Orosz kémek buktak le Amerikában

Tíz, Oroszországnak dolgozó kémet lepleztek le és vettek őrizetbe az Egyesült Államokban, egy tizenegyedik személyt Ciprusban tartóztattak le – közölte az amerikai igazságügyi minisztérium. Moszkva szerint a washingtoni vádak alaptalanok, a letartóztatások a hidegháborús korszakra emlékeztetnek, és árthatnak az utóbbi időben szorosabbra fűzött amerikai–orosz kapcsolatoknak. Elemzők szerint az Egyesült Államokban élő és dolgozó orosz ügynökök sikertelenek voltak, könnyen lebuktak.

2010. 07. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem működhetnek az amerikai szövetségi törvények szerint az Egyesült Államokban külföldi kormányok ügynökei az amerikai igazságügy-miniszter előzetes értesítése nélkül. Az Oroszország megbízásából az Egyesült Államok területén hosszú távú, fedett küldetést teljesítő ügynökök tevékenységéről azonban nem értesítette Moszkva Washingtont. Ez volt az egyik oka annak, hogy őrizetbe vettek 11 személyt, kilencet közülük pénzmosásra való összeesküvéssel is vádolnak. A BBC elemzése szerint az orosz kémek sikertelenek voltak a rájuk bízott feladatok végrehajtásában. Richard Murphyt és Cynthia Murphyt a szövetségi nyomozó iroda (FBI) emberei házukban, New Jersey államban, Vicky Pelaezt és Juan Lazarót szintén házukban, New York államban, Anna Chapmant Manhattanben, Michael Zottolit, Patricia Millst és Mikhail Semenkót Virginia államban, Donald Howard Heathfieldet és Tracey Lee Ann Foleyt Bostonban, Christopher R. Metsost pedig a ciprusi larnacai repülőtéren vették őrizetbe, amint éppen egy Budapestre tartó járattal próbálta volna elhagyni az országot.
A letartóztatást többéves nyomozás előzte meg, az FBI emberei több alkalommal is átkutatták a gyanúsítottak otthonát, ahol bizonyítékokat találtak kémkedési tevékenységükkel kapcsolatban. A vádlottak közül néhányat úgy buktattak le a szövetségi nyomozók, hogy orosz közvetítőknek adták ki magukat. Az FBI tájékoztatása szerint az orosz ügynökök hamis személyazonossággal az 1990-es évek elejétől tartózkodtak, éltek és dolgoztak az Egyesült Államokban. Üzenetváltásaikból kiderült: feladatuk többek között az volt, hogy amerikai tisztviselőkkel összebarátkozva gyűjtsenek információt az amerikai nukleáris fegyverekre, a Központi Hírszerző Ügynökségre, a Fehér Házra és a politikai pártokra vonatkozóan.
Moszkva arra számít, hogy magyarázatot kap Washingtontól. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette, hogy különös műgonddal választották ki a pillanatot a kémügy kirobbantására.

Régi módszerek. Az őrizetbe vett oroszok állítólag idegen nyelveket jól ismerő, a rövidhullámú rádiózás és a láthatatlan írás technikáját ismerő ügynökök, akik jártasak a különféle kódokban és rejtjelekben. Az egymás közötti kommunikációban azonban a régebbi üzenetváltási módszerekhez is folyamodtak: láthatatlan tinta a levelezőpapíron, táskacsere a parkban. (K. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.