Kínával, Indiával, Brazíliával, vagyis a gyorsan fejlődő országokkal kialakítandó viszony koncepciójának kidolgozását célozta többek között az uniós országok külügyminisztereinek tegnapi tanácskozása. „A cél az, hogy hatékonyabbá tegyük az EU külpolitikáját” – idézte az MTI Steven Vanackere-t, az unió soros elnökségét ellátó Belgium külügyminiszterét. Az ülésen – amelyen Magyarországot Martonyi János képviselte – megvitatták azt a szövegtervezetet, amely a stratégiai partneri kapcsolatokról a csütörtöki EU-csúcstalálkozón elfogadandó közös következtetéseket tartalmazza. Catherine Ashton, az EU külügyi főképviselője szerint erős kétoldalú kapcsolatokat kell kialakítania az EU-nak Kínával, de nem szabad figyelmen kívül hagyni a kínai vállalatok azon igyekezetét, hogy az európaiak távozásával keletkező űrt Iránban kitöltsék.
Ashton ezen a héten hozza nyilvánosságra azoknak a névsorát, akik fontos külképviseleti posztokra kerülnek majd az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) állományában. Ashton kitart amellett, hogy a legjobb kvalitású pályázókat nevezi ki, de a kisebb tagországok aggódnak amiatt, hogy a nagy államok túl lesznek reprezentálva.
A külügyminiszterek több hivatalos előterjesztést is tudomásul vettek, így azt az európai bizottsági jelentést, amely bírálatban részesíti Bulgáriát és Romániát az igazságügyi hiányosságok miatt. A külügyminiszterek megállapodtak abban is, hogy októberben tűzik napirendre Szerbia uniós csatlakozási kérelmének ügyét.

Legfőbb Ügyészség: Magyar Péternek hiányosak a jogi ismeretei, ez így nem fog menni