Juan Manuel Santos már első elnöki beszédével fordulatot hozott az Uribe kormányzása idején nagyon megromlott kolumbiai–venezuelai viszonyban, hiszen a beiktatásról távolmaradó Hugo Chávez venezuelai elnök máris találkozót kért tőle. Két másik mozzanat ugyancsak kedvező jelnek számít: a múlt héten Alfonso Cano, a marxista gerillaszervezet, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) vezetője béketárgyalásokat ajánlott Santosnak. Az új elnök a beszédben üzent neki, hogy nem utasítja el a párbeszédet.
A beiktatás napján Álvaro Uribe 75 százalék körüli népszerűségi mutatókkal büszkélkedhetett, ami csak nagyon ritkán fordult elő a dél-amerikai ország történetében. A kétszeres elnök Uribe vitatott eszközökkel, de elérte, hogy Kolumbia lekerüljön a kormányozhatatlan országok listájáról – leszerelte a szélsőjobboldali gerillaszervezetet, az Egyesített Kolumbiai Önvédelmet –, felpörgette a gazdaságot, és nem utolsósorban leendő utódja segítségével a második mandátuma idején nagyon meggyengítette a FARC-ot, és valamennyire visszaszorította a drogkereskedelmet is. A szintén 75 százalék körül járó Santos ugyancsak pragmatikus, de ellentmondásos politikus, aki védelmi minisztersége idején (2006–2009) hasonlóan vitatott eszközökkel gyengítette meg a baloldali gerillákat. A biztató kezdet ellenére nem kis feladatok állnak az elnök és jól kiválasztott csapata előtt: meg kell törnie az egyre terjedő feketemunkát, közben küzdenie kell a nagyon megugrott munkanélküliség ellen, és rá vár az a gigászi feladat is, hogy elérje: az emberek újra bízzanak a demokratikus intézményekben, amelyek Uribe idején tekintélyüket vesztették.
A külpolitikában is bizonyosan váltás következik, még ha nem változik is a fő külpolitikai irányvonal – szoros katonai-politikai-gazdasági szövetség az Egyesült Államokkal –, ugyanis Santos stílusa egészen más, mint Uribéé. Erre a stílusváltásra is épít Santos, aki ecuadori kollégájával még a hivatalos szertartás előtt rendezte a két és fél éve megromlott kétoldalú viszonyt. Keleti szomszédja, Venezuela is próbára fogja tenni, mert tavaly óta nehezményezi az október 30-án aláírt kolumbiai–amerikai támaszpontegyezményt. Ennek értelmében az Egyesült Államok bérbe vett hét kolumbiai légi és haditengerészeti támaszpontot a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelméhez.
Csapások a FARC-ra. Juan Manuel Santos adott parancsot arra a támadásra, amelyet a kolumbiai légierő és a szárazföldi csapatok 2008. március elsején hajtottak végre – ecuadori területen – a marxista gerillák ottani táborára. A csapás olyan sikeres volt, hogy nemcsak megölték Raúl Reyest, a szervezet második emberét, hanem megszerezték három laptopját is, amelyeknek tartalma Uribe kormányzása végéig bármikor alkalmas volt a két ország viszonyának megrontására. Santos most adta vissza a három számítógépet Ecuadornak. (S. T.)
Lezárt utca, nagy tömeg Dubicsányban: kivágják az ország karácsonyfáját - videó