Nemzedékek életét bolygatta fel a Beatles

A Beatles halhatatlan. E tényt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a nyáron ötvenedik születésnapját ünneplő együttes ugyan negyven éve feloszlott, két tagja pedig távozott az élők sorából, mégsem telik el nap anélkül, hogy ne cikkezne róluk a nyomtatott vagy az elektronikus sajtó. A liverpooli beatzenekar zeneileg, társadalmilag és politikailag is felbolygatta az 1960-as éveket, de forradalmian új zenei stílusuk hatására Johnt, Pault, George-ot és Ringót a következő nemzedékek is felfedezték, felfedezik maguknak.

2010. 07. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zenei hatások. Számos együttes és énekes zenei stílusára gyakorolt hatást a Beatles. A brit zenekar szerzeményeit olyan híres kortárs zenészek is feldolgozták vagy előadták koncertjeiken, mint Elvis Presley, Jimi Hendrix, Joe Cocker vagy Frank Sinatra. Az 1990-es évek brit popstílusának legismertebb képviselője, az Oasis zenekar két frontembere, Noel és Liam Gallagher pályafutására bevallottan hatással volt a Beatles. Liam egyszer azt állította, ő John Lennon reinkarnációja, noha nyolc évvel John Lennon halála előtt született. (K. Z.)

A Rolling Stonestól a kislányokig. A hatvanas évek másik legendás brit együttese, a Rolling Stones We Love You című slágerének 1967-es stúdiófelvételén háttérénekesként közreműködött John Lennon és Paul McCartney – a Daily Telegraph egyebek között ezt az érdekességet is beválogatta arra a húszas listára, amelyen a Beatlesszel kapcsolatos kevéssé ismert tények szerepelnek. A lap említést tesz például arról, hogy a mai napig vannak olyan Beatles-dalok, amelyeket hivatalosan nem hoztak forgalomba: ezek közé tartozik az 1967-es „kísérleti” darab, a Carnival of Light, amelynek felvételén – McCartney megfogalmazása szerint – szabadon engedték magukat az együttes tagjai. A BBC annak idején több ismert Beatles-dal lejátszását megtiltotta, így az I Am the Walrust (amelynek szövegében a bugyi szó is fellelhető) vagy a Lucy in the Sky with Diamonds című számot a drogfogyasztásra való állítólagos utalása miatt. A Beatles legismertebb nagylemezének, a Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band (Bors őrmester) borítóján híres emberek kartonból kivágott, életnagyságú másai láthatók. John Lennon azt szerette volna, ha Jézus Krisztus, Gandhi és Adolf Hitler is helyet kap a hírességek között, de kérésének nem tettek eleget. A Hello Little Girl (Helló, kislány) az első dal, amelyet John Lennon írt. Paul McCartney első számának címe: I Lost My Little Girl (Elvesztettem a kislányomat). (K. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.