Terrorista segítésével vádolják a BP-t

A mexikói-öbölbeli olajszivárgásért felelős brit BP olajvállalatnak köze lehetett ahhoz, hogy Nagy-Britannia tavaly szabadon engedte a líbiai Ali al-Megrahit, akit a skóciai Lockerbie városa felett felrobbantott utasszállító repülőgép elleni merénylet miatt ítéltek börtönbüntetésre – ennek kivizsgálását követeli négy amerikai demokrata párti szenátor.

2010. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Küzdelem a halállal. Egyes jelentések szerint akár húsz évig is elélhet még a Lockerbie-merényletért 2001-ben elítélt, tavaly szabadon engedett és Líbiába hazatért Ali al-Megrahi. A skóciai kormány könyörületességből engedte hazatérni az akkor 57 éves, súlyos rákbetegségben szenvedő férfit. Egy őt megvizsgáló orvos akkor úgy vélte, hogy al-Megrahinak legfeljebb hat hónapja van hátra az életből, négy másik szakértő azonban nem merte megbecsülni, meddig marad még életben a líbiai férfi. Az utóbbi időben egyre nagyobb nyomás alá került a skót kormány, hogy hozza nyilvánosságra az al-Megrahi egészségügyi állapotáról készült orvosi jelentéseket, hiszen egy év elteltével még mindig életben van a volt elítélt, egyes szakvélemények szerint pedig akár 10-20 évig is élhet. A skót parlament egyik konzervatív párti képviselője, John Lamont szerint egyre erősebb a gyanú, hogy a kormányzó Skót Nemzeti Párt először al-Megrahi szabadon engedéséről döntött, majd döntéséhez megfelelő indokot keresett. A líbiai férfi családja tagadja a jó egészségi állapotról szóló híreket, szerintük al-Megrahi nagyon beteg. (K. Z.)


Korábban is cikkezett arról a sajtó, hogy egy olajüzlet is szerepet játszott a Lockerbie-merénylő hazaengedésében, a BP olajvállalat közvetlen szerepe azonban csak most merült fel. Az amerikai PanAm légitársaság Londonból New Yorkba közlekedő 103-as járata 1988. december 21-én robbant fel a skóciai Lockerbie felett, 270-en haltak meg. A legtöbb áldozat amerikai volt, de négy magyar ember is életét vesztette. Ali al-Megrahi az egyetlen ember, akit bűnösnek találtak, 2001-ben életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték Skóciában, ám rákbetegsége miatt tavaly hazaengedte őt a skóciai kormány.
Az amerikai külügyminiszternek írt levelükben a szenátorok egyrészt azt kérik Hillary Clintontól, hogy gyakoroljon nyomást a brit kormányra a líbiai terrorista szabadlábra helyezése körülményeinek kivizsgálására, másrészt derítse ki, hogy a mexikói-öbölbeli olajkatasztrófáért felelős BP előnyben részesítette-e saját érdekeit az igazságszolgáltatásnál. Az AP amerikai hírügynökség emlékeztetett arra, hogy a BP 2007 májusában szerződést kötött Líbiával, ugyanabban a hónapban jegyzéket írtak alá Nagy-Britannia és Líbia képviselői al-Megrahi szabadon engedéséről. A BP akkortájt sürgette a brit hatóságokat, hogy minél előbb jussanak megegyezésre Líbiával egy meg nem nevezett elítélt elengedéséről. Az amerikai külügyminisztérium tegnap közölte, Washington mindig is ellenezte al-Megrahi szabadon engedését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.