Korrupciós ügyek sorozata csorbítja az oktatási rendszer tekintélyét Romániában. A román főügyészség korrupcióellenes ügyosztályának (DNA) munkatársai szerda este vizsgálati fogságba helyezték a bukaresti Hyperion egyetem Karánsebesen működő kirendeltségének igazgatónőjét és a felsőoktatási intézmény egyik végzős hallgatóját, a temesvári törvényszék pedig tegnap elrendelte mindkettőjük 29 napos előzetes letartóztatását. A hatóság Nicoleta Guma igazgatónőt és Eugen Tacota jogászhallgatót egyaránt befolyással üzérkedéssel és csúszópénz elfogadásával gyanúsítja. A nyomozati anyag szerint a Hyperionnak a dél-erdélyi városban működő kirendeltségét irányító Guma fejenként 1500 eurót (400 ezer forintot) gyűjtött össze a magánegyetem 33 vidéki hallgatójától. A kenőpénz fejében vállalta, hogy valamennyi diák – függetlenül attól, hogy milyen szakon folytatta a tanulmányait – sikeresen fog államvizsgázni, az igazgatónő ugyanis azt a látszatot keltette, hogy jó viszonyt ápol a vizsgáztató bizottság bukaresti tagjaival.
Nem mentes a korrupciós ügyektől a román közoktatás sem, számos iskolaigazgatót és pedagógust gyanúsítanak csúszópénz elfogadásával a július 5-én lezárult érettségivizsga-sorozattal kapcsolatban is. Szerdán a kelet-romániai Bákó nagyvárosának egyik neves iskolájára csaptak le a DNA munkatársai, miután korábban a gimnázium több diákja feljelentést tett megvesztegetésre való felbujtás miatt.
A korrupcióellenes ügyészség szerint Robert David, a gimnázium igazgatója, valamint négy pedagógus – közöttük az igazgató felesége – és az intézmény titkárnője pénzt kapott a maturandusoktól az írásbeli vizsgák sikeres abszolválása érdekében. A vizsgálati fogságba helyezett hat gyanúsítottat tegnap szabadlábra helyezte a bákói törvényszék, időközben az ügyészek kihallgattak 18 diákot, a pedagógusoknál pedig házkutatást is tartottak. A történtek nyomán Robert David igazgató lemondott tisztségéről. Egy Bákó megyei kisvárosban különben a napokban ugyancsak letartóztatásokra került sor az érettségiknél elkövetett csalások miatt. Az ügyészek őrizetbe vették a Podu Turculuion működő Alexandru Vlahuta Gimnázium igazgatóját és helyettesét, valamint titkárnőjét. Kiderült ugyanis, hogy ők is kenőpénzt fogadtak el a diákoktól a vizsgák levajazása érdekében. Ráadásul az oktatási intézményben folytatott házkutatásnál a nyomozók megtaláltak 54, az érettségizők nevével ellátott, pénzzel tömött borítékot, az összegyűjtött kenőpénz értéke meghaladja a nyolcmillió forintot. A korrupciós eseteket kommentáló oktatásügyi szakértők szerint a jelenség nem magyarázatható azzal, hogy július elsejétől – a többi közalkalmazottal együtt – Romániában 25 százalékkal csökkent a pedagógusok fizetése.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése