemzetbiztonsági bizottság támogatásának hiányában is az NBH élére kinevezett Laborc Sándor helyezett beosztásukba.

Swendt Pál
2010. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A testület zárt ülésén Balajti László, a hivatal januárban kinevezett főigazgatója – aki a lehallgatási botrány idején a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatot vezette – azt is elmondta, az a hangfelvétel, amelyet Dávid Ibolya volt MDF-elnök a párt 2008. őszi elnökválasztása idején a sajtó képviselőinek bemutatott, illetve Szilvásy György volt titokminiszter a testület tagjainak kiosztott, biztosan nem az általa akkor irányított szervezettől került a politikusokhoz.
Az elhárítás működését és Balajti László jelentését is jól ismerő forrásunk szerint a tábornok a beszámolóban a hiányzó létszám feltöltésének problémái mellett arra is kitért, hogy a Laborccal együtt távozó vezetők nyugdíjazási kérelmeit az akkor még hivatalban lévő főigazgató minden esetben ellenvetés nélkül hagyta jóvá.
*
Emlékezetes, miután Galambos Lajos, az elhárítás korábbi főigazgatója az Egymásért alapítvány titkosszolgálati érintettsége és egyéb botrányok miatt távozni kényszerült tisztségéből, a Gyurcsány-kormány az akkor műveleti helyettesként dolgozó Laborcot bízta meg az NBH vezetésével. A 2007. május 31-én megbízott főigazgató szeptemberben kezdett hozzá a sajtóban tisztogatásként is említett úgynevezett szervezeti átalakításhoz. Szilvásy György akkori titokminiszter ezt a hatékonyság növelésével, a párhuzamosságok kiszűrésével és a gyorsabb információáramlással indokolta. Mint mondta, ki kellett küszöbölni a megelőző hónapokban napvilágra került szakmai hiányosságokat, és cáfolta, hogy elküldték volna az NBH teljes vezetését, ami lapunk információi szerint a gazdaságin kívül az összes igazgatót és húsz főosztályvezetőt érintett.
Mint azt Demeter Ervin, a bizottság fideszes alelnöke az ülés után elmondta, Balajti László főigazgató a grémium előtt diplomatikusan ugyan, de arról tájékoztatott, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején politikai célokra is használták a polgári titkosszolgálatokat. A főigazgató a romák elleni gyilkosságsorozat feltárásában elkövetett hibákkal összefüggésben kijelentette, a hivatalon belül már történtek személycserék, illetve az érintettek közül többekkel szemben fegyelmi eljárás indult.

Pert vesztett a hivatal. A Transparency International Magyarország első fokon pert nyert a Nemzetbiztonsági Hivatal jogutódjával, az Alkotmányvédelmi Hivatallal szemben, így a Fővárosi Bíróságon tegnap kihirdetett határozat értelmében át kell adniuk a jogvédő szervezetnek azon cégek a listáját, amelyeken keresztül a nemzetbiztonsági beszerzéseket bonyolítják.
A bíróság szerint a közpénzek felhasználásának szempontjából a beszállítók listája közérdekű adat, és abban az esetben, ha a felsorolás nem tartalmazza a beszerzések tárgyát, illetve azok folyamatát, akkor a kért információk átadása nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot.
Az Alkotmányvédelmi Hivatal jogi képviselője a tárgyalás után azt mondta, a megbízó a törvényben megszabott határidőn belül dönt arról, hogy fellebbeznek-e a határozat ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.