Szeptember 4–5.
A magyar nyelv és könyv ünnepe. Hagyomány, hogy szeptember első hétvégéjén a könyveké a főszerep a budai várban: a Budavári Önkormányzat és a Litea könyvesbolt immár nyolcadik alkalommal rendezi meg az ünnepet. A vendégek között találhatjuk Kányádi Sándort, Juhász Zoltánt. Czakó Gábor a Misztikai ösvény – Titkos könyv című kötetéről, lapunk munkatársa, Margittai Gábor pedig 4-én 15 órakor a Mi a madzsar? című könyvéről beszél. A kísérő műsor is gazdag: fellép a Muzsikás együttes, Szarka Gyula, a Ghymes együttes vezetője, a Bartók táncegyüttes, a Hetero Sapiens, a Hot Jazz Band. A részletes program a Budavar.hu oldalon található.
Helyszín: 1014 Budapest, Szentháromság tér.
Időpont: 10 óra
Szeptember 7.
Rászlai Tibor szerzői estje a hazaszeretetről. Rászlai Tibor költő-eszmetörténész Galagonyahaza című kötetének verseit adja elő. Közreműködik az Albinoni kamarazenekar Bartók- és Kodály-művekkel; vezényel: Zsigmond Balassa.
Helyszín: Erdélyi Magyarok Egyesülete (1056 Budapest, Molnár utca 5.).
Időpont: 17 óra
Szeptember 8.
Szeged: tények, tervek, esélyek. A Tisza-parti nagyváros építészeti arculatáról beszélget Tandi Lajos újságíró Pálmai Antallal, az Összefogás Szegedért Egyesület elnökével.
Helyszín: Novotel Szeged Hotel (Szeged, Maros utca 1.).
Időpont: 17 óra
Magyar–szlovák kérdések. Változások itt és ott címmel az aktuális magyar–szlovák helyzetről, időszerű kérdésekről tart előadást Öllös László politológus, a szlovákiai Fórum Intézet munkatársa.
Helyszín: Magyarok Világszövetsége, Bartók terem (1052 Budapest, Semmelweis utca 1–3.).
Időpont: 17 óra
Szeptember 8–10.
Hagyomány és megújulás a liturgiában és zenéjében. Ezzel a címmel rendez szimpóziumot a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem az egyházzene tanszak újraindításának huszadik évfordulója alkalmából. A tudományos tanácskozáson a kultúr- és művészettörténet, a liturgika és az egyházzene kutatói – köztük felekezeti intézmények oktatói – harmincöt előadást tartanak. Felszólal többek között Maróth Miklós (Hagyomány és megújulás a kultúrában), Rihmer Zoltán (Szabályozott megújulás – Egyházjog és egyházzene az ellenreformációtól a liturgikus reformig), Török József (Hagyomány és megújulás 1960–1970 között a katolikus liturgiában), Bódiss Tamás (A kolozsvári és debreceni énekeskönyvek dallamai a mai református énekeskönyvben), Dávid István (Orgonafelügyelet mint értékvédelem a Dunamelléken), Kissné Mogyorósi Pálma (A litánia a protestáns graduálokban).
Helyszín: Régi Zeneakadémia kamaraterme (1064 Budapest, Vörösmarty utca 35.).
Időpont: 9 óra
Szeptember 9.
A keresztyén egyház peremén. Az Evangélikus Belmissziói Baráti Egyesület második félévi programsorozatának témái a szekták, szélsőségek. Az előadó Szalai András, az Apológia-központ vezetője, az Evangélikus Hittudományi Egyetem doktori iskolájának hallgatója. Az első alkalommal Bevezető, fogalmak; szélsőségekre példa: Hit Gyülekezete címmel tart előadást.
Helyszín: az evangélikus egyház országos irodája (1085 Budapest, Üllői út 24.).
Időpont: 17 óra
Jacek Dehnel könyvbemutatója. A Lengyel Intézet, a Kalligram Kiadó, valamint a Petőfi Irodalmi Múzeum bemutatja a fiatal lengyel szerző, Jacek Dehnel komoly irodalmi elismerést hozó és egy csapásra közönségsikerré váló Lala című regényét. A nosztalgikus hangvételű mű egy nemesi család sorsáról szól a nemzetség legidősebb tagjának elbeszélésén keresztül, aki szórakoztató anekdoták és rövid elbeszélések formájában meséli unokájának a család történetét. Az 1980-ban született fiatal író munkássága páratlan érettségről, nyelvi igényességről tesz tanúbizonyságot, és egyfajta klasszicizáló tendenciát mutat. Az eseményen az íróval Mészáros Sándor, a Kalligram Kiadó szerkesztője, valamint Keresztes Gáspár, a kötet fordítója beszélget.
Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum (1053 Budapest, Károlyi Mihály utca 16.).
Időpont: 18 óra
Szeptember 9–11.
„A testben élünk” – 22. nemzetközi biblikus konferencia Szegeden. A tanácskozás témája a test felfogása az Ó- és az Újszövetségben. A Biblia a testre két különböző szót használ: másként nevezi az élettelen testet, mindössze húsnak tartva, és másként az életet hordozó testet, amelynek pszichikus funkciókat is tulajdonít. A zsidó szövegek a test nélkül nem tudják elképzelni az embert, sokat beszélnek a test és a lélek kölcsönhatásáról, ezért a halál utáni létet árnyszerű létnek tartják. Amikor az újszövetségi szövegek lélekről beszélnek, azt mindig az ember szellemi szférájának irányultságával kapcsolják össze. A konferencia kiemelkedő előadója lesz Joachim Gnilka müncheni profeszszor, a Pápai Biblikus Bizottság tagja. A részvételhez szükséges jelentkezési lap a http://www.congresstravel.hu/biblikus2010 oldalról tölthető le; a regisztrációs díj 5000 forint, diákoknak ingyenes. A részletes programról ugyanitt tájékozódhatnak az érdeklődők. Jelentkezés e-mailben: [email protected].
Helyszín: Gál Ferenc Hittudományi Főiskola (Szeged, Dóm tér 6.).
Időpont: szeptember 9-én 11 óra, 10–11-én 7 óra
Szeptember 9–12.
Népviseletes babák tegnap, ma és holnap. A Kiss Áron Magyar Játéktársaság a népviseletes babák történetéről, jövőjéről rendez konferenciát és kiállítást. Az első napon előadások hangzanak el, a másodikon az alkotók mutatkoznak be, a második-harmadikon pedig a babakészítés rejtelmeivel is meg lehet ismerkedni. A kiállítást Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója nyitja meg. Várják pedagógusok, bababarátok részvételét. Részletek a www.homoludens.hu oldalon olvashatók.
Helyszín: Textilmúzeum (1036 Budapest, Lajos utca 136–138.).
Időpont: 10 óra
Szeptember 10–12.
II. országos őstörténeti konferencia. A konferencia a Fejezetek a magyarság őstörténetéből című sorozat része, amelyet a fennállásának tizenötödik évfordulóját ünneplő pécsi központ szervez. A háromnapos tudományos találkozó célja a magyarság antropológiai, genetikai, nyelvi, zenei, néprajzi tényekből következő, döntően keleti lovas kultúrához kötődő eredettudatának elemzése. A szervezők a tudományos alapokon álló ismereteket kívánják előtérbe állítani az irracionális történeti mitológiákkal és elméletekkel szemben. Mint azt felhívásukban is írják, nem engedhető meg, hogy a magyarság őstörténetének nemzettudatot formáló szerepe „őstörténeti bazárnak” adja át a helyét, ahol a tudományos alapok helyett a fantáziáé a főszerep. A részletek iránt érdeklődni és regisztrálni a szervezőknél – Májer Béla ([email protected]) és Csajághy György ([email protected]) – lehet.
Helyszín: Pécsi Ifjúsági Központ (Pécs, Nagy Lajos király útja 13.).
Időpont: szeptember 10-én 16.20,
11-én 8.20, 12-én 9 óra
Szeptember 11.
Erkel és az irodalom. A Filharmónia ünnepi rendezvénysorozata a kevésbé ismert Erkelt kívánja bemutatni. A mostani alkalommal a zeneszerző néhány megzenésített verse is elhangzik (Arany János: Nemzetőr-dal, Petőfi Sándor: A magyarok Istene). Közreműködik: Kálmán László – ének, Kovalszki Mária – zongora, Őze Áron és a Pesti Magyar Színház színművészei. A belépő 1500 forint; jegyek a Filharmónia Budapest Nonprofit Kft. jegyirodájában (VII., Kazinczy utca 24–26.), illetve egy órával a kezdés előtt a helyszínen kaphatók.
Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum (1053 Budapest, Károlyi Mihály utca 16.).
Időpont: 19.30
Ha van tudomása a rovatba illő előadásról vagy rendezvényről, kérjük, az [email protected] e-mail címen vagy az (1) 476 2173-as telefonszámon ossza meg velünk.
Összeállította: Pethő Tibor

Holtan találták azt a nőt Walesben, aki egy hete tűnt el a munkahelyéről