Vonzzák a bajt az alkoholtól fűtött angolok

Tíz-tizenöt fiatalember sétál Budapest belvárosában, tél van, mindannyian rövid ujjú inget viselnek, az alkohol fűti őket. Húszan éneklik a Liverpool focicsapatának himnuszát egy népszerű krakkói kocsmában, ketten – barátaik lelkes biztatása közepette – meztelenre vetkőznek. Ittas állapotban lévő férfiak éljenzik női ruhába bújt, magas sarkú cipőt viselő, szakállas barátjukat Prága főterén. Aki látott már a fentiekhez hasonló jeleneteket, az tudja, hogy a szereplők angolok, akik egy legénybúcsú alkalmából tartózkodnak városukban. Kelet-Közép-Európa vonzó turistacélponttá vált az Európai Unió 2004-es bővítése óta, a részeg, randalírozó angolokat azonban egyre nehezebben viselik el a helyi lakosok.

2010. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A híres angol visszafogottságból nem sokat tapasztalnak Budapest, Prága, Pozsony, Krakkó, Riga vagy éppen Tallinn lakói, amikor obszcénül viselkedő angol fiatalembereket látnak városukban. A látványhoz azonban már hozzászokhattak, hiszen egyre többen választják Kelet-Közép-Európa nagyvárosait legénybúcsúk helyszínévé. Elmúltak már azok az idők, amikor angol fiatalemberek a helyi pubban, egy-két pint sör elfogyasztása mellett, szűk családi körben vagy barátaik társaságában intettek búcsút fiatalságuknak, s lelkiekben felkészültek a házas élet bonyodalmaira. A fapados légitársaságok megjelenésével ma már „egzotikusabb” helyekre is elutazhatnak azok a brit állampolgárok, akiknek korábban luxusnak számított egyetlen repülőút. Az életszínvonal és az árak emelkedése sem riasztotta el térségünkből az angolokat, Budapesten vagy Krakkóban ma is olcsóbb a sör, mint Londonban vagy Manchesterben, és a lányok is szebbek. Évente több mint hárommillió brit vesz részt legény- vagy leánybúcsún, 70 százalékuk külföldön.
Az ünneplő angol fiatalok randalírozása azonban nem szép látvány. A napokban összeállítást közölt a Daily Telegraph brit napilap azokról a legkirívóbb esetekről, amikor legénybúcsún részt vevő angol fiatalemberek megbotránkozást keltettek viselkedésükkel. 2007 júniusában Steven Mullone-t két hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték Pozsonyban, amiért meztelenül megmártózott egy szökőkútban. A férfit brit diplomaták közbenjárására korábban szabadon engedték, hogy időben hazatérjen saját esküvőjére. A bátyja legénybúcsúján Spanyolországban tartózkodó David Biggin bizonyos menynyiségű alkohol fogyasztása után elég bátornak érezte magát ahhoz, hogy részt vegyen a 2003-as pamplonai bikafuttatáson. Az egyik bika súlyosan megsebesítette, de túlélte a támadást. Huszonheten vettek részt Belgiumban 2002-ben egy hétvégi legénybúcsúztató ünnepségen, a 25 éves Ian Gilbert eltűnt, holttestét két hét múlva vetette a partra a tenger Oostendénél. Tavaly májusban tizenhét brit férfit állítottak bíróság elé Krétán illetlen viselkedés és vallási jelképek megsértése miatt: a 18 és 65 év közötti férfiak apácaruhákba öltözve tették közszemlére feneküket.
Diplomáciai szinten eddig Lettországban váltotta ki a legnagyobb felháborodást az ehhez hasonló viselkedés. A lett főváros polgármestere tavaly úgy nyilatkozott, hogy a Rigába leány-, illetve legénybúcsúkra utazó briteket nem fogadják tárt karokkal. Nils Usakovs úgy vélte, a város lakói megelégelték a szabályokat be nem tartó brit turistákat, akik elriasztják a többi külföldi vendéget. „Ne legyünk politikailag korrektek – sajnos ez az ő szakterületük” – utalt Nils Usakovs arra, hogy a britek szeretik a sört. A briteket érő legfőbb panasz az volt, hogy gyakran megmászták és levizelték a rigai Szabadság-emlékművet. A korábbi belügyminiszter, Mareks Seglins koszos, önző embereknek nevezte a briteket, a lett hatóságok pedig 2007-ben felhívást intéztek, amelyben arra kérték a lett lányokat, hogy kerüljék az egyéjszakás kalandokat, nehogy Riga a „Baltikum Bangkokjává” váljon.
A brit külügyminisztérium is gyakran intéz felhívásokat, a kilengésektől óvva, és józan eszük használatára felszólítva a külföldre utazó brit állampolgárokat. Egyre gyakrabban panaszkodnak ugyanis a prágai és a pozsonyi brit nagykövetségek munkatársai arra, hogy az éjszaka kellős közepén kell részeg, elveszett, kirabolt britek ügyeit intézniük. A külügyminisztérium honlapja figyelmezteti a briteket, hogy a szlovák rendőrök nem tűrik az agresszív viselkedést, egyes prágai vendéglők pedig nem szolgálnak ki legénybúcsúcsoportokat. A BBC tudósítója arról számolt be, hogy Prága mintegy hetven bordélyháza és számos sztriptízbárja közül néhányat meglátogatott, és mindegyikben találkozott részeg angol fiatalokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.