Chávez békejobbot nyújtott Kolumbiának

2010. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Juan Manuel Santos, Kolumbia új elnöke és venezuelai kollégája, Hugo Chávez helyi idő szerint kedd este több mint háromórás négyszemközti tárgyalás után békejobbot nyújtott egymásnak – a nyilvánosság előtt is. Első lépésként pedig elhatározták, hogy újra rendezik a még július 22-én megromlott diplomáciai viszonyt, és a két nagykövet visszatér állomáshelyére. Santos leköszönő elődje, Álvaro Uribe ekkor ugyanis nemcsak megvádolta, hanem be is panaszolta Chávezt a nemzetközi fórumokon, hogy állama területén menedéket ad mintegy ezerötszáz kolumbiai gerillának, de még vezetőiknek is. A két elnök rögzítette az évek óta első közös elvi szándéknyilatkozatot, és öt munkabizottságot hoztak létre a legvitásabb kérdések rendezésére. Egy témát Chávez kérésére kivettek a napirendi pontok közül: az előző kolumbiai elnök, Álvaro Uribe panaszát, amelyet a hágai Nemzetközi Bíróságon terjesztett be Venezuela ellen.
A bizottságok napirendre tűzik a legkényesebb kérdéseket is: a kolumbiai gerillák feltételezett venezuelai tartózkodását, a kétoldalú viszonyt megrontó tavalyi kolumbiai–amerikai támaszpontegyezményt, illetve a közös határ menti biztonság ügyét a kábítószer-ellenes küzdelemmel együtt. Az is biztató jelnek számít, hogy az egyik bizottság a két ország 2200 kilométeres határán élők szociális és infrastrukturális nehézségeivel foglalkozik. A BBC spanyol kiadása idézte a kolumbiai külügy volt második embere, Diego Cardona véleményét: szerinte sokatmondó jel, hogy a közös nyilatkozatban az együttműködés szemszögéből vetették fel a biztonsági kérdést. Maga Chávez nagyon óvatosan fogalmazott erről a kérdésről a közös sajtótájékoztatón, és rágalomnak nevezte azt az állítást, hogy ő vagy kormánya bármilyen formában támogatná a kolumbiai gerillákat. Megismételte, hogy a spanyol gyarmati uralom ellen küzdő Simón Bolívar politikai példaképe, és a két ország alapítójának egyik szállóigéjét: Küzdeni kell a démonok ellen.
Kolumbiában nem mindenki fogadta kitörő örömmel a közeledés nyilvánvaló tényét. Miguel Martínez, a parlamenti többséget alkotó kormánypárt, az Egységpárt képviselője figyelmeztette a lakosságot, ne higgyenek a venezuelai elnöknek. Ő továbbra sem hiszi, hogy nincsenek kolumbiai gerillák Venezuelában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.