Kaczynski huszáros hajrája

A vártnál szorosabb küzdelemre számíthatnak a lengyel elnökválasztás holnapi, második fordulójának résztvevői, egyes felmérések szerint a hónapokkal ezelőtt még nagy hátrányban lévő konzervatív Jaroslaw Kaczynski át is vette a vezetést a parlament elnökétől, Bronislaw Komorowskitól.

2010. 07. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Önkéntes haderő. Lengyelországban megkezdődött egy önkéntes tartalékos haderő toborzása, amelynek a tervek szerint 2011 végére húszezer kiképzett tagja lesz – közölte Varsóban Janusz Sejmej katonai szóvivő, aki szerint a tartalékosokat külföldön is bevethetik. A női és férfi tartalékosoknak évente harmincnapos fizetett kiképzést biztosítanak, és feladatuk lesz egyebek között az árvizek elleni küzdelem, részvétel terroristaellenes műveletekben vagy kutató-mentő akciókban, támogatva ezzel a százezer fős lengyel hivatásos hadsereget szükség esetén. (MTI)


A napsütötte Krakkóban látszólag kevesen érdeklődnek a lengyel államfőválasztás iránt. A nyári melegben népszerűbbnek tűnik a politikánál a fagylalt, a hideg sör és a labdarúgó-világbajnokságról folytatott eszmecsere. Az elnökválasztás két héttel ezelőtti, első fordulója után állva maradt jelöltjeinek, Bronislaw Komorowski és Jaroslaw Kaczynski összecsapása azonban nem csupán a politikai élet egyik mozzanata az utca embere számára. A választás nemzeti érdek, hiszen Lengyelországot a legalkalmasabb ember kell hogy képviselje a legmagasabb szinten.
A turistáktól hemzsegő Krakkó főterén, a Mária-templom szomszédságában lévő kávézóban dolgozik Katarzyna, aki első választó. „Barátaimmal együtt úgy gondoljuk, lengyel állampolgárokként kötelességünk szavazni, nem mindegy, hogy ki lesz az államfő” – magyarázza. Szerinte a Polgári Platform (PO) kormányzó jobbközép párt jelöltje, Komorowski higgadtabb fellépésével és mérsékletességével jobban tudja képviselni a nemzet érdekeit a Jog és Igazságosság (PiS) ellenzéki konzervatívok színeiben induló Kaczynksival szemben. A fiatalok körében Komorowski nagyobb szimpátiának örvend, erre mutatott rá Michal, egy húszas éveiben járó pincér is, aki szerint Jaroslaw és ikertestvére, az áprilisban repülőgép-szerencsétlenségben elhunyt Lech Kaczynski túlzott konzervativizmusukkal elidegenítették maguktól a fiatalabb nemzedéket. Bár egyik jelöltet sem kedveli, inkább a korábbi miniszterelnökre, Jaroslaw Kaczynskire adná voksát a középkorú piaci árus, Andrzej, akit leginkább egy hintaszékben pipázó nagypapára emlékezteti a PO jelöltje. „Komorowski egy jellegtelen figura, Lengyelországnak egy határozott államfő kell” – mondja. Egy idősebb házaspár ugyanakkor Komorowskit részesíti előnyben, egyszerűen azért, mert szimpatikusabb.
Hogy a választás kimenetelét elsősorban a személyiségek és nem konkrét témakörök – például a gazdasági válság vagy az afganisztáni szerepvállalással kapcsolatos kérdések – befolyásolják, azt alátámasztani látszik az a Rzeczpospolita lengyel napilapban tegnap közzétett felmérés, amely szerint a hónapokkal ezelőtt még 15 százalékos hátrányban lévő Jaroslaw Kaczynski akár esélyes lehet a végső győzelemre is, immár ugyanis 49-47 százalékos arányban vezet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.