A miniszterelnök kifejtette, hogy nem a gazdasági válság változtatta meg Európát, a válság csak tünete a változásoknak. Orbán Viktor szerint bebizonyosodott, hogy a gazdaságban az állam szerepét kurtítani próbáló neoliberális kísérlet megbukott, a piac önszabályozására vonatkozó elképzelés csak elmélet, míg az állam szerepe maga a valóság. A kormányfő szerint 180 fokos fordulatot kell végrehajtani az európai politikában, hogy újra visszaszerezzék az emberek bizalmát: nem szabad tovább dédelgetni azokat, akik spekulációval és trükközéssel a gazdaság aláásására törekednek, ezzel szemben támogatni kell azokat, akik munkahelyeket teremtenek, hozzájárulnak a termelékenység növeléséhez. Orbán Viktor úgy vélte, a fáradékonyság, a pesszimizmus jellemzi az európai embereket, noha éppen az emberi energia a civilizáció legfőbb mozgatórugója.
*
Orbán Viktor elmondta, a gazdasági kormányzás célja az kell legyen, hogy a termelékeny kapitalizmus diadalt arasson a spekuláció felett. A miniszterelnök szerint a különböző spekulatív pénzügyi tranzakciók szabályozása nemcsak azért szükséges, mert válság van, hanem azért is, mert a jövőt csak valóságra, valós értékekre lehet építeni az utópiák és spekulációk helyett. Mint fogalmazott, Magyarországon a Fidesz elkötelezett abban, hogy misztikus utópiák helyett sikeres valóságot építsen fel. Szerinte a polgári szövetség intézkedései és a párt által elért kétharmados többség inspirálhatja a többi európai országot is. Orbán Viktor köszönetet mondott az Európai Néppárt (EPP) vezetőinek, hogy a nehéz időkben, a szocialisták nyolcéves kormányzása alatt is teljes mellszélességgel támogatták a Fideszt. Ezért – mondta a miniszterelnök – a Fidesz sikere az EPP sikere is egyben.
Orbán Viktor az EPP nyári egyetemén fogadta többek között Jerzy Buzeket, az Európai Parlament elnökét, aki elismerően beszélt Magyarország uniós elnökségi céljairól, a keleti partnerség fejlesztéséről, a biztonságos energiaellátásért tervezett lépésekről, valamint az európai romastratégia kidolgozásának szándékáról. A magyar EU-elnökségnek különös jelentőséget ad a tény, hogy a következő, több évre szóló uniós költségvetés első előterjesztései erre az időszakra esnek. Orbán Viktor tárgyalt Yves Leterme-mel, az EU soros elnöki pozícióját betöltő Belgium miniszterelnökével, illetve Álvaro Uribe volt kolumbiai köztársasági elnökkel, aki elmondta: a II. világháború után komoly szerepet játszottak a magyar emigránsok a dél-amerikai ország gazdasági és társadalmi fellendülésében, a politikus ezért köszönetét és háláját fejezte ki.
– Kiterjedt érdekrendszere és az első elnöksége iránti lelkesedése miatt Magyarország 2011 első fél évében esedékes elnöksége egyaránt hasznára válik majd az uniónak és a régiónak – mondta Antonio Milososzki macedón külügyminiszter, miután felszólalt az EPP rendezvényén. Reményét fejezte ki, hogy a magyar elnökségi programban Macedónia uniós csatlakozása is szerepel majd.

Nemrég még Pressman tesztelte az ellenzék élére, most Brüsszelben kapott vezető állást Gyöngyösi Márton