A fogak, amelyek megmentették a világot

Miniszterelnök, hadvezér, államférfi, szónok, történész, író és a fogai állapota miatt rendkívül módon aggódó, beszédhibás férfi – Winston Churchill Nagy-Britannia világháborús győzelmének jelképe, az ország egyik legnagyobb becsben tartott történelmi személyisége, akinek szobrot állítottak a londoni parlament elé. Fogorvosa és fogsorkészítője nélkül azonban – saját elmondása szerint – nem vitte volna semmire, nem lett volna képes harcba hívni a lakosságot, motiválni a hadsereget, legyőzni Hitler birodalmát. Churchill egyik féltett kincse, jellegzetes selypítését kihangsúlyozó fogsora ötmillió forintért kelt el egy angliai árverésen.

2010. 08. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kisajátított politikus. Winston Churchill egykori konzervatív párti politikust az utóbbi években az iszlám-, bevándorló- és EU-ellenességéről ismert Brit Nemzeti Párt (BNP) igyekezett kisajátítani magának. Nick Griffin, az utóbbi években egyre népszerűbb BNP vezetője nemegyszer mondta el a nyilvánosság előtt, hogy ha Churchill ma is élne, nem egykori pártjára, a Konzervatív Pártra, hanem a BNP-re szavazna. Griffin ezt azzal indokolja, hogy politikai pályája csúcsán Churchill olyan megjegyzéseket tett többek között az iszlámról, amelyek annak idején elfogadható álláspontnak számítottak, ma azonban politikailag nem korrekt megnyilvánulások lennének. Griffin úgy vélekedik, hogy Churchill egykoron veszett kutyákhoz hasonlította az iszlámhitűeket, azzal vádolta a bevándorlókat, hogy csakis a brit jóléti állam nyújtotta lehetőségeket használják ki, s Nagy-Britanniának nincs helye egy egyesült Európában. Nicolas Soames konzervatív képviselő, Churchill unokája undorítónak nevezte, hogy a BNP nagyapja hírnevét saját céljaira használja fel. Soames úgy véli, nagyapja – aki Viktória királynő uralkodása idején lépett be a hadseregbe – nemzedéke gyermeke volt, a „politika és az élet továbblépett. Egy halott embernek a nézeteit egy jelenlegi politikai párt nézeteivel azonosítani teljes mértékben elfogadhatatlan.” (K. Z.)


Több mint ötmillió forintnak megfelelő összegért, 15200 fontért elárverezték Winston Churchill egyik műfogsorát a kelet-angliai Norfolk megyében. Míg a legtöbb ember orvosolni igyekszik beszédhibáját, az egykori brit miniszterelnök hasznot akart húzni a sajátjából. Churchill azért készíttetett magának fogsort, hogy fontos beszédeinél hallható legyen jellegzetes selypítése. A londoni sebészi kollégium által kibocsátott dokumentumok szerint a protézist „gondosan úgy tervezték, hogy Churchill birtokában maradhasson jellegzetesen elmosódó beszédstílusának”. Andrew Bullock értékbecslő szerint a II. világháború idején Nagy-Britanniát irányító Churchillnek nagyon rosszak voltak a fogai és a fogínye, és már gyermekkora óta bonyolult fogorvosi beavatkozásoknak vetették alá. A kormányfő olyan nagy becsben tartotta fogorvosát, Wilfred Fisht, hogy lovagi címre terjesztette fel. Andrew Bullock elmondása szerint a műfogsor viselése kulcsszerepet játszott abban, hogy Churchill tisztán és hatásosan tudott beszélni. Világháborús szónoklatai óriási mozgósító erőt jelentettek a szövetségesek és a brit lakosság számára egyaránt, míg első miniszterelnöki beszédében hangzottak el a híres szavak: „Nem ígérhetek mást, csak vért, erőfeszítést, verítéket és könnyeket.”
Történészek szerint összesen négy ilyen fogsor készült Churchill számára Derek Cudlipp jóvoltából; az egyiket minden bizonnyal magával vitte a sírba, egy másikat beolvasztottak, egy harmadikat pedig egy londoni múzeumban őriznek a következő felirattal: „a fogak, amelyek megmentették a világot”. Churchill számára annyira fontosak voltak műfogsorai, hogy mindig kettőt hordott magánál. Ha a világháborúban nem úgy alakultak az események, ahogy azt a miniszterelnök szerette volna, hüvelykujját fogsora mögé helyezte és látványosan kipöckölte azt. Volt, hogy a szoba túlsó felén landolt, olykor a falat is eltalálta mérgében – nyilatkozta a napokban Nigel Cudlipp, a fogsorok készítőjének fia. „Apámat állandóan hívták a Downing Streetből vagy a hadügyminisztériumból, hogy javításokat végezzen a fogsorokon” – mondta. Churchill azonban állítólag igen türelmetlen volt, és a fogorvosi vizsgálatok során konyakot ivott, szivarozott, levelet diktált a titkárnőjének. Churchill nem engedélyezte Derek Cudlippnak, hogy a hadsereg kötelékébe lépjen. Amikor megérkezett a behívólevele, a miniszterelnök saját kezűleg tépte össze. „Itt van rád szükségem” – mondta.
Gyakoriak az olyan árverések, amelyeken Churchill személyes iratai, tárgyai kerülnek kalapács alá. Nemrég egyik félig elszívott szivarját árverezték el 4500 fontért (mintegy másfél millió forintért). A szivart 1941. augusztus 22-én nyomta el, amikor egy kormányülésre sietett. Kiderült ugyanis, hogy a németek elérték Leningrádot. A 9,5 centis, Churchill nevével ellátott szivart egy brit magángyűjtő vette meg a becsült leütési ár több mint tízszeresét kifizetve.
A múlt heti árveréssel egy időben jelentették be, hogy Winston Churchill személyes iratainak óriási archívuma hamarosan elérhető lesz az interneten. Az archívumban megtalálhatók lesznek leghíresebb beszédeinek jegyzetekkel ellátott kéziratai – mintegy egymillió oldalnyi szöveg –, iskolai bizonyítékai és különböző érdekes információk macskájáról, kutyáiról és Toby nevezetű törpepapagájáról. „Churchill olyan ember volt, aki életének minden mozzanatát papírra vetette, ez egy elképesztően gazdag levéltár” – mondta Allen Packwood, a cambridge-i Churchill Archives Centre (churchilli archívumok központjának) igazgatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.