Megduplázódhatnak a fővárosi csatornadíjak

Aknaszedővel és trágyavillával kell jönnie a városházára októberben az új főpolgármesternek és csapatának – jelentette ki tegnap Németh Szilárd fideszes fővárosi képviselő a csepeli szennyvíztisztító országos botránnyá dagadt ügyéről. A kormánypárt elszámoltatást kezdeményez, és akár fel is bonthatják a szerződést a francia befektetőkkel, akik a csatornadíjak jogsértő megduplázásából biztosítanák hasznukat. A jelenlegi városvezetés szerint nyilvánvaló, hogy a Duna vizének tisztítását a budapestieknek kell megfizetniük.

2010. 07. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Górcső alá veszik a műjégpályát is. A Fidesz szerint nem maradhat el a kormányzati vizsgálat a városligeti műjégpálya napokban leállt, szintén EU-támogatású rekonstrukciójánál sem. Az MSZP közölte: ha valaki kezdeményezi, ők egy fővárosi vizsgálatot támogatnának. A kivitelező Hérosz Zrt. arra hivatkozva függesztette fel a munkálatokat, hogy a főváros megtagadta számláinak kifizetését. A városháza illetékesei szerint a cég jórészt alaptalan követelésekkel állt elő. Úgy tudjuk, a harcias nyilatkozatok és levelezések ellenére a felek ma tárgyalóasztalhoz ülnek.


Közpénzeket, uniós, állami és fővárosi forrásokat költenek a szennyvíztisztítónál, akárcsak a négyes metró vagy a Margit híd beruházásánál – hangsúlyozta Németh Szilárd. – Ezért nem engedhetjük meg, hogy a francia befektetők súlyos törvénysértések árán, a Fővárosi Közgyűlés megkerülésével emeljék akár a duplájára a budapestiek csatornadíját. Ezért ebben az ügyben vizsgálatot kezdeményezünk a fővárosnál és Papcsák Ferencnél, az elszámoltatásért felelős kormánybiztosnál is – húzta alá Németh Szilárd.
Mint arról beszámoltunk, a díjemelést eredményező szerződések módosítását a szennyvíztisztítót kivitelező, francia tulajdonú 2005 FH konzorcium kezdeményezte. A befektető mögött, akárcsak a működtetésre létrehozott BKSZT Budapesti Szennyvíztisztítási Kft. menedzsmentjoggal rendelkező tulajdonosai mögött az a Suez cég áll, amellyel hasonló okok miatt a fideszes vezetésű Pécs szerződést bontott. Az ügy másik szereplője a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt., amelyet 1997-ben részben privatizáltak a szintén francia Veolia cégnek.
Wertán Zsolt (KDNP) szerint a fenti társaságok javaslatai törvénysértők. – Amennyiben nem sikerül az eredeti szerződésmódosítás, új szerződések kötésével kísérlik meg felemelni a csatornadíjakat a szennyvíztisztítás költségeire hivatkozva. A következő városvezetés az önkormányzat részére – a pécsihez hasonló módon – akár vissza is veheti a közszolgáltatásokat a Párizsban szemben álló, Budapesten pedig a profit érdekében összejátszó francia cégektől – szögezte le Wertán Zsolt. Nyáry Krisztián, a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója állítja: a városvezetés nem tud törvénysértő javaslatokról. – Nyilvánvaló, hogy a duplájára, vagyis száz százalékra nőtt Budapesten a tisztított szennyvíz mennyisége, ezt pedig a fogyasztóknak kell megfizetniük. Hiba volt, hogy a képviselők tavaly decemberben politikai-választási okokból a csatornadíj szükséges 17 százalékos emelése helyett csak 4,5 százalékos drágítást szavaztak meg – mondta.
A botrányos szerződésmódosítási javaslatok tárgyalását a fővárosi gazdasági bizottság tegnap egy héttel elhalasztotta, viszont a pénzügyi és közbeszerzési bizottság ma napirendre tűzi a kérdést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.