Kormánypárti jelölté a lengyel elnöki szék

Az államfőválasztás vasárnapi második fordulóján leadott szavazatok végleges összeszámlálása után bizonyossá vált, hogy a jobbközép kormánypárt, a Polgári Platform politikusa, Bronislaw Komorowski győzött 53,01 százalékos eredménnyel.

2010. 07. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vetélytársa, az áprilisban elhunyt államfő, Lech Kaczynski ikertestvére, az ellenzéki konzervatív Jog és Igazságosság párt színeiben induló Jaroslaw Kaczynski volt kormányfő a voksok 46,99 százalékát szerezte meg. A szavazásra jogosultak 55,31 százaléka járult az urnák elé. A részvételi arány valamivel jobb volt, mint két hete, az első fordulóban a választópolgárok 54 százaléka ment el szavazni.
„Fivérem munkájának köszönhető, hogy a lengyel közélet minősége megváltozott, visszatértünk az értékekhez, a hazafisághoz, és a kampány során ezzel sokan egyetértettek” – utalt vereségét elismerő beszédében Jaroslaw Kaczynski arra, hogy népszerűsége az utóbbi hónapokban, testvére, Lech halála után jelentősen megnövekedett.
*
Kaczynski stábja a vereség ellenére sikernek értékeli az eredményt, mondván, a PiS jelöltje óriási hátrányt küzdött le rövid idő alatt. A győztes Komorowski az őt éltető tömeg előtt azt hangoztatta, a demokrácia győzött. „A lengyeleknek megvan az okuk a büszkeségre, mert ma a demokrácia diadalmaskodott” – hangsúlyozta, s hozzátette, a lengyel társadalom egységének megteremtéséért fog dolgozni.
Bartlomiej Nowak, a varsói Nemzetközi Kapcsolatok Központja kutatóintézet igazgatója lapunknak elmondta, a választási eredményekben nem Komorowski győzelme, hanem Kaczynski meglepően jó szereplése a legszembetűnőbb. A Lech Kaczynski életét kioltó szmolenszki repülőgép-szerencsétlenség után a Kaczysnki család iránt érzett szimpátia hatására nem csupán Jaroslaw Kaczynski örvendhetett népszerűsége növekedésének, hanem maga a PiS is megerősödött, újra kormánytényezővé válhat a 2011-es parlamenti választások után. A PO viszont bajba kerülhet – véli Nowak –, hiszen Komorowski megválasztásával olyan ember került az elnöki székbe, aki nem fogja megvétózni a kormány gazdasági reformjait, és ez lehet a PO veszte. A szükséges gazdasági intézkedések ugyanis népszerűtlenek lesznek, kérdés tehát, hogy egy évvel a parlamenti választások előtt megkockáztatja-e a PO ezeknek a bevezetését. A szakértő elmondta, a kampányban nyugodtabb hangvételt megütő Kaczynski vasárnap este máris olyan beszédet mondott, ami a PiS keményebb fellépését vetíti előre. A volt kormányfő többek között jelezte, hogy követeli a szmolenszki légikatasztrófa körülményeinek kivizsgálását, magyarázatot kell kapni, hogy pontosan mi okozta a balesetet.
Nowak szerint a PO-nak most arra kell ügyelnie, ne veszítse el jobboldali szavazóit, közben arra törekedhet, hogy a baloldali érzelmű választópolgárokat is megnyerje. A külpolitikát illetően Bartlomiej Nowak úgy véli, alapvetően mindegy, hogy Komorowski vagy Kaczynski az államfő, hiszen a Kaczynskit ért bírálatok ellenére a PiS vezetője kevésbé ellenséges az EU-val, Német- vagy Oroszországgal, mint korábban. Míg miniszterelnöksége alatt Lengyelország 19. századi értelemben vett szuverenitását védte, mára rájött, hogy a Berlinnel való együttműködés nélkül Varsó nem megy sokra az Európai Unióban. Annyi azonban bizonyos, hogy Komorowski kevésbé lesz kezdeményező államfő a külpolitika terén, mint elődje, Lech Kaczynski – mondta Nowak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.