A híres angol visszafogottságból nem sokat tapasztalnak Budapest, Prága, Pozsony, Krakkó, Riga vagy éppen Tallinn lakói, amikor obszcénül viselkedő angol fiatalembereket látnak városukban. A látványhoz azonban már hozzászokhattak, hiszen egyre többen választják Kelet-Közép-Európa nagyvárosait legénybúcsúk helyszínévé. Elmúltak már azok az idők, amikor angol fiatalemberek a helyi pubban, egy-két pint sör elfogyasztása mellett, szűk családi körben vagy barátaik társaságában intettek búcsút fiatalságuknak, s lelkiekben felkészültek a házas élet bonyodalmaira. A fapados légitársaságok megjelenésével ma már „egzotikusabb” helyekre is elutazhatnak azok a brit állampolgárok, akiknek korábban luxusnak számított egyetlen repülőút. Az életszínvonal és az árak emelkedése sem riasztotta el térségünkből az angolokat, Budapesten vagy Krakkóban ma is olcsóbb a sör, mint Londonban vagy Manchesterben, és a lányok is szebbek. Évente több mint hárommillió brit vesz részt legény- vagy leánybúcsún, 70 százalékuk külföldön.
Az ünneplő angol fiatalok randalírozása azonban nem szép látvány. A napokban összeállítást közölt a Daily Telegraph brit napilap azokról a legkirívóbb esetekről, amikor legénybúcsún részt vevő angol fiatalemberek megbotránkozást keltettek viselkedésükkel. 2007 júniusában Steven Mullone-t két hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték Pozsonyban, amiért meztelenül megmártózott egy szökőkútban. A férfit brit diplomaták közbenjárására korábban szabadon engedték, hogy időben hazatérjen saját esküvőjére. A bátyja legénybúcsúján Spanyolországban tartózkodó David Biggin bizonyos menynyiségű alkohol fogyasztása után elég bátornak érezte magát ahhoz, hogy részt vegyen a 2003-as pamplonai bikafuttatáson. Az egyik bika súlyosan megsebesítette, de túlélte a támadást. Huszonheten vettek részt Belgiumban 2002-ben egy hétvégi legénybúcsúztató ünnepségen, a 25 éves Ian Gilbert eltűnt, holttestét két hét múlva vetette a partra a tenger Oostendénél. Tavaly májusban tizenhét brit férfit állítottak bíróság elé Krétán illetlen viselkedés és vallási jelképek megsértése miatt: a 18 és 65 év közötti férfiak apácaruhákba öltözve tették közszemlére feneküket.
Diplomáciai szinten eddig Lettországban váltotta ki a legnagyobb felháborodást az ehhez hasonló viselkedés. A lett főváros polgármestere tavaly úgy nyilatkozott, hogy a Rigába leány-, illetve legénybúcsúkra utazó briteket nem fogadják tárt karokkal. Nils Usakovs úgy vélte, a város lakói megelégelték a szabályokat be nem tartó brit turistákat, akik elriasztják a többi külföldi vendéget. „Ne legyünk politikailag korrektek – sajnos ez az ő szakterületük” – utalt Nils Usakovs arra, hogy a britek szeretik a sört. A briteket érő legfőbb panasz az volt, hogy gyakran megmászták és levizelték a rigai Szabadság-emlékművet. A korábbi belügyminiszter, Mareks Seglins koszos, önző embereknek nevezte a briteket, a lett hatóságok pedig 2007-ben felhívást intéztek, amelyben arra kérték a lett lányokat, hogy kerüljék az egyéjszakás kalandokat, nehogy Riga a „Baltikum Bangkokjává” váljon.
A brit külügyminisztérium is gyakran intéz felhívásokat, a kilengésektől óvva, és józan eszük használatára felszólítva a külföldre utazó brit állampolgárokat. Egyre gyakrabban panaszkodnak ugyanis a prágai és a pozsonyi brit nagykövetségek munkatársai arra, hogy az éjszaka kellős közepén kell részeg, elveszett, kirabolt britek ügyeit intézniük. A külügyminisztérium honlapja figyelmezteti a briteket, hogy a szlovák rendőrök nem tűrik az agresszív viselkedést, egyes prágai vendéglők pedig nem szolgálnak ki legénybúcsúcsoportokat. A BBC tudósítója arról számolt be, hogy Prága mintegy hetven bordélyháza és számos sztriptízbárja közül néhányat meglátogatott, és mindegyikben találkozott részeg angol fiatalokkal.

Amikor a fiúk vödörrel jártak locsolkodni – fotókon a régi idők húsvétjai