Kolozsvári napok. Új kezdetet jelent az új magyar állampolgársági törvény, az a tény, hogy azt elsöprő többségben szavazta meg a magyar Országgyűlés – egyebek között ezt a gondolatot fogalmazta meg szerdán Kolozsváron Németh Zsolt, a külügyminisztérium parlamenti államtitkára. Az államtitkár egyik szónoka volt az idén először megrendezett kolozsvári magyar napok hivatalos megnyitó ünnepségének. (MTI)
Újabb múltfeltáró akcióba fogott a romániai kommunizmus rémtetteit kivizsgáló bukaresti központ, amelynek mindeddig 19, a vörös diktatúra idején kivégzett áldozat földi maradványait sikerült felkutatnia. A Marius Oprea történész vezette kutatócsoport tegnap a kolozsvári gyermekpalota épületének alagsorában fogott neki egy olyan, évtizedekkel ezelőtt börtöncellaként használt helyiség feltárásának, amelybe feltételezések szerint 13 kivégzett ellenálló holttestét falazták be a kommunista uralom pribékjei. A jelenleg gyermekprogramok szervezésével foglalkozó intézménynek otthont adó, a kincses város szívében fekvő épületben működött a múlt század ötvenes éveiben a román kommunista államhatalom titkosszolgálata, a Securitate. Eddig feltárt dokumentumok, valamint egykori politikai foglyok és a hozzátartozók visszaemlékezése szerint 1950 áprilisában ide szállítottak 13, az Erdélyi-szigethegységben rendszerellenes tevékenységet folytató ellenállót, akiket 15-től 25 évig terjedő börtönbüntetésre ítéltek, azonban nyomuk veszett.
Marius Oprea lapunknak elmondta: feltételezésük szerint a Securitate emberei április 2-án és 5-én a titkosszolgálat alagsori celláiban kivégezték a 12 férfiból és egy nőből álló partizáncsoportot, majd a holttesteket befalazták egy kocka alakú, tíz méter hosszú és három méter széles cellába. Az eddigi feltárás során megtalálták az egykori fogda betonnal leöntött téglafalát, mögötte pedig egy földdel feltöltött üreget, a csontvázak felkutatása azonban két-három napig is eltarthat. A történész közölte, eddigi tevékenysége során az általa vezetett szervezet 19, a kommunizmus idején kivégzett ellenálló földi maradványait sikerült megtalálnia, a rendelkezésére álló adatok szerint azonban úgy véli, hogy a tízezret is meghaladja a Securitate által bírósági tárgyalás nélkül kivégzett áldozatok száma. „Rendkívül örvendtem, amikor Traian Basescu államfő 2006-ban a parlament plénuma előtt elítélte a román kommunizmus rémtetteit, csalódással tölt el viszont, hogy a román hatóságok egyetlen, a volt politikai foglyok kínzásában, likvidálásában vétkes szekust sem állítottak bíróság elé” – mondta a bukaresti történész.
A feltárásban részt vevő Viorel Siserman ezredes, katonai ügyésztől megtudtuk, ha sikerül megtalálni a volt partizánok csontjait, akkor a nyomozó hatóság vizsgálatot indít a felelősök azonosítása érdekében. Traian Neamtu, a volt politikai foglyok Kolozs megyei szervezetének elnöke – aki hat évet raboskodott romániai börtönökben – elmondta, bizonyosak abban, hogy egykori bajtársai a jelenlegi kolozsvári gyermekpalotában nyugszanak, és azt szeretnék, ha ma is élő egykori üldözőik a nyilvánosság előtt beismernék bűneiket.