Vége a botrányok városának

Budapest új vezetésének le kell zárnia a züllésbe fordult hanyatlás korszakát, a felelősöket pedig el kell számoltatni – jelentette ki a kormányfő a Tarlós István főpolgármester vezette, Fidesz–KDNP többségű Fővárosi Közgyűlés tegnapi alakuló ülésén. A testület az eskütétel után egyhangúlag megválasztotta a főpolgármester-helyetteseket, a tanácsnokokat, a bizottságok tagjait és tisztségviselőit.

2010. 10. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétezermilliárd a BKV-ra? A BKV eszközparkjának teljes körű megújítása kétezermilliárd forintba, a GDP 7,7 százalékába kerülne – írta a távirati iroda Kocsis István vezérigazgató beszámolójára hivatkozva. Dorner Lajos, a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület alelnöke szerint ez csak egy elméleti szám, és akkor lenne igaz, ha most minden járművet, berendezést azonnal újra cserélnének. Mindezt a közlekedési cég korábbi terve is tíz év alatt tartotta megvalósíthatónak.


Orbán Viktor miniszterelnök szerint a budapestiek határozottan és egyértelműen a változás mellett döntöttek, az új korszak pedig soha vissza nem térő lehetőséget jelent. – Nagy fába vágták a fejszéjüket, az örökség súlyos. A fővárosiak azt várják, hogy Budapest, a nemzet fővárosa, a Kárpát-medence központja, húsz év után végre iránytű, a magyarok büszkesége legyen. Vége a botrányok városának, késedelem nélkül álljanak a változás élére, vegyenek részt az új, közérdekre és együttműködésre alapuló rendszer építésében. Ebben a nemzeti kormány támogatni fogja önöket, ránk számíthatnak – mondta Orbán Viktor, aki beszédét a már jól ismert, de tegnapra módosított fordulattal zárta: „Hajrá, Magyarország, hajrá, Budapest!”
Tarlós István, aki a 34 tagú Fővárosi Közgyűlés tagjaként és külön főpolgármesterként is letette esküjét, elsőként megköszönte a bizalmat mindazoknak, akik rá szavaztak. Leszögezte: „azok főpolgármestere is leszek, akik nem rám adták a voksukat”. – Az ellenzéket emberszámba vesszük, nem úgy, mint az elmúlt négy évben. Elhisszük, hogy ők is a város érdekét akarják szolgálni. Lesznek vitáink, mert mi az egy éve nyilvánosságra hozott programunkat hajtjuk végre, saját értékeink alapján, de meghallgatjuk az ellenzéket is. Lesznek közös pontok, mert komolyan gondoljuk a rendet, az esélyt és a szolidaritást. Ehhez a munkához kérünk támogatást – húzta alá Tarlós István. Megerősítette, hogy rendkívül aggasztó az önkormányzat pénzügyi helyzete, a legfrissebb adatok szerint a BKV külső-belső adóssága eléri a 800 milliárd forintot. Azért kéri az Állami Számvevőszék vizsgálatát, mert a város jövő évi finanszírozhatósága veszélybe került, és erről fog tárgyalni a kormányfővel a jövő héten. – Nagy változás lesz, de a Főpolgármesteri Hivatalban senkinek sem kell félnie, aki eddig is becsületesen dolgozott. Az új városvezetés más szellemiségű: politikai megfélemlítés helyett ezután őszinteség lesz, és a kommunikáció nem fogja felülírni a valóságot – szögezte le a főpolgármester.
Az új Fővárosi Közgyűlés tegnap csak 32 képviselővel alakulhatott meg. Lemondott mandátumáról Jávor Benedek (LMP) és Staudt Gábor (Jobbik), de a helyükre lépők adminisztratív okokból még nem tehettek esküt. A képviselők titkos szavazáson egyhangúlag választották meg főpolgármester-helyettesnek a kormánypártok jelöltjeit: György Istvánt, Csomós Miklóst, Pesti Imrét és Bagdy Gábort.
Zárt ülésen döntöttek nyolc, egyenként héttagú bizottság felállításáról, amelyből négyet fideszes, kettőt MSZP-s, egyet-egyet pedig LMP-s, illetve jobbikos elnök vezet. Négy kormánypárti és két szocialista tanácsnokot is választottak: egyikük Újbuda volt polgármestere, a hivatali visszaéléssel és más bűncselekményekkel gyanúsított Molnár Gyula az informatikáért lesz felelős. Az MSZP a pénzügyi és költségvetési bizottságba Szentecky Jánost, a csepeli vagyonkezelő volt vezérigazgatóját delegálta. Az ő idején juttatták lakáshoz a helyi rendőrkapitányt, az ügyben a rendőrség nyomoz.
Németh Zoltán, a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője hangsúlyozta: új stílust hoztak, az ellenzéknek soha nem volt ekkora lehetősége, mint most.
Horváth Csaba (MSZP) frakcióvezető saját, „a zöld Budapestről” szóló programját valósítaná meg. Ezzel együtt konstruktív ellenzéki szerepre készülnek.
Az alakuló közgyűlés első szakaszában Kaltenbach Jenő korelnök, az LMP képviselőcsoportjának vezetője elnökölt. Szerinte „lehet más Budapest”.
A Jobbik frakcióvezetője, Szabó György kijelentette: szakmai munkát kívánnak végezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.