Pécsi egyetem: csúcson a lejárt tartozások

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) klinikumának van a legnagyobb adóssága a hazai kórházak közül. Az intézmény elmúlt években felhalmozott adósságállományának növekedéséhez  elsősorban az előző kormányzat elhibázott egészségügyi politikája mellé társuló, az intézményt idén sújtó „elvonás” járult hozzá. A PTE a baranyai kórházzal való integrációját követően átvett többletfeladat ellátásához nem kapott forrást. Bódis József rektor szerint elméletileg fennáll annak a lehetősége, hogy egyes gyógyszerbeszállítók felmondják az egyetemmel a kontraktust, de erre várhatóan nem kerül sor.

Bóka Máté Ciprián
2010. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négymilliárd-kilencszázezer forint a lejárt szállítói tartozása a pécsi egyetemnek, ugyanakkor a PTE honlapján szereplő júniusi adat 5,9 milliárdos állományról tanúskodik. Ez az adósság kiemelkedik az elmúlt évek számai közül, hiszen az éves öszszesítések szerint 2002 végén még csak egymilliárdra rúgott az egyetemi tartozás összértéke. A 2007-es esztendő zárásakor pedig négymilliárdos volt a kintlevőség (2009 decemberében 2,9 milliárd). Ráadásul az elmúlt négy esztendőben, az évközi ingadozások során is „csak” 4,55 milliárdos volt a havi csúcs.
Az universitas adósságállományát az egészségügyi rendszer alulfinanszírozottsága mellett jelentős mértékben megdobta a PTE klinikumának a Baranya megyei kórházzal való év eleji integrációja is.
A felsőoktatási intézmény rektora, Bódis József professzor szerint az előző kormányzat nem adott többletforrást az integráció levezénylésére – holott erre ígéretet tettek –, így ezen intézkedések meghozatalát saját zsebből kellett, kell finanszíroznia az universitasnak.
Az is rendkívül nagy terhet ró a PTE 55 milliárdos büdzséjére, hogy a megyei kórház átvételével együtt a klinikum a területi ellátási kötelezettséget is átvette, a rektor szerint azonban a többletfeladat mellé szintén nem adtak pluszforrást. Ez havonta kétszázmilliós mínuszt okoz. A kialakult pénzügyi helyzethez hozzájárult az is, hogy több, küszöbönálló fejlesztés előkészítésére jelentős összeget áldoztak. Így – többek között – a klinikum jövőjét is meghatározó úgynevezett TIOP-os (Társadalmi infrastruktúra operatív program) forrásból finanszírozandó, a kórházi modernizációt megcélzó 13 milliárdos projektre is. Kiemelte, a közeljövőben egy részletes, minden területre kiterjedő konszolidációs tervet dolgoznak ki annak érdekében, hogy néhány éven belül drasztikus mértékben csökkentsék az adósságállományt, s azt egy-másfél milliárd forintra szorítsák le. Annyit már sikerült elérniük, hogy ne emelkedjen tovább a kintlevőség – tette hozzá.
A rektor felvétésünkre reagálva elmondta: „elméletileg fennáll annak a lehetősége, hogy egyes gyógyszerbeszállítók felmondják az egyetemmel a kontraktust, de erre várhatóan nem kerül sor, hiszen folyamatosan tárgyalnak a partnereikkel, akik majd mindenképpen hozzájutnak a pénzükhöz”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.