Bécs repülőterén bonyolították le a cserét, ami mindössze másfél óráig tartott. A tíz, Oroszországnak kémkedő személyt a New Yorkból érkező amerikai Vision Airlines Boeing 767-es, három Oroszországban bebörtönzött kémet pedig Moszkvából egy orosz Jak–42-es repülőgép szállította az osztrák fővárosba. A két gép között autóval szállították a kicserélendő foglyokat, ezt követően előbb az orosz, majd az amerikai gép hagyta el a repülőteret. Mivel az akciót a repülőtéren bonyolították le, az érintettek közül hivatalosan senki sem lépett Ausztria területére, így az osztrák hatóságoknak nem kellett magyarázkodniuk.
A korábban Moszkvában bebörtönzött elítélteket Dmitrij Medvegyev orosz államfő részesítette elnöki kegyelemben, miután mind a négy elítélt bűnösnek vallotta magát. Az érintettek közül a sajtó korábban cikkezett Igor Szutyagin fegyverszakértőről, akit 2004-ben azért ítéltek el, mert a vád szerint titkos információkat adott át az amerikai CIA-nak. Szutyagin már csütörtökön el is utazott Bécsbe, ahonnan Nagy-Britanniába vitték tovább. A másik három személyről – Szergej Szkripal, az orosz katonai hírszerzés volt ezredeséről, Alekszandr Zaporozsszkij, a felderítés volt munkatársáról és Gennagyij Vasziljenko volt KGB-ügynökről – még nem tudni, hogy melyik ország fogadja be.
Az Egyesült Államokban múlt héten letartóztatott tíz orosz kém egy New York-i bíróságon bűnösnek vallotta magát titkos ügynökként Oroszország javára történő összeesküvésben való részvétel miatt, a pénzmosással kapcsolatos vádakat azonban ejtette a bíróság. Soha többé nem térhetnek vissza az Egyesült Államokba, minden ingatlan és ingó vagyonuk az amerikai kormányra szállt. A bírósági dokumentumok felfedték hét ügynök valódi nevét, így kiderült többek között, hogy Richard Murphyt Vlagyimir Gurjevnek hívják. Két további vádlott, Anna Chapman és Mihail Szemenko állítólag a saját nevét használta az Egyesült Államokban, míg Vicky Pelaez perui állampolgár.
Elemzők szerint a gyors cserével az volt a két ország célja, hogy ne sérüljenek a nagy erőfeszítések árán „újraindított” orosz–amerikai kapcsolatok. Az amerikai igazságügyi minisztérium tudatta, az Egyesült Államoknak nemzetbiztonsági szempontból nem lett volna haszna abból, ha az oroszokat hosszú börtönbüntetésre ítélik, a kémek ráadásul nem tudták olyan információval ellátni Moszkvát, amely az interneten ne lett volna elérhető. Washington jól járt a cserével, hiszen hozzájárult négy ismert elítélt kiszabadításához.
Miközben az Egyesült Államok börtöneiben több ember is ül Oroszország javára végzett kémkedés miatt, Moszkva egy olyan csoportot hoz haza, amelynek tagjai a klinikai esetnek számító együgyűséggel határos dilettantizmusról tettek tanúbizonyságot – írta a Moszkovszkij Komszomolec orosz bulvárlap.
Marasztalják a szépséget. A 28 éves Anna Chapman New Yorkban valódi híresség lett, miután volt férje kompromittáló képeket adott el amerikai bulvárlapoknak az orosz Mata Hariként is emlegetett vörös hajú, zöld szemű nőről. Egy New York-i bulvárlap sajnálkozva írt arról, hogy Chapman elhagyja az Egyesült Államokat. (MN)

Ilyen idő lesz húsvét után