Ellenzett EU-tagság Izlandon

Az Európai Unió megkezdte tegnap a csatlakozási tárgyalásokat Izlanddal, amely 2012–2013-ban válhat az EU teljes jogú tagjává. Az unió iránti izlandi lelkesedés azonban jelentősen lanyhult az utóbbi időben, s felmerül a kérdés, hogy a bálnavadászatukat, a halászatukat és a pénzügyi szektoruk függetlenségét féltő északiak részeseivé akarnak-e válni a csaknem harminc államot magába foglaló blokknak.

2010. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izland egy évvel ezelőtt nyújtotta be csatlakozási kérelmét az Európai Uniónak, miután a pénzügyi válság alaposan megviselte az országot, akkor a lakosság nagy része is úgy gondolta, hogy az uniós tagság előnyére válhat az országnak. Mivel Izland tagja az Európai Gazdasági Térségnek és a schengeni zónának, az EU-jogok és -irányelvek nagy részét már alkalmazza, így hamar lezárhatja a csatlakozási tárgyalások 35 fejezetét.
Az észak-európai ország helyzete azonban nem egyszerű. A soros EU-elnökséget betöltő Belgium külügyminisztere is jelezte, hogy a mintegy másfél évig tartó tárgyalásokon akadályt jelenthet az Izland számára fontos bálnavadászat, halászat, mezőgazdaság, környezetvédelem és a bankok helyzetének ügye, e témákról Össur Skarphédinsson izlandi külügyminiszter szerint 2011 közepén kezdődhetnek meg a hivatalos tárgyalások. Az EU megköveteli ugyanis, hogy a 320 ezer lakosú ország vessen véget bálnavadászati tevékenységének, Izland legfontosabb iparága, a halászat pedig az unió hatáskörébe tartozna majd.
Az EU azt akarja, hogy Izland tegye rendbe pénzügyi szolgáltatói szektorát. A válság során 2008-ban az Icesave izlandi bank csődbe ment, mintegy ötmilliárd euró kifizetetlen adósságot halmozva fel. A zömében holland és brit kisbefektetők azóta is pénzükre várnak, az izlandiak elsöprő többsége azonban ez év elején népszavazáson elutasította a briteket és hollandokat kártalanító Icesave-törvényt. A csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez ugyan Nagy-Britannia és Hollandia is hozzájárult, de a későbbiekben akár vétót is emelhetnek Izland tagsága ellen. Amint maguk az izlandiak: a legutóbbi felmérések szerint a lakosság hatvan százaléka ellenzi az uniós tagságot, elsősorban a már említett brit és holland követelések miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.