Új lendületet kap Visegrád

Közép-Európa megújult, Közép-Európában az emberek komoly változásokat akarnak – jelentette ki tegnap Orbán Viktor a visegrádi országok – Magyarország, Szlovákia, Csehország, illetve Lengyelország – miniszterelnökeinek budapesti csúcstalálkozóján, amelyen az egymás közötti intenzívebb együttműködést, a kelet-közép-európai érdekek hatékonyabb uniós képviseletét és az energiabiztonság megteremtését nevezték prioritásuknak. A szlovák kormányfő biztatónak nevezte a szlovák–magyar kapcsolatok alakulását, de egyes források szerint ultimátumot adott Orbán Viktornak.

2010. 07. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közös nyilatkozat. A V4-találkozó alkalmából kiadott közös nyilatkozat szerint a visegrádi országok elfogadták a szlovák elnökség programját, abból külön kiemelve az EU 2020-as stratégiájának megvalósítása, az energiabiztonság, a környezetvédelem, az infrastrukturális fejlesztés és a gazdasági együttműködés fontosságát, illetve a V4 létrejöttének közelgő huszadik évfordulóját. A nyilatkozatban hangsúlyozták, nagy figyelmet fordítanak az uniónak a Nyugat-Balkánnal és a keleti partnerség országaival ápolt kapcsolatára, valamint az uniós Duna-stratégia kidolgozására. (MTI)


Budapestre, Pozsonyba, majd Prágába is megérkezett a varsói expressz – fogalmazott a visegrádi országok (V4) miniszterelnökeinek tegnapi budapesti csúcstalálkozója után Orbán Viktor, utalva arra, hogy 2007 óta jobbközép párt kormányoz Lengyelországban, áprilisban a Fidesz aratott győzelmet Magyarországon, később pedig Szlovákiában és Csehországban is jobbközép kormányok kerültek hatalomra. A magyar kormányfő szerint ma komoly igény van Közép-Európában a közép-európai együttműködés rendszerének felépítésére.
Orbán Viktor közölte, a csúcstalálkozó alkalma ahhoz kapcsolódik, hogy véget ért a magyar V4-elnökség, és kezdődik a szlovák. Orbán Viktor szerint 2011 Közép-Európa éve lesz, hiszen januártól Magyarország, júliustól pedig Lengyelország tölti be az Európai Unió soros elnöki tisztségét, s ez az időszak az eddiginél is szorosabb együttműködésre ad lehetőséget a V4 tagországainak. Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a magyar diplomáciától a kétoldalú konfliktusok miatt most nem várható el, hogy ennek az együttműködésnek a motorja legyen.
A V4-elnökséget átvevő Szlovákia miniszterelnök asszonya, Iveta Radicová közölte, megállapodtak abban, hogy intenzívebbre fogják az együttműködést, és ezentúl az EU-csúcsok ülései előtt is találkozni fognak az államok vezetői. A szlovák kormányfő az energiabiztonság megteremtéséről azt mondta, szabadságunk, függetlenségünk mértéke attól függ, menynyire leszünk önellátók az energiaellátásban. Petr Necas cseh kormányfő szerint az energiabiztonság kialakítása rendkívül sürgető, ezt a célt az energetikai hálózatok összekapcsolásával lehetne elérni. Donald Tusk úgy vélte, az EU új tagállamainak be kell bizonyítaniuk, nem gyengébbek vagy roszszabbak, mint a régiek, ehhez hozzájárulhat, hogy a V4 példaértékű az egész unió számára. A lengyel miniszterelnök megköszönte partnereinek, hogy a Lech Kaczynski államfőt szállító repülőgép katasztrófája, illetve az árvíz idején országa segítségére voltak. Külön köszönetet mondott Orbán Viktornak, aki varsói látogatása alkalmával megígérte, majd be is tartotta azon ígéretét, hogy Magyarország lengyel árvízkárosult gyermekeknek biztosít nyaralási lehetőséget.
A V4-csúcstalálkozót követően kétoldalú tárgyalást folytatott Orbán Viktor és Iveta Radicová. A konstruktív megbeszélést áthatotta a közös bizakodás, hogy a két ország kapcsolatában új fejezetet lehet nyitni – közölte Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője. A két kormányfő megállapodott, hogy azok a vegyes bizottságok, amelyek munkája korábban elakadt, újrakezdik működésüket. Arról is döntöttek, hogy új területeket vonnak be a szlovák–magyar együttműködésbe, így az észak-déli irányú infrastrukturális fejlesztéseket, a határ menti együttműködést és a gazdaságpolitika dinamizálását. – Máris jobb a szlovák–magyar viszony, s a vitatott kérdéseket a munkájukat felújító vegyes bizottságok fogják megoldani – jelentette ki Iveta Radicová. Az Origo hírportál forrásai szerint Radicová a kettős állampolgársági törvénnyel kapcsolatban azt mondta, felhívta a magyar kormányfő figyelmét, ha Magyarország nem módosít a törvényen, akkor a pozsonyi kormány lépéseket fog tenni, hogy a magyar törvényt ne lehessen Szlovákiában alkalmazni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.