Beigazolódott azoknak a szakembereknek a félelme, akik attól tartottak, hogy a kolozsvári Mátyás-szoborcsoport felújítására kiírt közbeszerzési eljárás lebonyolításához hasonlóan maga a restaurálás sem lesz zökkenőmentes, és várhatóan az érdemi munka is elhúzódik a bürokratikus és anyagi jellegű akadályok miatt. Fadrusz János 1902. október 12-én felavatott, az UNESCO által a világörökség részévé nyilvánított alkotásának közös felújításáról négy évvel ezelőtt állapodott meg a magyar és a román kormány, és a két fél vállalta, hogy a 800 ezer euróra becsült restaurálási költséget fele-fele arányban fedezi. A kincses város önkormányzata egy sokak által jog- s szakszerűtlen közbeszerzési eljárás nyomán tavaly az út- és hídépítésre szakosodott nagyszebeni Concefa Rt.-t bízta meg a kivitelezéssel, holott a cég nem rendelkezett megfelelő képesítésű restaurátorokkal, sőt az általa ajánlott 380 ezer eurós munkadíjból – amely az öt pályázó közül a legalacsonyabb volt – szakértők szerint képtelenség minőségi felújítást végezni. Noha a tavaly júliusban szentesített szerződésben a Concefa vállalta, hogy egy éven belül megvalósítja a felújítást, az érdemi munka csupán idén tavasszal kezdődött el, az időközben neves erdélyi szakemberekből összeverbuvált alvállalkozó-gárda pedig folyamatosan a pénzhiánnyal szembesül. A kivitelező kezdeményezésére legutóbb szeptember végére módosították a Mátyás királyt és vezéreit ábrázoló szoborcsoport átadási terminusát, ezt azonban a restaurátorok szerint lehetetlenség tartani.
Osgyáni Vilmos budapesti kőrestaurátor szerint továbbra sem adottak a megfelelő anyagi feltételek ahhoz, hogy a felújítás ebben az évben befejeződjék, sőt november elsejéig mindössze a kőtalapzat központi magja készülhet el. „A fagyok beálltával semmilyen építkezési tevékenységet nem lehet folytatni, ezért a jelenlegi ütemben csak jövő április–májusban fejeződhetnek be a kőmunkálatok” – nyilatkozta lapunknak a Munkácsy-díjas művész, aki a magyar állam megbízásából felügyeli a kincses város jelképének számító műemlék kőrestaurálási munkálatait. Osztja Osgyáni véleményét a Pákey Lajos, Kolozsvár egykori főépítésze által tervezett talapzat felújítását végző Nagy Benjámin marosvásárhelyi kőrestaurátor is, aki szerint dugába dőlt az az alapkoncepció, miszerint a talapzatot injektálással ki lehet javítani: az egész szerkezetet szét kellett bontani, és újjá kell építeni.
A bronzalakok restaurálása az elmúlt időszakban felgyorsult ugyan, ennek ellenére Kolozsi Tibor restaurátortól megtudtuk: a források elapadása az ő munkájára is rányomta a bélyegét, és különösen fájlalja, hogy a fővállalkozó spórolás céljából eltekintett a rozsdamentes acélszerkezet alkalmazásától, noha ez szavatolta volna a szoborcsoport időtállóságát. Márpedig a finanszírozás akadozását semmi sem indokolja, hiszen a magyar állam által folyósított 400 ezer euró két éve a kolozsvári önkormányzat rendelkezésére áll, csakhogy értesüléseink szerint a bukaresti kormány a mai napig adós a rá eső pénzösszeg kiutalásával.

Teljesen kifulladtak a közlekedési káoszt okozó Pride-tüntetések, Hadházy mégis tovább erőlteti – videók